جاجرود (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رودخانهٔ جاجرود
نقشهٔ ژئوپلیتیک رودخانهٔ جاجرود
نقشهٔ ژئوپلیتیک رودخانهٔ جاجرود
سرچشمه کوه‌های کلون بستک، بلندی‌های خرسنگ کوه
ریزشگاه دریاچه نمک[نیازمند منبع]
ریزشگاه‌های حوضه زهکشی  ایران
تهران
طول ۴۰ کیلومتر
حوضه آبخیز ۷۱۰ کیلومتر مربع

رودخانهٔ جاجرود در ۳۰کیلومتری شمال‌شرق تهران قرار گرفته‌است. از شمال‌غرب به‌طرف جنوب‌شرق جاری است و از منطقهٔ منشا (کوه‌های البرز) به ارتفاعات پایین‌تر جریان دارد و وارد سد لتیان می‌شود.

این رود از کوه‌های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می‌گیرد.

شعبه‌های فشم، میگون، دماوند و آهار به این رود می‌ریزند. این رودخانه با روند شمال‌غربی- جنوب‌شرقی جریان دارد و به دریاچۀ سد لتیان می‌ریزد.[۱]

این رودخانه با ۴۰ کیلومتر طول و ۷۱۰ کیلومترمربع مساحت حوضهٔ آبریز، دارای شیبی برابرِ ۴٪ است و یک رودخانۀ گراولی، ماسه‌ای بریده‌بریده است.

در سال‌های اخیر، افزایش صنایع فعال در منطقۀ جاجرود و دفع غیراصولی پساب‌های صنعتی و شیمیایی موجب آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی این منطقه شده‌است.

ریشۀ نام[ویرایش]

جاجرود نام خود را از محلۀ بسیار قدیمی و تاریخی جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان گرفته‌است . جاج یا جائیج در شمال این رودخانه واقع است. جائیج در روزگار باستان شهری کوچک یا قصبه‌ای بزرگ بوده که از سایر مناطق لواسانات آبادتر است و این آبادی قدمتی دوچندان دارد. از سرچشمه‌های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود، که از ورامین نیز می‌گذرد، هیچ قصبه، روستا و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «رسوب‌شناسی رودخانۀ جاجرود»، فرج‌الله فیاضی، فائزه بوربوری، بیست‌ویکمین گردهمایی علوم زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور