میشوداغی

مختصات: ۳۸°۱۹′۳۳″ شمالی ۴۵°۳۷′۱۴″ شرقی / ۳۸٫۳۲۵۸۳°شمالی ۴۵٫۶۲۰۵۶°شرقی / 38.32583; 45.62056
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میشوداغی
Misho-dagi.jpeg
تصویری از میشو داغی و دامنه سرسبز آن.
مرتفع‌ترین نقطه
ارتفاع۳٬۱۵۵ متر (۱۰٬۳۵۱ فوت) ویرایش این در ویکی‌داده
۲٬۸۴۷ متر (۹٬۳۴۱ فوت)
مختصات۳۸°۱۹′۳۳″ شمالی ۴۵°۳۷′۱۴″ شرقی / ۳۸٫۳۲۵۸۳°شمالی ۴۵٫۶۲۰۵۶°شرقی / 38.32583; 45.62056
جغرافیا
موقعیتآذربایجان شرقی


میشو نام یکی از رشته کوه های استان آذربایجان شرقی است که حد فاصل شهرستان شبستر و شهرستان مرند است. بلندترین قله آن علی علمدار با ارتفاع 3155 متر می‌باشد. پیست اسکی یام در دامنه شمالی میشوداغی در کنار بزرگراه تبریز-مرند واقع شده است.

کوه میشو  در شمال دریاچه ارومیه قرار دارد و جلگه تبریز و دریاچه ارومیه را از جلگه مرند جدا می‌کند کوه میشو یکی از جذاب ترین و زیباترین کوههای ایران و منطقه آذربایجان به شمار می‌رود شهرستان مرند در دامنه شمالی و شهرستان شبستر در دامنه جنوبی این رشته کوه قرار دارد از قله های معروف این رشته کوه قله‌های فلک، قله گوی زنگی، قله علی علمدار، قله شانجان، قله اوزن ینل، قله کوسا بابا و قله قره بلّه می‌باشد فلک داغی در ۵۵ کیلو متری غرب تبریز و در قسمت جنوبی  جاده مرند – تبریز قرار دارد و نیم ساعت  از جاده اصلی مرند – تبریز تا ابتدای منطقه صعود با پیاده روی زمان نیاز دارد یکی از نقاط ابتدای منطقه عمومی صعود به نام سویدلر دره سی با مختصات جغرافیایی "3.50'20°38 N و"35.58'47°45 E در سیستم مختصات UTM  می‌باشد، فلک داغی با ارتفاع ۲۸۴۷ متر معروف ترین قله رشته کوههای میشو می‌باشد که صعود به آن از استقبال بیشتری برخوردار می‌باشد  و در تمام فصول سال کوهنوردان به این قله صعود می‌کنند.

عمومی‌ترین مسیر صعود به این قله در منطقه‌ای که ذکر آن رفت پاکوب مشخصی دارد که با آن پاکوب سوار بر یال کوه شده و صعود ادامه می‌یابد تا از کنار ایکی باجلار رد شده و پس از مدت کمی که پاکوب را ادامه می‌دهیم قله با شکوه فلک داغی از دور نمایان می‌شود و پس از حدود ۴۵ دقیقه صعود در مسیر پاکوب به قله می‌رسیم  حدود ۲ تا ۲٫۵ ساعت از ابتدای مسیر صعود تا رسیدن به قله زمان نیاز دارد یکی از نقاط قله به مختصات "5.75'19°38 N و"18.44'46°45 E  در سیستم مختصات UTM  می باشد.

باتوجه به اینکه شیب عمومی مسیر صعود به  این قله نسبتا" بالا است کوهنوردان بایستی آمادگی جسمانی لازم را داشته باشند

منطقه میشو داغی یکی از مناطق حفاطت شده و شکار ممنوع می باشد که در سمت شمال پارک و تالاب بین‌المللی دریاچه ارومیه و جنوب منطقه حفاظت شده مراکان و منطقه شکار ممنوع یکانات قرار داشته، با توجه به تنوع گیاهی فراونی آن، وجود حدود ۳۸۵ گونه گیاهی در یک منطقه نسبتاً محدود، به عنوان ذخیره ژنتیکی جهان محسوب شده و از اهمیِت خاصی برخودار است. وجود این تنوع گیاهی، زیبایی خاصی به این منطقه داده است.

با توجه به دارا بودن تنوع گیاهی بالا و گونه‌های کمیاب گیاهی دراین منطقه، لذا حفاظت از زیست بوم گیاهی آن و جلوگیری از تخریب گیاهان، اهمیت ویژه‌ای در حفظ زیست بوم‌های منطقه آذربایجان دارد.

کوه میشو (دامنه میشو) از جاذبه های بسیار دیدنی روستای کندرود استان اذربایجان شرقی می‌باشد.

فیزیوگرافی[ویرایش]

توده کوهستانی میشو مرتفع‌ترین قسمت از یک رشته چین‌خورده است که در شمال دریاچه ارومیه از غرب به شرق کشیده شده است. دامنه‌های جنوبی این کوهستان مشرف بر سطوحی است که رودها و سیلاب‌ها آنرا قطعه‌قطعه کرده‌اند. بقایای این سطوح در ارتفاع بین 1400 تا 2000 متری (از سطح دریای آزاد) در مجموع فلاتی را تشکیل می‌دهد که در جنوب با یک گسل محدود گردیده است. از نظر ساختمان این دو واحد جزو یک تاقدیسی می‌باشد که محور آن جهتی شرقی-غربی دارد و با محور مرفولوژیکی کوهستان موازی است. هسته تاقدیسی از سنگهای نفوذی و دگرگون تشکیل یافته و طبقات رسوبی از کربونیفر تا نئوژن آنرا می‌پوشاند. آبرفت‌های دوران چهارم اگرچه وسعت قابل توجهی دارند ولی ممتد نیستند بلکه در اطراف رودخانه‌های بزرگ ناحیه متمرکز شده‌اند. قسمت کوهستانی عموماً از سنگهای قبل از دوران سوم می‌باشد که با رنگ تیره مثل جزیره‌ای از میان تشکیلات سرخ‌رنگ میوسن سردرآورده است. لایه‌های نئوژن در یال جنوبی تاقدیس شیب کمی به طرف جنوب دارند. این حالت عامل مثبتی در شکل‌گیری و وسعت سطوح بوده است. آثار مرفولوژیکی گسلی که حاشیه جنوبی فلات را محدود کرده به‌وسیله‌ی مخروط‌افکنه رودها و سیلابها پوشانده شده و یا در اثر فرسایش از بین رفته است. امتداد این گسل‌ها نیز با محور چین‌خوردگی موازی می‌باشد.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. جداری عیوضی، جمشید (۱۳۵۷). «ژئومورفولوژی دره کوزه‌کنان». پژوهش‌های جغرافیایی: ۶۹-۷۱.