کوه بلقیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بلقیس(هاچا داغ)
کوه بلقیس.jpg
مرتفع‌ترین نقطه
ارتفاع۳۳۳۲ متر
جغرافیا
موقعیتدر هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان ، در تکاب استان آذربایجان غربی
رشته‌کوه مادرکوه های ایران

کوه بلقیس[۱]در هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان با دو قله بلند با ارتفاع ۳۳۲۰ متر و ۳۳۳۲ متر در منطقه اوریاد از شهرستان ماهنشان استان زنجان قرار دارد. روی قله جنوبی استحکامات و قلعه تخت بلقیس قرار دارد. ساختمان قلعه کاملاً مدور و از سنگ بنا شده؛ لذا می‌توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌شده. بین دو قله کوه دریاچه بسیار زیبایی که از ذوب شدن برف کوه‌ها به وجود آمده در بیشتر ماه‌های سال قابل مشاهده است هر چند در سال‌های اخیر به جهت کمی بارش تابستان‌ها آب دریاچه خشک می‌شود.

مشخصات قلعه تخت بلقیس[ویرایش]

قلعه تخت بلقیس در سال ۱۹۵۹ توسط فون دراوستن مورد بررسی قرار گرفت و بعد از آن همه ساله توسط هیئت باستان‌شناسی مورد بازدید قرار گرفت؛ و در سال ۱۹۶۶ و ۱۹۶۹ به وسیله دیتریش هوف بررسی و مساحی شد.

حصار استحکامات فضایی حدود ۵۰ در ۶۰ متر که به صورت پلکانی با ارتفاع زیادی ادامه یافته و در حدود ۹ ارگ مشخص است. در درون حصار ساختمان تقریباً مربع شکل و ایوانی در جلو می‌توان دید؛ که محور آن در جهت آتشکده آذرگشسپ قرار گرفته. در جلو بنا یک تراس چند طبقه قرار دارد که اتاق‌های پناهگاه مانندی با سقف گنبدی می‌باشد.

تاریخ بنا[ویرایش]

نوع معماری، آجرهایی هستند که در ابعاد آجرهای ساسانی هستند، همچنین قطعات سنگ، ماسه زرد رنگ، با علائم حجاری ساسانی تاریخ‌گذاری بنا را به دوره ساسانیان نزدیکتر می‌کند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. بُلقز، بال‌قز، بلقیس، دو هاچه
  2. نباید به صرف اینکه فقط آثار ساسانی یافت شده این‌گونه مناطق را به همان دوران منتسب نمود، منابع مکتوب میخی نشان می‌دهند که بقایای تخت سلیمان و تخت بلقیس به هزارهٔ سوم پیش از میلاد مرتبط هستند.