پروین غفاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پری غفاری)
پرش به: ناوبری، جستجو
پروین غفاری
Parvin Ghaffari.jpg
نام اصلی پروین غفاری
زمینه فعالیت تلویزیون و سینما
تولد ۱۳۰۹
تهران
والدین میرزا حسن غفاری همدانی
مرگ ۱۱ تیر ۱۳۹۲ (۸۳ سال)
نوشهر، ایران
مدفن نوشهر
پیشه خواننده و بازیگر
سال‌های فعالیت ۱۳۴۰-۱۳۵۱
مدرک تحصیلی متوسطه
صفحه در وب‌گاه IMDb
صفحه در وب‌گاه سوره

پروین(پری) غفاری (۱۳۰۹ - ۱۱ تیر ۱۳۹۲) خواننده و بازیگر سینمای ایران و معشوقه محمدرضاشاه پهلوی بود.[۱]

سالهای اولیه زندگی[ویرایش]

پروین غفاری از یک خانواده متوسط اهل تفرش و ساکن تهران بود . پدر پری، میرزا حسن غفاری همدانی، از مبارزان مشروطه بود که در واقعه به‌توپ‌بستن مجلس توسط کلنل لیاخوف، مجروح شده بود.[۲] وي در جواني در مجلس شوراي ملي كاري كرد و آخرين سمت وي مشاور رييس بازرسي مجلس بود.

خانه‌ي پري غفاري در نظاميه حوالي ميدان بهارستان بود. وي دوران ابتدايي را در مدرسهٔ نوروز و دوره دبيرستان را در دبيرستان شاهدخت كه در خيابان شاه آباد بود، سپري نمود. پري هنوز پانزده سال بيش نداشت كه با تباني مادرش و خانواده اسعدي نظام، بر سفره عقد نشاندند ، وي كه دوشيزه‌اي دبيرستاني و بي‌خبر بود به عقد علي آشوري پسر اسعدي نظام در آمد.

پروين غفاري درست در زماني وارد دربار ايران مي‌شود که شاه بعد از دو سال از بازگشت فوزيه به مصر به دنبال زني مي‌گردد که بتواند تا زماني که خانواده يا درباريان ملکه بعدي را پيدا مي‌کنند وقتش را پر کند. اين قرعه به نام پروين مي‌خورد. دختري شانزده ساله که با موهاي طلايي‌اش در منطقه ميدان بهارستان شناخته مي‌شد. اين دختر جوان که آرزوي خواننده شدن در سر مي‌پروراند. در دبيرستان آن‌ها استاد موسيقي جواد معروفي بود که به آن‌ها هنر مي‌آموخت. هرچند هنر معروفي پروين را مقهور خود کرده بود اما او هيچ‌گاه حرفي از آموزش پيانو نمي‌زند و به جادوي ويلن استاد اشاره مي‌کند.

آشنایی با شاه[ویرایش]

وي توسط حسین فردوست به شاه معرفي ميشود و رابطه آنها تا قبل از طلاق از آشوري بصورت محدود و تلفني بود. پس از طلاق رابطه آنها با حضور شبانه او در کاخ مرمر شکل جدي تري به خود مي گيرد . شاه براي او مادرش يک خانه در خيابان کاخ ميخرد تا نزديک به کاخ مرمر باشد و ماهانه ۵ هزار تومان مقرري برايش مقرر ميکند.

شاه به شرط آنکه او مواظب چاق شدن باشد و حامله نشود، وعده ادامه رابطه‌اش با او را مي‌دهد. اين همان زماني بود که پروين حامله است و اين راز را با شاه در ميان مي‌گذارد و از او مي‌خواهد تا عقدش کند. وي شاه را تهديد مي‌کند که اگر عقدش نکند آبرويش را خواهد بود. اين تهديد باعث درگيري ميان پروين غفاري و شاه شد و شاه بعد از تهديدش با ته تپانچه به سر او مي‌زند. اين دعوا که چندين روز طول کشيد در نهايت با اهداي خانه کاخ و قول براي عقد کردن پروين و تضمين دادن براي سقط جنين به پايان مي‌رسد. شاه با اين بهانه‌ که هنوز فوزيه را طلاق نداده پس فعلاً نمي‌تواند او را عقد رسمي کند پروين را صيغه مي‌کند. پروين در مجلسي که هيچ‌ کدام از اعضاي خانواده‌اش حضور نداشتند صيغه شاه مي‌شود. سید حسن امامی، امام جمعه تهران صيغه را خواند. او در اين مجلس بارها مورد حمله اشرف پهلوی قرار مي‌گيرد. در نهايت بعد از اين شب شاه و پروين چند روزي به بابلسر مي‌روند و بعد از اين سفر است که او در مطب دکتر پزشکيان در خيابان سيروس توسط پروفسور عدل جنينش را سقط مي‌کند.

اين کورتاژ باعث مشکلاتي براي پروين شد و در نهايت چندين هفته او را به بستر بيماري انداخت. اما با جاري شدن صيغه ميان شاه و او روابط آن‌ها شکل رسمي‌تري گرفت و او در مهماني‌هاي دربار نيز شرکت مي‌کرد. او در دو سال ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۸ با شاه رابطه نزديک داشت. هرچند که پروين غفاري بيشتر به تجملات و زندگي روزمره در دربار دلبسته بود و با توجه به اينکه مي‌دانست شاه به زودي او را از دربار بيرون مي‌کند سعي مي‌کرد روابطش را با نزديکان شاه و درباريان گسترش بدهد.

او اواخر سال ۱۳۲۸ با شاه دچار اختلاف مي‌شود و به همراه مادرش مهماني‌هاي بزرگي را برگزار مي‌کند و در اين مهماني‌ها با مردان زيادي معاشرت مي‌کند. شهرت پروين آن قدر زياد مي‌شود که زناني نيز تصميم مي‌گيرند با نام او به اخاذي از مردان دست بزنند. اما او نيز در اين مدت با افراد صاحب نفوذ و نزديکان شاه رابطه برقرار مي‌کند. مطب دکتر ايادي در خيابان کاخ بود. ايادي به دليل نزديکي محل کارش به خانه پروين زياد به خانه آن‌ها مي‌آمد. اما او تنها معشوق پروين غفاري نبود. غلامرضا پهلوی نيز با او رابطه داشت و در يکي از شب‌هايي که با اوست خبر نامزدي شاه با ثریا اسفندیاری را مي‌دهد. در مهرماه ۱۳۲۹ فردوست به خانه پروين غفاري مي‌رود و با مقداري پول نقد و سند خانه کاخ از او مي‌خواهد که ديگر به شاه فکر نکند. بيست و سوم بهمن ۱۳۲۹ ثريا به طور رسمي همسر شاه مي‌شود. فردوست دو کارت شرکت در عروسي را به مادر پروين غفاري مي‌دهد. او به اين مجلس مي‌رود و براي دستبوسي شاه و همسرش خودش را نشان مي‌دهد. اما آن‌طور که نوشته هيچ حرفي ميان او و شاه رد و بدل نمي‌شود.[نیازمند منبع]

پس از جدایی از شاه[ویرایش]

او بعد از ازدواج شاه با ثريا به روابطش با ايادي و غلامرضا پهلوي و سرگرد خاتم خلبان مخصوص شاه ادامه مي‌دهد. خاتم که پيش از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، شاه و ثريا را با هواپيما به بغداد مي‌رساند بعد از تشويق با فاطمه پهلوی خواهر کوچک شاه ازدواج مي‌کند. در نهايت نيز در سانحه حين پرواز کشته مي‌شود. پروین مدتی هم با خلبانی آمریکایی به اسم جک رابطه داشت. این جوان بعدها با یک تیر در مغرش پیدا می‌شود. غفاری به پلیس جنایی احضار می‌شود اما در نهایت معلوم می‌شود جک با اشرف قاچاق هرویین می‌کرد.

در خانه پروین غفاری همیشه مهمانی‌هایی برگزار می‌شد و شاعرانی چون معینی کرمانشاهی و رهی معیری به آنجا رفت‌وآمد می‌کردند. او با هنرمندانی چون قمر و داریوش رفیعی نزدیک بوده است. در همین زمان است که در مراسم عروسی خواهرزاده‌اش با مهدی میثاقیه آشنا می‌شود. او پای پروین غفاری را به سینما باز می‌کند. «فریاد نیمه‌شب» ساموئل خاچیکیان و «بن‌بست» میرمهدی صمدزاده و «زن و عروسک‌هایش» به کارگردانی اسماعیل ریاحی فیلم‌هایی هستند که پری غفاری بازی می‌کند.[۳] او یکی از نمادهای فیلم‌فارسی است که در آثارش نقش زنان هرجایی را بازی کرده است. در میان فیلم‌هایی که پروین بازی می‌کند فیلم «موطلایی شهر ما» که داستان زندگی خودش نیز هست به کارگردانی عباس شباویز نام او را به سر زبان‌ها می‌اندازد. البته عمر حضور پروین غفاری با شکست‌های تجاری فیلم‌هایش زیاد طول نکشید.

سالهای پایانی عمر[ویرایش]

وی در سالهای پایانی عمر به تنهایی زندگی می کرد و تنها کسی که خرج او را می‌داد صابر رهبر سینمادار شناخته شده ایران بود. پری غفاری خاطرات خود که در مورد روابط عاشقانه وی با محمدرضا پهلوی است را در کتابی به نام «تا سیاهی در دام شاه» منتشر کرد. این کتاب فقط یک بار در سال ۱۳۷۶ منتشر شد. به اعتقاد برخی منتقدان همچون محمد قائد، این کتاب در صورت تجدید چاپ می‌توانست پرفروش ترین کتاب تاریخ ایران باشد.[۴] لازم به ذکر است که برخی این کتاب را نیز همچون خاطرات حسین فردوست، فریده دیبا، اردشیر زاهدی، شهناز پهلوی و تاج‌الملوک آیرملو جعلی خوانده‌اند.[۵]

پروین غفاری در شامگاه ۱۱ تیر ۱۳۹۲ در سن ۸۳ سالگی در منزل خود در شهر نوشهر درگذشت و در همان شهر مدفون گردید.[۶]

فیلم‌شناسی[ویرایش]

پوستر فیلم موطلایی شهرما با شرکت پری غفاری محصول ۱۳۴۴

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]