تنگ صیاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تنگ صیاد
نوع منطقهمنطقه حفاظت‌شده و پارک ملی
کشورایران
استانچهار محال و بختیاری
تاریخ ثبت۱۳۵۲

تنگ صیاد شامل منطقه حفاظت‌شده و پارک ملی می‌باشد که در بخش فرخشهر واقع در شهرستان شهرکرد و شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیاری است. این منطقه دارای مساحتی به وسعت حدود ۲۷هزار هکتار می‌باشد که حدود ۲۱٬۶۰۰ هکتار آن منطقهٔ حفاظت‌شده و ۵٬۴۰۰ هکتار آن پارک ملی است.تنگ صیاد بر اساس ثبت جهانی سیزدهمین منطقه حفاظت شده یونسکو می باشد . تنگ صیاد بواسطه دارا بودن تعداد زیادی تپه ماهور ، زیستگاه مناسبی برای گونه قوچ و میش وحشی است. کوهستان‌های جنوبی منطقه دارای صخره‌های سخت‌گذر است که زیستگاه پلنگ و کل و بز با جمعیتی قابل توجه‌ است.

تاریخچه[ویرایش]

قوچ وحشی یکی از پستانداران در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد چهار محال و بختیاری
گرزه مار یکی از خزندگان در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد چهار محال و بختیاری

این منطقه در سال ۱۳۴۹ از طرف شورایعالی شکاربانی و نظارت بر صید به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد و در سال ۱۳۵۲ با تصویب شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال ۱۳۷۴ نیز حدود ۵ هزار و ۴۰۰ هکتار از قسمت میانی آن تبدیل به پارک ملی شد. به این ترتیب تنگ صیاد شامل پارک ملی، در قسمت میانی و منطقه حفاظت شده در پیرامون آن است و بدین ترتیب تنگ صیاد را به دو منطقه پارک ملی و منطقه حفاظت شده تقسیم کرد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

تنگ صیاد در موقعیت جغرافیائی ۵۰ درجه و ۵۹ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۹ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۳ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۱۷ دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است. از نظر آب‌وهوایی به سه اقلیمِ خشک و سرد، نیمه خشک و سرد، و نیمه‌مرطوب و سرد تقسیم می‌شود.

از دیگر جانوران منطقه می‌توان گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگانی همچون کبک دری، کبک چیل، تیهو و عقاب را نام برد.

قله جیلون در محدوده کوه‌های فرخشهر با ۳ هزار و ۱۴۱ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین نقطه این منطقه است.

پوشش گیاهی: انواع گندمیان، گون، دم اسبیان، کنگر، ریواس، آویشن، بابونه، شاه تره، بارهنگ، رازیانه، خاکشیر، کاسنی، شیرین بیان، بادام کوهی، مو وحشی، انجیر و آلبالوی کوهی.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. "UNESCO Biosphere Reserve Directory".
  2. پارک ملی تنگ صیاد