کوه بلقیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بلقیس
کوه بلقیس.jpg
ارتفاع۳۳۳۲ متر
مکان
مکاندر هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان، تکاب
رشته‌کوهکوه های آذربایجان

کوه بلقیس[۱]در هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان (شهرستان تکاب) آذربایجان غربی با دو قله بلند با ارتفاع ۳۳۲۰ متر و ۳۳۳۲ متر در ادامهٔ سلسله کوه‌های شرق دریاچه ارومیه واقع گردیده است اما در تقسیمات کشوری به استان زنجان و شهرستان ماهنشان تعلق دارد. روی قله جنوبی استحکامات و قلعه تخت ۲بلقیس قرار دارد. ساختمان قلعه کاملاً مدور و از سنگ بنا شده؛ لذا می‌توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌شده. بین دو قله کوه دریاچه بسیار زیبایی که از ذوب شدن برف کوه‌ها به وجود آمده در بیشتر ماه‌های سال قابل مشاهده است هر چند در سال‌های اخیر به جهت کمی بارش تابستان‌ها آب دریاچه خشک می‌شود.

مشخصات قلعه تخت بلقیس[ویرایش]

قلعه تخت بلقیس در سال ۱۹۵۹ توسط فون دراوستن مورد بررسی قرار گرفت و بعد از آن همه ساله توسط هیئت باستان‌شناسی مورد بازدید قرار گرفت؛ و در سال ۱۹۶۶ و ۱۹۶۹ به وسیله دیتریش هوف بررسی و مساحی شد.

حصار استحکامات فضایی حدود ۵۰ در ۶۰ متر که به صورت پلکانی با ارتفاع زیادی ادامه یافته و در حدود ۹ ارگ مشخص است. در درون حصار ساختمان تقریباً مربع شکل و ایوانی در جلو می‌توان دید؛ که محور آن در جهت آتشکده آذرگشسپ قرار گرفته. در جلو بنا یک تراس چند طبقه قرار دارد که اتاق‌های پناهگاه مانندی با سقف گنبدی می‌باشد.

تاریخ بنا[ویرایش]

نوع معماری، آجرهایی هستند که در ابعاد آجرهای ساسانی هستند، همچنین قطعات سنگ، ماسه زرد رنگ، با علائم حجاری ساسانی تاریخ‌گذاری بنا را به دوره ساسانیان نزدیکتر می‌کند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. بُلقز، بال‌قز، بلقیس، دو هاچه
  2. نباید به صرف اینکه فقط آثار ساسانی یافت شده این‌گونه مناطق را به همان دوران منتسب نمود، منابع مکتوب میخی نشان می‌دهند که بقایای تخت سلیمان و تخت بلقیس به هزارهٔ سوم پیش از میلاد مرتبط هستند.