فلفل تند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Capsicum annuum var. Fiesta - MHNT.jpg
فلفل سبز
فلفل قرمز

فلفل سبز تند

فلفل تند میوه گیاهی از سرده فلفل دلمه‌ای است که عضوی از خانواده بادنجانیان می‌باشد. فلفل قرمز از قاره آمریکا می‌آید. بعد از تبادل کلمبیایی، تیپ‌های گوناگونی از فلفل تند در سراسر دنیا برای استفاده خوراکی و پزشکی پرورش پیدا کرد. فلفل قرمز و فلفل هابانرو از انواع این فلفل هستند.

علت تندبودن فلفل[ویرایش]

نوشتار اصلی: کاپسیسین

علت احساس تندی کردن در دهان بوسیله فلفل ، ماده ای است به نام کاپسیسین که بسیار برای بدن مفید است. کاپسیسین و تعدادی از ترکیبات مشابه دیگر توسط برخی از گیاهان جنس کپسیکوم تولید می‌شود موجب رانده شدن بعضی از علفخواران می‌گردد. کاپسیسین نوعی آلکالوئید است که در برخی از گیاهان مثل فلفل قرمز یافت می‌شود که برای پوست و موکوس محرک بوده و برای تهیه نوعی دارو که در تسکین برخی از دردها به کار میرود مورد استفاده قرار گرفته است.

آثار دارویی[ویرایش]

رينيت آلرژيك در اثر واكنشهاي التهابي اعصاب مخاط بويائي ايجاد مي‌گردد. براساس مطالعات و تحقيقات بسيار انجام شده فلفل قرمز بر روي اعصاب فيبرهاي C بدون ميلين و بعضي از فيبرهاي A ميلين دار مخاط بويائي اثر گذاشته و به عنوان عامل بلوك كننده نوروپپتيدها رفلكس اكسون را مهار كرده و اثر درماني ويژه اي بر رينيت آلرژيك دارد. مطالعات نوين ثابت كرده است كه پس از درمان با كاپسائيسين ميزان لكوترينهاي ترشحات بيني تغييري نمي كند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. PDR for Herbal Medicine. 2004. 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Chili pepper»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۳ فوریه ۲۰۱۱).

پیوند به بیرون[ویرایش]