کودالان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کوه دالان یا دالانکوه رشته کوهی است از رشته کوههای زاگرس مرکزی واقع در غرب استان اصفهان که خط الراسی به طول تقریبی 60 کیلومتر داردو در میان سه [نیازمند منبع] [۱] شهرستان داران، تیران و کرون و چادگان قرار گرفته است. از آنجایی که این رشته کوه از دو خط الراس موازی تشکیل شده است و حدفاصل آنها دشتهای وسیعی وجود دارد و فضایی شبیه دالان به وجود آورده است، به «دالانکوه» مشهور شده‌است که در گویش محلی کوه دالان نیز گفته می‌شود.در طول خط الراس آن قله های متعددی با ارتفاع بیش از 3000متر وجود دارد که هر کدام از آنها میتواند هدفی برای یک صعود باشد. بلندترین نقطه رشته کوه دالانکوه،قله (داراب شاه) نام دارد که 3940 مترازسطح دریا ارتفاع دارد و در 8کیلومتری جنوب شرقی شهر داران قرار دارد.در سینه این کوه از طرف شهر داران نقش دو مار عظیم حک شده است.قله های مهم این کوه عبارتند از:قله (داراب شاه)،قله دالانکوه(مسیرپناهگاه) قله نشاط(دامنه)،قله تاوا (آنالوجه) برای صعود به این کوه راه‌های مختلفی وجود دارد اما بیشتر کوهنوردان از دو مسیر شناخته شده به قله های این کوه صعود میکنند که آسان‌ترین مسیر برای صعود به قله اصلی از روستای آنالوجه و دشت چال گاو در دامنه جنوبی این رشته کوه می‌باشد. در ارتفاع حدود چهار هزار متری قله دالانکوه بقایای آثار یک ساختمان قدیمی مشاهده شده که هنوز مشخص نیست به چه علت در قله کوه ساخته شده اما طبق تاریخ شفاهی موجود بر سر زبان مردم روستای آنالوجه قلعه‌ای بوده که متعلق به شاهی به نام دارابشاه می‌باشد و آجرهای آن در دشت چاله گاو پخته می شده و به قله حمل میشده.از این جهت به قله دالانکوه قله داراب شاه نیز گفته میشود. ضمنا این قله زیبای مخروطی شکل به دلیل شباهت ظاهری که به قله دماوند دارد به دماوند اصفهان معروف است.

مسیر دوم و یکی دیگر از قله های رشته کوه دالانکوه که مورد توجه کوهنوردان است با ارتفاع 3636متر از سطح دریا،در جبهه شمالی این کوه قرار داردو مسیر صعود این قله از پناهگاه دالانکوه شروع میشود. پناهگاه و مدرسه کوهنوردی دالانکوه درجاده تیران به سمت داران بعد از روستای کردعلیا با فاصله 2کیلومتری از جاده اصلی قرارگرفته است،به علت وجود این پناهگاه کوهنوردان استان اصفهان این قله را به نام دالانکوه میشناسند.

دشت چل‌گاو[ویرایش]

چل گاو یا چاله کاو دشتی پر از چشمه و مرغزار و گیاهان کوهستانی منطقه است که در بین دو رشته کوه در میانه ارتفاع دالانکوه قرار دارد که مکان گردشگری چل گاو همه ساله پانزده خرداد پذیرای جمع کثیر کوهنوردان و گردشگران است .

پانویس[ویرایش]

  1. «صعود به دالانکوه». گروه کوهنوردی زاگرس. بازبینی‌شده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۲.