شرفخانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرفخانه
کشور  ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان شبستر
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۳۷۸۲ (سرشماری ۱۳۸۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۳۰۴ متر

بندر شَرَفخانه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شَبِستَر قرار دارد.

ویژگی‌های جغرافیایی[ویرایش]

از توابع شهرستان شبستردر جوار دریاچه ارومیه و رشته‌کوه میشو واقع است و از نظر آب‌وهوا تحت تأثیر این ارتفاعات آّب هوای آن نسبت به اطراف به دلیل رطوبت حاصل از تبخیر دریا معتدل تر می‌باشد. و از نظر کشاورزی نیز حائز اهمیت است. شرفخانه در حدود ۲۰۰۰ نفر[نیازمند منبع] جمعیت دارد.

امکانات[ویرایش]

این بندر دارای ایستگاه راه آهن و همچنین اسکله برای رفت‌وآمد کشتی‌ها (نه چندان بزرگ) بود که بعد از خشکی دریاچه، عملا استفاده ای از آنها نمی شود. همچنین در این بندر هتل به نسبت بزرگی وجود دارد که از امکانات رفاهی نسبتاً خوبی برخوردارست اما بدلیل عدم مراجعه گردشگران، این هتل نیز رو به اضمحلال است. البته تمامی این اطلاعات مربوط به قبل از خشک شدن دریاچه ارومیه است. در حال حاضر اسکله و پلاژها و هتل به دلیل خشکی آب دریا مورد استفاده‌ای ندارند.

در قدیم[ویرایش]

فرهنگ جغرافیایی ایران جلد ۴ در مورد شرفخانه می‌نویسد:

شرفخانه قصبه مرکز دهستان شرفخانه بخش شبستر شهرستان تبریز واقع در ۱۸ کیلومتری باختری بخش است. سکنه آن ۱۴۳۶ تن و آب آن از چشمه و رودخانه‌های محلی تامین می‌شود. محصول عمده آنجا غلات و حبوب و بادام و زردآلو، آلبالو، گیلاس، گلابی، آلوچه و سیب است. این قصبه در ساحل خاوری دریاچه رضائیه واقع و دارای اسکله برای راه آهن و کشتی‌رانی و مدرسه و شعبه پست و تلگراف و ژاندارمری، مرکز بهداشت و ایستگاه هواشناسی بوده است. این شهر در سالهای حمله ارتش روسیه به ایران محل ذخیره غلات ارتش روس بوده است.

غروب زیبای ساحل دریاچه ارومیه در بندر شرفخانه شهرستان شبستر، استان آذربایجان شرقی ایران (عکس از قاسم حبیبی بی‌بالانی)

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.