شیرباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیرباد
تابلو قله شیرباد.jpg
تابلو نصب شده بر روی قله شیرباد
مرتفع‌ترین نقطه
ارتفاع۳٬۳۳۹ متر (۱۰٬۹۵۵ فوت) ویرایش این در ویکی‌داده
جغرافیا
کشورایران
استانخراسان رضوی
بخشگلمکان، دولت‌آباد
رشته‌کوه والدرشته کوه بینالود
زمین‌شناسی
نوع کوهکوه سنگی ریزشی
صعود
دسترسیکوهنوردی ۱ یا ۲ روزه
مسیر گلبهار، گلمکان، دولت‌آباد
مسیر شاندیز، زشک، درهٔ نهل
مسیر نیشابور، بوژان

قله شیرباد بلندترین قلهٔ رشته‌کوه بینالود و بلندترین ارتفاع در سه استان خراسان می‌باشد و به همین جهت به «بام خراسان» شهرت دارد.
این کوه در تمام مدت سال دارای بادهای بسیار تند و سرد است و به دلیل وزش این بادهای شدید، این قله، شیرباد نام گرفته‌است.[۱] این قله در دامنه‌های شمالی به درهٔ نهل زشک و درهٔ دولت‌آباد شهرستان گلبهار و در دامنهٔ جنوبی به روستای بوژان در نزدیکی شهر نیشابور منتهی شده‌است و به دلیل دره‌های سرسبز اطراف، دارای چشم‌انداز زیبایی است.[۲] این قله و دامنه‌های منتهی به قله در مسیر وزش بادهای شدید موسوم به Low level jet stream قرار دارد.[نیازمند منبع] پیست اسکی شیرباد در ۱۸ کیلومتری روستای دولت‌آباد شهرستان گلبهار و در نزدیکی این قله ساخته شده‌است.[۳]

ارتفاع

این قله با ارتفاع ۳۳۱۶ متر از سطح دریا بلندترین قلهٔ رشته‌کوه بینالود است.

مسیرهای صعود

یک تیم کوهنوردی بر بالای قله شیرباد
  • مسیر جان‌پناه «شرق»: این مسیر، رایج‌ترین مسیر صعود به قلهٔ شیرباد است. با یک شیب تند طولانی شروع شده و در ارتفاع حدوداً ۳۰۰۰ متری به جان‌پناه منتهی می‌شود. معمولاً کوهنوردان پس از استراحت در جان‌پناه برای صعود به قله اقدام می‌کنند. در طول این مسیر مکانی برای تهیه آب وجود ندارد.
  • مسیر درهٔ دولت‌آباد: این مسیر از طریق گلبهار، روستای دولت‌آباد به این قله دسترسی دارد و نزدیک‌ترین مسیر به قله است. در این مسیر پیست اسکی و درهٔ زیبای دولت‌آباد واقع شده‌است. نزدیک‌ترین مسیر برای شهرهای مشهد، گلبهار، گلمکان، چناران، طرقبه و شاندیز این مسیر است.
  • مسیر دره نهل «شرق»: این مسیر، بدون عبور از جان‌پناه به قله منتهی می‌شود و به دلیل شیب ملایم‌تر صعود آسان‌تری نسبت به مسیر جان‌پناه دارد. این مسیر از چشمه نهل گذشته و کوهنوردان می‌توانند از چشمه آب آشامیدنی مورد نیاز خود را تهیه نمایند. این مسیر برای بازگشت مناسب‌تر است.
  • مسیر از بوژان «غرب»: این مسیر به دلیل عبور از دره بوژان مسیر بسیار سرسبزی است. این مسیر هم مانند مسیر دره نهل شیب کمتری نسبت به مسیر جان‌پناه دارد و بدون عبور از جان‌پناه به قله منتهی می‌شود.

سانحه هواپیمای سی۱۳۰ ارتش

در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۷۵ (۱۳ مارس ۱۹۹۷): یک فروند هواپیمای سی-۱۳۰ متعلق به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که از دزفول عازم مشهد بود در کوه شیرباد نیشابور سقوط کرد و ۸۶ سرنشین آن کشته شدند.

منابع

  1. «ریشه نام بعضی از کوه‌های معروف ایران». وب سایت شخصی میثم رودکی. دریافت‌شده در ۱۶ آوریل ۲۰۲۰.
  2. «قلل بینالود، نیشابور». کویرها و بیابان‌های ایران.
  3. «پیست اسکی شیرباد خراسان رضوی، نیشابور». فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۴ اکتبر ۲۰۱۶.