چای کوهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
علف چای St. John's Wort
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: تئالس
تیره: کلازیاسه
سرده: هوفاریقون
گونه: H. perforatum
نام علمی
Hypericum perforatum
لینه

علف چای (نام علمی Hypericum perforatum) به St. John's Wort نیز معروف است (گاه به اشتباه چای کوهی گفته می‌شود که گیاهی متفاوت است)، گیاهی است از تیره کلازیاسه (Clusiaceae) که معمولاً به صورت خودرو در میان کشتزارهای گندم و ذرت یافت می‌شود و به مقدار زیاد در آمریکا و اروپا پرورش می‌یابد و در ایران در دامنه کوههای البرز، چالوس، مازندران و نقاط غرب ایران و در مسیر قله چین کلاغ به حد زیادی می روید.

نام‌های دیگر آن گل راعی، هزارچشم، علف چای، هوفاریقون است.[۱][پیوند مرده]

گلهای این گیاه به رنگ سفید ، زرد و آبی است که در بالای ساقه به صورت مجتمع به چشم می‌خورد که این گلها کمی معطر و دارای بوی مخصوصی است.

اثر دارویی[ویرایش]

گیاه گل راعی از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و خواص درمانی بسیاری دارد این گیاه ضد کرم معده و روده است و گرفتگی صدا را باز می‌کند. این گیاه برای درمان مرض کزاز بکار می‌رود و اگر برگ آن را به صورت پودر روی زخمهای عمیق بپاشید این نوع زخمها را خوب می‌کند. مواد روغني گياه بالا‌خص داراي اثرات بارز ضد زخم، ضد‌سوختگي و التيام بخش پوستي مي‌باشد.[۲] گل راعی درمان کننده بیماری مننژیت است؛ درد پشت و گردن و خشکی گردن را درمان می‌کند و ضدافسردگی است. این گیاه اشتها را باز می‌کند بنابراین می‌توان آنرا به بچه‌ها و افراد مسن که اشتها ندارند داد. کسانی که از داروهای آسم و ضدسرماخوردگی و حساسیت استفاده می‌کنند نمی‌توانند چای کوهی مصرف کنند

خاصیت این گیاه در درمان افسردگی به اثبات رسیده و مکانیزم اثر ضد افسردگی آن از طریق مهار آنزیمی است. ماده موثره این گیاه هایپریسین می‌باشد که فراورده‌های آن هم بر اساس همین ماده استاندارد سازی می‌شوند و اثر ضد افسردگی گیاه نیز مربوط به این ماده می‌باشد. در ابتدا تصور می شد که این ماده مهار کنندهٔ آنزیم mono amino oxidase Mao می‌باشد ولی مطالعات جدیدتر روی حیوانات نشان داد که این اثر بسیار ناجیز است و مکانیسم عمده اثر ضد افسردگی آن از طریق مهار برداشت (reuptake) سروتونین و یا سایر انتقال دهنده های عصبی (نوروترانسمیترها) در مغز می باشد (www.uptodate.com).

اشکال دارویی[ویرایش]

از این گیاه دو فراورده دارویی در بازار ایران موجود می‌باشد.قطره هایپیران و قرص پرفوران که هر دو در درمان افسردگی کاربرد دارند. همچنین اسپری نوروژیک در درمان درد های عصبی کاربرد داشته و خاصیت ضد التهابی دارد.[۳] نکته قابل ذکر در مورد این گیاه و فراورده‌های آن تداخلات زیاد آن می‌باشد که مصرف آن را محدود نموده است و دلیلش هم مهار آنزیمی MAOاست. که با برخی از داروهای ضد افسردگی و.. تداخل شدید دارد. به هر حال در صورتیکه قصد استفاده از این دارو را دارید حتماً با دکتر داروساز و یا پزشک معالج خود مشورت کنید.

خواص ضد افسردگی[ویرایش]

قدرت این دارو گیاهی در مقابله با افسردگی های خفیف تا متوسط و برخی موارد ماژور هم میزان با داروی های شیمیایی ذکر گردیده است اما مقالاتی هم وجود دارد که این موضوع را رد می کند از خواص دیگر این دارو در درمان دردهای دوران قاعدگی می باشد.

منابع[ویرایش]

  1. [۱]
  2. Kraft,K el.al. Poket Guide to Herbal Medicines. p.115-119، 2004. 
  3. «اسپری نوروژیک». 

گیاهان دارویی دیگر گل ختمی،گل زوفا، برگ تیو، کاکل ذرت، سیخ گیلاس،شاتره،خارخسک،