برنج لنجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برنج لنجان، یکی از انواع برنج‌های ایران است که در خطه لنجان کشت می‌شود. این خطه از لحاظ کشاورزی مهم‌ترین تولیدکننده برنج در استان اصفهان به‌شمار می‌آید. تا پیش از کشت برنج چمپای معطر لنجان، در این منطقه برنج گرده کشت می‌شده‌است. در زمان قاجار طی سفر حج یکی از خوانین منطقه و همسفر شدن با تعدادی از اهالی کامفیروز از استان فارس، برنج مذکور به منطقه وارد و در منطقه لنجان کشت آن گسترش یافت.[۱][۲]

طی سال‌های اخیر شایعاتی در خصوص این که برنج مذکور عامل بیماری ام اس در منطقه است مطرح شد که بر اساس ۲۰ پژوهش معتبر علمی بی اساس بودن شایعات مذکور مشخص شد.[۳][۴][۵][۶]

ضرب‌المثل‌ها[ویرایش]

  • مثل بوجارلنجان است، از هر طرف باد بیابد بادش می‌دهد؛ یعنی عقیدهٔ ثابتی ندارد و پیرو هر قوی و زورمندی است.[۱]
  • گوجه می‌خواهی برو آفارون، برنج می‌خواهی برو لنجون.

آفارون یا آپاران از دهات معروف نزدیک اصفهان و جزء بخش ماربین است که گوجه‌های بسیار خوب دارد، و لنجان از بخشهای مهم و حاصلخیز اصفهان است که برنج آن به‌غایت مشهور است، و مراد آنکه هر کالای خوب و مرغوبی را باید از منبع و مرکز اصلی آن به دست آورد.

پانویس[ویرایش]

  1. «برنج لنجان اصفهان». بانک اطلاعاتی برنج. ۶ خرداد ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۷ ژوئیه ۲۰۱۹.
  2. نحوه کشت و برداشت برنج لنجان (۲۰۲۲-۰۷-۱۱). «معرفی برنج لنجان». مشهد برنج. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۵-۱۲.
  3. «آلودگی برنج لنجان در حد یک شایعه و سیاه نمایی است». جوان آنلاین. ۹ دی ۱۳۹۱.
  4. «برنج لنجان هیچ مشکلی ندارد». خبرگزاری ایسنا. ۸ دی ۱۳۹۱.
  5. «برنج و برنج‌کاری؛ آیینه‌ای تمام قد از فرهنگ کهن لنجان». خبرگزاری فارس. ۳۱ تیر ۱۳۹۴.[پیوند مرده]
  6. «برنج لنجان قربانی کم‌آبی شد/وقتی خاطره خوردن برنج برند اصفهان آرزو می‌شود». خبرآنلاین. ۲۰۱۶-۱۰-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۰۷.

منابع[ویرایش]