قراجه فیض‌اله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

قراجه فیض‌اله یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در شمال غرب شهرستان کشک‌سرای بخش مرکزی شهرستان مرند و در همسایه گی روستاهای قراجه محمد (در شرق) و ارسی (در غرب) واقع شده است.

وجه تسمیه[ویرایش]

طبق آن چه بین مردم مصطلح شده و بیشتر به افسانه شبیه است: دو برادر بودند، به نام‌های محمد و فیض اله، که بعد از جدایی و تقسیم ماترکهٔ پدر، هر یک برای خود محلی برگزید و نام خود بر آن نهاد. این گونه قراجه فیض اله و همسایهٔ شرقی آن (قراجه محمد) پدید آمدند، در سالیانی که هرگز کسی آن را به یاد نمی‌آورد اما از اسامی آن بر می‌آید که تشکیل این دو روستا به بعد از نفوذ اسلام در ایران بر می‌گردد مگر آن که گفته شود اسامی هر دو روستا تغییر یافته است. گرچه، بعضی را نظر بر این است که تاریخچهٔ این دو روستا به پیش از میلاد برمی گردد.

جمعیت، شغل و درآمد[ویرایش]

جمعیت روستادر حدود ۲۵۰۰ نفر بوده و شغل اهالی آن دامداری، کشاورزی و قالی بافی می‌باشد. درآمد اهالی روستا به نسبت روستاهای اطراف کمتر بوده و اکثر مردم از وضعیت معیشتی خوبی برخوردار نیستند. جوانان روستا برای اشتغال و کسب درآمد یا به کارگری در کوره‌های آجرپزی در اطراف روستا مشغول می‌شوند یا مجبور به مهاجرت به شهرهای دیگر شده و غالباً به شهرک سیمین دشت کرج جهت کارهای ساختمانی می‌روند.

امکانات رفاهی و عمرانی[ویرایش]

قراجه فیض اله از امکانات جاده آسفالت، برق، گاز و تلفن بهره مند بوده و از آب آشامیدنی نسبتاً سالمی برخوردار می‌باشد که از اواسط سال ۱۳۹۰ از سلامت و بهداشت آب کاسته شده و مزهٔ آب به شوری می‌زند و آلوده است. البته جاده آسفالت این روستا نیز فرسوده شده و با مرور زمان از بین رفته است. برق روستا برای تامین نیاز روستا کافی نبوده و از اوایل انقلاب اسلامی که افتتاح شده برای تقویت آن اقدامی نشده است. داستان واگذاری خطوط تلفن آن قصه‌ای شنیدنی دارد. اهالی روستا ۱۵ سال پیش برای دریافت خط تلفن به صورت آزاد به قیمت صدوبیست هزار تومان وجه آن را پرداخت کردند. اما دولت آن را جزو خدمات یارانه‌ای خود جا زده است. از سال ۱۳۸۲ طرح هادی روستا آغاز شده و بعد از سپری شدن ۶ سال به علت تزریق نشدن بودجهٔ کافی هنوز تکمیل نشده است. گرچه در انجام حالت ناقص و نیمه تمام آن نیز حرف و حدیث بسیار است. این روستا خانه بهداشت دارد اما به خاطر محدودیت نمی‌تواند خدمات در خور شانی به اهالی روستا بدهد.

عبادتگاه و آموزش[ویرایش]

قراجه فیض اله ۲ تا مسجد جهت عبادت و کارهای عبادی مردم داشته و نمازهای یومیه توسط روحانی روستا در مسجد جامع آن در سه نوبت و به صورت جماعت برگزار می‌گردد. و ۳ تا مدرسه ابتدایی و راهنمایی دخترانه و پسرانه دارد و تا چند سال پیش (حوالی ۱۳۸۵)دبیرستان دخترانه نیز داشته است که با سیاست‌های دولت آقای احمدی نژاد برچیده شد. این روستا از داشتن کتابخانه و مرکزی فرهنگی که بتواند خدمات مورد نیاز دانش آموزان و دانشجویان را فراهم نماید محروم است.

شورای اسلامی روستا[ویرایش]

روستای قراجه فیض اله دهیاری داشته و شورای اسلامی روستا ۵ عضو رسمی و ۲ عضو علی‌البدل دارد.

منابع[ویرایش]