باغ‌موزه شیراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۹°۳۶′۵۷٫۶۳″ شمالی ۵۲°۳۲′۴۲″ شرقی / ۲۹٫۶۱۶۰۰۸۳°شمالی ۵۲٫۵۴۵۰۰°شرقی / 29.6160083; 52.54500

باغ نظر، باغ‌موزه، باغ شاهزاده، عمارت کلاه‌فرنگی، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل یا باغ حکومتی نام یکی از ابنیهٔ تاریخی دورهٔ زندیه در شیراز است. این بنا یک عمارت هشت‌ضلعی است که کریم‌خان زند در میان باغ نظر شیراز ساخت که در آن روزگار این عمارت باشکوه محل پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده‌است.

نمای بیرونی عمارت کلاه‌فرنگی به‌صورت هشت‌ضلعی است با تزئینات کاشی‌نگاره‌های گل و مرغ، و در بالای عمارت با اسپرها و لچکی‌های کاشی‌کاری‌شده بنا را مزین کرده‌اند. این نگاره‌ها به‌صورت قرینه در چهار ضلع منظرهٔ شکارگاه و روایتِ به تخت نشستن سلیمان را نشان می‌دهند.

چهار آب‌نما در چهار سوی ساختمان قرار داشته که آب‌نمای شمالی در مسیر خیابان زند قرار داشته و تخریب شده‌است. فضاهای درونی، شامل یک بخش مرکزی و چهار شاه‌نشین جانبی است. یک آبنمای یکپارچه از سنگ مرمر در کف بخش مرکزی طراوت فضای داخل را موجب شده‌است.

پس از مرگ کریم‌خان، او را در این مکان به خاک سپردند و آقامحمدخان قاجار در سال ۱۲۰۶ خورشیدی، به‌دلیل کینه‌توزی، دستور نبش قبر او را صادر کرد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند و در زمان رضاشاه استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت شد. نقش‌برجسته‌هایی از پهلوانان گرزدین وند دورهٔ زندیه و قاجاریه در این محل دیده می‌شود.

همچنین، عمارت خورشید در دورهٔ قاجاریه به‌دستور حسین‌علی‌میرزا فرمانفرما در این باغ احداث شد.

منابع[ویرایش]