وروشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات جغرافیایی N۵۱°۳۵'۴۲۸۸۲ E۳۶°۲۸'۷۴۶۶

قله وروشت (به انگلیسی: Varevasht) شمالی ترین قله چهار هزار متری البرز مرکزی است و در استان مازندران و منطقه حفاظت شده وروشت واقع شده‌است صعود این قله از روستاهای هریجان ولی آباد که تقریبا در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرستان چالوس واقع شده‌اند آغاز می‌گردد.

مسیر اول 

راحت ترین راه صعود از شمال روستای هریجان و ارتفاع ۲۴۰۰ متری آغاز و بعد حرکت به سمت خشکه دره می‌باشد تقریبا بعد از یک ساعت پیاده روی به یک گوسفند سرا در ارتفاع ۲۸۰۰ متری خواهید رسید از این نقطه با ادامه پاکوب به سمت شمال نیز می‌توان به گردنه مسیر دوم صعود رفت. با ادامه به سمت شرق مسیر و انتهای خشکه دره به یال شرقی قله خواهید با ادامه یال به قله خواهید رفت. این مسیر جهت صعودهای زمستان پیشنهاد نمی‌گردد.

مسیر دوم

از روستای ولی آباد و ارتفاع ۲۲۰۰ متری حرکت نموده به سمت پاکوبهای شمالی روستا رفته و خود را به قله تاپی (قله فرعی) که تقریبا بالای روستا قرار دارد رسانیده بعد به سمت شرق حرکت کنید و یال را ادامه دهید تا به گردنه برسید گردنه را همچنان به سمت شرق ادامه داده در این قسمت کمی دست به سنگ خو.اهید داشت و به یال غربی و یک قله فرعی و سپس به قله وروشت خواهید رسید.

بر روی قله در صورتی که هوا ابری نباشد دریای خزر قله آزاد کوه رشته کوه تخت سلیمان را خواهید دید.