جاجرود (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رودخانه جاجرود
نقشه ژئوپولتیک رودخانه جاجرود
نقشه ژئوپولتیک رودخانه جاجرود
سرچشمه کوه‌های کلون بستک، بلندی‌های خرسنگ کوه
ریزشگاه دریاچه نمک[نیازمند منبع]
ریزشگاه‌های حوضه زهکشی  ایران
تهران
طول ۴۰ کیلومتر
حوضه آبخیز ۷۱۰ کیلومتر مربع

رودخانه جاجرود در ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته‌است. از شمال غرب به طرف جنوب شرق جاری است و از منطقه منشا (کوه‌های البرز) به ارتفاعات پایین‌تر جریان داشته، وارد سد لتیان می‌شود.

این رود از کوه‌های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می‌گیرد. شعبه‌های فشم، میگون، دماوند و آهار به این رود می‌ریزند. این رودخانه با ۴۰ کیلومتر طول و ۷۱۰ کیلومتر مربع مساحت حوزه آبریز، دارای شیبی برابر ۴٪ است و یک رودخانه گراولی، ماسه‌ای بریده بریده‌است.

در سال‌های اخیر افزایش صنایع فعال در منطقه جاجرود و دفع غیر اصولی پساب‌های صنعتی و شیمیایی موجب آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی این منطقه شده‌است.

سد لتیان در لواسان بر روی رودخانه جاجرود احداث شده است.

ریشه نام[ویرایش]

جاجرود نام خود را از محله بسیار قدیمی و تاریخی جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان گرفته است . جاج یا جائیج در شمال این رودخانه واقع است . جائیج به روزگار باستان شهری کوچک یا قصبه ای بزرگ بوده که از مابقی مناطق لواسانات آباد تر بوده و این آبادی قدمتی دوچندان دارد. از سرچشمه های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود که از ورامین نیز میگذرد ، هیچ قصبه ؛ روستا و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • رسوب‌شناسی رودخانه جاجرود، فرج الله فیاضی، فائضه بوربوری، بیست و یکمین گردهمائی علوم زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور