کشکسرای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کُشکسرای
کشور ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانمرند
بخشمرکزی
سال شهرشدن۱۳۷۰
مردم
جمعیت۸۴۳۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۱۳۷
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه۷۵
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۱۴۲۱۴
وبگاهفرمانداری مرند

کُشکسَرای یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان مرند قرار دارد.

کشکسرای در ۱۵ کیلومترشهرستان مرند نه شهر بلکه یکی از باغ شهرهای ایران دارای موقعیت ارتباطی بالا و دروازه آذربایجان شرقی به اروپا محسوب می‌شود و آخرین شهر استان در مسیر اروپا و نزدیک‌ترین شهر استان به مرز ترکیه و از کشکسرای به بازرگان ۱۷۰ کیلومتر است.

از لحاظ اقتصادی این شهر جز شهرهای ثروتمند منطقه محسوب می‌شود و درآمد اکثر اهالی این شهر از حوزه حمل و نقل و ترانزیت کالا به ایران و اروپا تأمین می‌شود و همچنین از لحاظ کشاورزی و باغداری از جمله پیشتازان این عرصه محسوب می‌شود و میوه‌های این شهر از جمله زردآلو و خیار و گوجه فرنگی این شهر به علت نوع خاک و آب این منطقه در ایران مشهور است به طوری که زردآلوی این شهر را به اسم زردآلوی مرند در ایران می‌شناسند.

رودخانه قره چای کشکسرای که در طول سال جاریست و از کوه‌های ارلان و پیربالا سرچشمه می‌گیرد از قسمت جنوبی این شهر می‌گذرد و کشاورزان از این رود در طول سال بهره می‌گیرند ولی به علت عدم استفاده صحیح از این رودخانه و عدم احداث سد و آب بند در مسیر این رود باعث هدر رفت این نعمت خدادادی می‌شود.

این شهر در طول ۸ سال جنگ ایران با عراق هم شهدای زیادی را تقدیم کرده‌است.

اطلاعات قدیمی[ویرایش]

لغتنامه دهخدا به نقل از جلد چهارم فرهنگ جغرافیایی ایران می‌نویسد: کُشک‌سرای شهری است که در بخش مرکزی شهرستان مرند واقع در ۱۸هزار گزی باختری مرند و پانصد گزی شوسه خوی به مرند دارای ۲۸۹۲ تن سینه. آب آن از رودخانه و قنات و راه شوسه است.[۱]

کوشکه در ترکی به معنای ویلا و سارای هم به معنای کاخ است.

در داستانهای عامیانه اهالی این شهر نقل است که سارا یا خاتون سارا خواهر تیمور خان لنگ بود و تیمور خان لنگ خواهرش را بسیار دوست می‌داشت. نقل است در لشکر کشی تیمور خان برای جنگ با قراقیونلوها خواهر تیمور دچار بیماری گشته بود و چون تیمور خان به ناچار باید به لشکر کشی ادامه می‌داد فلذا خواهرش را در این منطقه که اکنون به این نام شناخته می‌شود با تنی چند از سربازان مورد اعتماد خویش می‌گذارد و به مسیر خویش ادامه می‌دهد.

در ادامه نقل است که چون تیمور از جنگ برمیگردد و احوال خواهرش را جویا می‌شود سربازان خبر مرگ وی را به تیمور اعلام می‌کنند. تیمور خان از شدت خشم و ناراحتی تمام سربازان و نگهبانان خواهرش را به قتل می‌رساند و دستور ساخت کوشک یا همان کاخ بجای آرامگاه خواهرش را می‌دهد؛ و تعدادی از سربازان داوطلب حفاظت از این کاخ و آرامگاه می‌شوند. از این رو این مکان به نام کوشک سارا یا همان کاخ سارا مشهور شده‌است.

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.

منابع محلی