جاجرود (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رودخانهٔ جاجرود
نقشهٔ ژئوپولتیک رودخانهٔ جاجرود
نقشهٔ ژئوپولتیک رودخانهٔ جاجرود
سرچشمه کوه‌های کلون بستک، بلندی‌های خرسنگ کوه
ریزشگاه دریاچه نمک[نیازمند منبع]
ریزشگاه‌های حوضه زهکشی  ایران
تهران
طول ۴۰ کیلومتر
حوضه آبخیز ۷۱۰ کیلومتر مربع

رودخانهٔ جاجرود در ۳۰کیلومتری شمال‌شرق تهران قرار گرفته‌است. از شمال‌غرب به‌طرف جنوب‌شرق جاری است و از منطقهٔ منشا (کوه‌های البرز) به ارتفاعات پایین‌تر جریان دارد و وارد سد لتیان می‌شود.

این رود از کوه‌های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می‌گیرد.

شعبه‌های فشم، میگون، دماوند و آهار به این رود می‌ریزند. این رودخانه با روند شمال غربى- جنوب شرقى جریان داشته و به دریاچه سد لتیان مى‌ریزد.[۱]

این رودخانه با ۴۰ کیلومتر طول و ۷۱۰ کیلومتر مربع مساحت حوزه آبریز، دارای شیبی برابر ۴٪ است و یک رودخانه گراولی، ماسه‌ای بریده بریده‌است.

در سال‌های اخیر افزایش صنایع فعال در منطقه جاجرود و دفع غیر اصولی پساب‌های صنعتی و شیمیایی موجب آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی این منطقه شده‌است.

ریشه نام[ویرایش]

جاجرود نام خود را از محله بسیار قدیمی و تاریخی جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان گرفته است . جاج یا جائیج در شمال این رودخانه واقع است . جائیج به روزگار باستان شهری کوچک یا قصبه ای بزرگ بوده که از مابقی مناطق لواسانات آباد تر بوده و این آبادی قدمتی دوچندان دارد. از سرچشمه های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود که از ورامین نیز میگذرد ، هیچ قصبه ؛ روستا و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • رسوب‌شناسی رودخانه جاجرود، فرج الله فیاضی، فائضه بوربوری، بیست و یکمین گردهمائی علوم زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور