ارس سیستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

منطقهٔ اُرس سیستان در استان خراسان در شمال غرب مشهد واقع شده‌است. این منطقه در رشته کوه هزار مسجد در راستای رشته‌کوه البرز قرار دارد. وسعت این منطقه ۹۲ هزار هکتار بوده‌است ولی به علت قطع بی رویه از درختان این جنگل اکنون به چهار هزار هکتار رسیده‌است. این منطقه دارای حیات وحش گوناگونی می‌باشد از جمله: پلنگ. گراز. خرس. عقاب. گرگ. خوک. نزدیک‌ترین روستا به این جنگل روستای لایین می‌باشد از توابع شهر کلات. ارتفاع بلندترین کوه این منطقه به نام هزارمسجد ۳۱۰۰ متر می‌باشد. معروف ترین دره تفنگدره نام دارد که اولین بار توسط ۱۲ نفر پیمایش شد گروه احد از مشهد

منطقه حفاظت شده ارس سیستان پوشیده از درختان جنگلی ارس بوده و چشم اندازهای طبیعی، آبشارهای زیبا و منابع آبی فراوان آن یکی از بی نظیرترین مناطق است. وسعت آن 112714 هکتار بوده و گونه‌های شاخص جانوری آن شامل پلنگ هزار مسجد،‌کل و بز وحشی، قوچ و میش اوریال، گراز، خوک، گرگ و پرندگانی چون کبک دری،کبک معمولی، تیهو، انواع سهره و انواع پرندگان شکاری و .... را دارا می‌باشد. در حال حاضر مدیریت و حفاظت از آن به عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلات نادری می‌باشد.قله 3150 متری هزر مسجد نیز در این منطقه واقع شده‌است.

منطقه هزار مسجد یکی از مناطق حفاظت شده استان خراسان رضوی با وسعتی حدود 112714هکتار با سیمای کوهستانی و صخره‌ای واقع در شمال شرقی مشهد که دارای تنوع فون و فلور قابل ملاحظه‌ای می‌باشد.از گونه‌های جانوری مهم در منطقه گرگ،قوچ و میش و پلنگ را می‌توان نام برد. ارس سیستان از سال 1376 به منطقه شکار ممنوع اعلام گردید و در سال 1378 به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافت . در حال حاضر به معرفی تعدادی از پستانداران در تعقیب ، کشتن و خوردن جانوران دیگر تخصص دارند . دندانهای نیش در این پستانداران کاملاً رشد کرده و دندانهای آسیا برای دریدن گوشت مناسب است.