الوند (لکان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الوند (لکان)
ارتفاع۳۰۶۵
مکان
مکاناستان مرکزی، شهرستان خمین، بخش کمره، دهستان خرمدشت

الوند (لکان) در شمال روستای رباط در دهستان دالایی (خرم‌دشت کنونی) قرار گرفته‌است و ۳۰۶۵ متر ارتفاع دارد.[۱]این کوه دومین کوه بلند و با ۲۱ کیلومتر طول، طویل‌ترین کوه استان مرکزی می‌باشد.[۲] الوند منطقه‌ای کوهستان است که به‌طور مایل از شمال غرب به سمت جنوب شرق امتداد یافته و در بخش جنوبی استان مرکزی قرار گرفته. کوه الوند در ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان خمین و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند واقع است. از نظر موقعیت جغرافیایی در حد فاصلE493830 الی E494900 طول شرقی و N334200 الی N334910 عرض شمالی واقع شده‌است مساحت منطقه ۷۲۰۰ هکتار می‌باشد.[۳]

منطقه حفاظت شده الوند (خمین)[ویرایش]

منطقه حفاظت شده الوند خمین به وسعت ۸۶۱۸ هکتار در ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان خمین و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند واقع شده است که دارای اقلیمی کوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت، کوه ها و تپه ماهورهای بلند و دره های متعدد است که به لحاظ تنوع زیستی جایگاه ویژه ای دارد.

تنوع زیستی موجود در منطقه الوند در هیچ نقطه دیگری از محدوده های جنوبی استان مرکزی تکرار نشده است و این منطقه از نظر آب و هوایی از اقلیم نیمه خشک سرد برخوردار است.

منطقه الوند شهرتان خمین در دی ماه سال ۸۰ به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب شد و پس از آن در خردادماه سال ۸۱ بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شد.

منطقه الوند خمین بیش از ۶۰ گونه پرنده (۱۹ گونه آن حمایت شده و آسیب پذیر هستند) که شامل ۱۲ درصد پرندگان ایران و ۴۴ درصد پرندگان استان مرکزی است، را در خود جای داده و بیش از ۳۰ درصد پرندگان این منطقه، پرندگان شکاری حمایت شده هستند.

منطقه الوند از نظر پستانداران نیز غنی است و ۸.۸ درصد پستانداران کشور را داراست که از ۱۱ گونه پستاندار این منطقه، ۳ گونه حمایت شده است.

وجود پستانداران عمده نظیر کل و بز، قوچ و میش و گرگ، بیانگر اهمیت این منطقه است.

به گزارش ایرنا، شکل رویشی گیاهان منطقه الوند خمین شامل علفی، بوته ای، درختچه ای و درختی است که در انوع رویشگاه های کهستانی، دشت ها و مراتع آن پراکنش دارند.

تاکنون ۹ تیپ گیاهی با ۱۱۵ گونه که ۲۰ درصد آن ها اندمیک است در منطقه الوند شناسایی شده است.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

لکان

منابع[ویرایش]

  1. فرهادی، مرتضی (۱۳۶۹). نامه کمره (جلد دوم). موسسه انتشارات امیرکبیر. صص. ۲۹۸.
  2. زهرا مرادی. -روستای-رباط/ «کوه الوند رباط» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). گردشگری ایران.
  3. «منطقه حفاظت شده الوند، خمین». کویرها و بیابان‌های ایران. دریافت‌شده در ۷ آگوست ۲۰۱۶.
  4. «مناطق حفاظت شده استان مرکزی ذخایر غنی از تنوع زیستی-سازمان حفاظت محیط زیست». fars.doe.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۲۹.