کشکسرای

مختصات: ۳۸°۲۷′۴۹″شمالی ۴۵°۳۴′۰۰″شرقی / ۳۸٫۴۶۳۶°شمالی ۴۵٫۵۶۶۷°شرقی / 38.4636; 45.5667
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کُشکسرای
کشور ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانمرند
بخشبخش کشکسرای
نام(های) پیشینکاخ سارا-کوشک سارا
سال شهرشدن۱۳۷۰
مردم
جمعیت۱۲۲۵۰ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۱۳۷
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه۷۵
اطلاعات شهری
شهردارمهندس دانایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۱۴۲۱۴
وبگاه
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۱۴۳
کُشکسرای بر ایران واقع شده‌است
کُشکسرای
روی نقشه ایران
۳۸°۲۷′۴۹″شمالی ۴۵°۳۴′۰۰″شرقی / ۳۸٫۴۶۳۶°شمالی ۴۵٫۵۶۶۷°شرقی / 38.4636; 45.5667


کُشکسَرای یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ایران است. این شهر در بخش کشکسرای شهرستان مرند قرار دارد.

معرفی شهر کشکسرای[ویرایش]

شهر کشکسرای در 15 کیلومتری شهرستان مرند ، نه یک شهر بلکه ، یکی از باغ شهر های ایران دارای موقعیت ارتباطی بالا و دروازه آذربایجان شرقی به اروپا محسوب می شود و آخرین شهر استان در مسیر اروپا و نزدیک ترین شهر استان به مرز ترکیه و از کشکسرای به بازرگان 170 کیلومتر می باشد .

از گذشته های بسیار دور ، این شهر با زرد آلوی خود ،در شهرستان های دیگر شناخته شده و دارای باغ های انبوه زردآلو می باشد. طبیعت بکر آن در سال های اخیر باعث جذب مرکز نشینان استان و مردم شریف تبریزگردیده به طوریکه باغات وبلایی فراوانی در منطقه ساخته شده است.که این امر ،از لحاظ زیبایی شناسی شهری باعث ترقی و آبادانی  شهر کشکسرای گردیده است. بنا بر مصوبه سال پیش این شهر  به بخش ارتقاء یافته که مقدمات تبدیل آن در حال اجرا است.

اکثر مردمان شهردر صنعت حمل و نقل و کشاورزی مشغول بکار بوده که در این راستا شرکت های حمل و نقل ،کامیون های تریلی و تعمیرگاه های سنگین به وفور در شهر دیده می شوند.همه این مسائل شهری زنده و پویا و متمول را به وجود آورده و از منظر اقتصادی این شهر را در سایر شهرهای اطراف و استان آوازه نموده است.


کوه گچی قالا نماد شهر کشکسرای

کوه گچی قالاسی در شهرکشکسرای که تقریبا در 1 کیلو متری و در سمت جنوبی آن قرار دارد، یکی از مناطق تفریحی شهر محسوب میشود. و روستای ییلاقی  ارلان که در پشت این کوه قرار دارد یکی از زیباترین روستاهای این شهر میباشد.

شاید برای شما  هم جای سوال باشد که نام گچی قالاسی از کجا آمده است ؟

شاید علت نامگذاری کوه این بوده است  که در زمان های قدیم ، این کوه و اطراف آن محل زندگی بز های کوهی بوده است.شاید هم درست بوده باشد طبق یک افسانه قدیمی ماجرا به گونه ای دیگر است.

مردم محلی نقل می كنند كه از پدران خود و پدران آنها از اجداد خود شنیده اند كه شهری باستانی وییلاقی در در محل کنونی شهر و جود داشته که دارای قلعه و برج و بارو بوده است یکی از قلعه ها در محل میدان مرکزی شهر بوده (قلعه باشی – قالا باشی )است.

امرا و حاکمان شهر برای شکار به کوههای میشو که مملو از آهو و بزهای کوهی بودند می رفتند و از همان زمان نام گچی (بز) بروی کوه مرکزی آن نقش بسته است .این توصیف به واقعیت نزدیکتر می نماید .

شكل دیگری از این افسانه بسیار گسترده توصیف شده است ، به نحوی كه در یکی از شکارها یک  بز توانسته است  خود را به بالای كوهی در جنوب كشكسرای برساند؛ و به این طریق وجه تسمیه «گچی قالاسی» را كه كوهی در قسمت جنوب كشكسرای است بیان می كنند.(منبع www.koshksaray.com )

اطلاعات قدیمی[ویرایش]

لغتنامه دهخدا به نقل از جلد چهارم فرهنگ جغرافیایی ایران می‌نویسد: کُشک‌سرای شهری است که در بخش کشکسرای شهرستان مرند واقع در ۱۸هزار گزی باختری مرند و پانصد گزی شوسه خوی به مرند دارای ۲۸۹۲ تن سینه. آب آن از رودخانه و قنات و راه شوسه است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. [http://mibosearch.com/word.aspx?wName=کشک+سراي[پیوند مرده] کشک سرای - [a svhd &#۹۳;]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.

منابع محلی