متروی شیراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
متروی شیراز
Shiraz Metro Logo.png
Shiraz metro 04.jpg
اطلاعات
مکانکلان‌شهر شیراز، شهر جدید صدرا
نوعی ترابریقطار شهری و تراموا (مرحله مطالعات)
تعداد خطوط۶ خط مترو (۱ خط فعال) + یک خط تراموا (مرحله مطالعات)
تعداد ایستگاه‌هامجموع: ۸۵ ایستگاه خط ۱: ۲۰ ایستگاه (۱۹ ایستگاه فعال)
مسافران روزانه۱۲۰ هزار نفر در روز (۱۳۹۸)
وبگاهوب سایت متروی شیراز
اداره
آغاز بهره‌برداریمهر ۱۳۹۳ ۱۰۰ دستگاه واگن، ۲۰ رام قطار
سرفاصله زمانی۱۲ دقیقه در ساعات پیک مسافر، ۱۵ دقیقه ساعات عادی
فنی
طول سیستممجموع: ۱۱۰ کیلومتر (۲۴٫۵ کیلومتر فعال)
میانگین سرعت۶۰ کیلومتر در ساعت
نقشه
نقشهٔ متروی شیراز

متروی شیراز Shiraz urban railway organization (به اختصار SURO) به مجموعه خطوط فعال و در حال ساخت قطارهای شهری و تراموا در کلان‌شهر شیراز گفته می‌شود. سازمان قطار شهری شیراز و حومه مسئولیت ساخت و بهره‌ برداری متروی کلان‌شهر شیراز را بر عهده دارد. با روند رو به رشد شهری در شیراز توسعه مترو در این شهر روبه رشد و تکامل می‌باشد. متروی شیراز به عنوان سومین سامانه قطار شهری در پس از تهران و مشهد آغاز به کار کرد.

شبکه و خطوط مترو شیراز پس از خطوط مترو تهران، دومین خطوط بزرگ مترو در کشور را دارا می باشد و سالانه بیش از چهل میلیون سفر را پشتیبانی می‌کند.[۱]

خطوط[ویرایش]

نقشه خطوط تأیید شدهٔ ۱ و ۲ و ۳ متروی شیراز
شماره خط مبدأ و مقصد سال شروع به کار سال افتتاح کامل طول (km) تعداد کل ایستگاه‌ها نوع وضعیت
۱ میدان احسان - میدان الله ۱۳۹۳ ۱۳۹۶ ۲۴٫۵ ۲۰ قطارشهری ۱۹ ایستگاه فعال
۲ میانرود - سعدیه نامعلوم نامعلوم ۱۵ ۱۳ قطارشهری درحال ساخت
۳ پل معالی‌آباد - شهر جدید صدرا نامعلوم نامعلوم ۱۰ ۷ قطارشهری درحال ساخت
۴ میدان احسان - بلوار مدرس نامعلوم نامعلوم نامعلوم نامعلوم قطارشهری درحال مطالعه
۵ دلگشا و سعدیه - شهرک کوشک میدان نامعلوم نامعلوم نامعلوم نامعلوم قطارشهری درحال مطالعه
۶ پل غدیر در بلوار مدرس - ابتدای بزرگراه چمران نامعلوم نامعلوم نامعلوم نامعلوم قطارشهری درحال مطالعه
طول کل خطوط و تعداد ایستگاه‌ها ۴۹٫۵ "'style="text-align:center"

قطار شهری شیراز به‌طور کلی دارای ۶ خط می‌باشد که طول این شش خط جمعا ۹۰ کیلومتر خواهد بود. در حال حاضر تنها خط ۱ قطار شهری شیراز بهره‌برداری شده و خط ۲ و ۳ در حال ساخت می‌باشد.[۲]

خط ۱ (احسان - فرودگاه)[ویرایش]

خط اول این پروژه از جنوب شرق شهر (میدان الله - ورودی فرودگاه شهید دستغیب) و از طریق بلوار مدرس، میدان ولی‌عصر، میدان نمازی، میدان قصردشت، کوچه گلخون، حاشیه بزرگراه چمران تا شمال غرب شیراز (میدان میرزا کوچک‌خان و میدان احسان) امتداد دارد. این خط ۲۴٫۵ کیلومتر طول دارد که پتانسیل حمل و نقل ۱۰٬۰۰۰ نفر در ساعت را دارد. همچنین این خط ۱۹ ایستگاه زیر زمینی و یک ایستگاه همسطح دارد.

خط ۲ (میانرود - سعدیه)[ویرایش]

طول این خط حدود ۲۰ کیلومتر خواهد بود و از میانرود در جنوب شهر آغاز شده و پس از گذر از تقاطع بزرگراه امام خمینی و بلوار عدالت ومیدان امام حسین. میدان آزادی. ایستگاه حر. میدان قائم. حافظیه. بلوار گلستان. میدان دلگشا و سعدیه منتهی می‌گردد که ایستگاه میدان امام‌حسین، ایستگاه مشترک بین این دو خط ۱ و ۲ خواهد بود. این خط دارای هجده ایستگاه زیر زمینی و دو ایستگاه همسطح زمین می‌باشد. عملیات اجرایی و ساخت این خط نیز از شهرک بهارستان در جنوب غرب شیراز نیز آغاز شده‌است.

خط ۳ (میرزای شیرازی - شهر جدید صدرا)[ویرایش]

خط سوم به طول حدود ۱۶ کیلومتر پیش‌بینی شده که پل معالی‌آباد را از طریق بزرگراه دکتر حسابی، شهرک‌های شهید بهشتی، حافظ، بزین، استقلال، پل شهرک گلستان و بلوار تنگ جلاب به مرکز شهر جدید صدرا متصل می‌نماید. حدود ۴ کیلومتر از ابتدای این خط به صورت تونل و مابقی مسیر به صورت همسطح اجرا خواهد شد. در این مسیر تا سه راهی شهرک گلستان ۶ ایستگاه زیرزمینی و همسطح وجود خواهد داشت. همچنین در نظر است تا خط سوم مترو شیراز یک ایستگاه ویژه نیز در محدوده «ایستگاه پایانی» راه‌آهن سراسری به منظور جابجایی مسافرین خط آهن بین شهری داشته باشد.

خط ۴[ویرایش]

خط ۴ مترو شیراز نیز ۱۷ کیلومتر طول دارد و ۱۷ ایستگاه برای آن ساخته خواهد شد. محل شروع این خط از میدان احسان در شمال غرب شیراز خواهد بود و با عبور از بلوارهای فرهنگ‌شهر و پاسداران و استقلال، به چهارراه گمرک و خیابان‌های مشیر کهنه و نو و دروازه کازرون و در نهایت به بلوار مدرس می‌رسد.

خط ۵[ویرایش]

خط ۵ مترو شیراز نیز در حال مطالعات است. خط ۵ مترو ۹٫۵ کیلومتر طول دارد که ۹ ایستگاه مختلف دارد. این خط نیز از محل سعدی و باغ دلگشا شروع شده و با گذر از بلوار پیرنیا و بلوارهای زینبیه و دلاوران بسیج به جنوب شهر و شهرک کوشک میدان می‌رسد.

خط ۶[ویرایش]

خط ۶ مترو شیراز در حال حاضر در مرحله مطالعات اولیه قرار دارد. این خط ۱۷ کیلومتر طول دارد و ۱۷ ایستگاه مختلف را در خود جا داده‌است. این خط از پل غدیر در بلوار مدرس شروع می‌شود و با گذر از طول بزرگراه رحمت و بلوارهای شهید مطهری و زرگری، به ابتدای بزرگراه چمران می‌رسد.

روند اجرایی[ویرایش]

ساختمان قطار شهری شیراز

۱۱ کیلومتر از فاز اول خط ۱ مترو شیراز پس از کش و قوس فراوان، در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۹۳ با حضور مسئولین کشوری افتتاح رسمی شد و عملیات اجرایی خط ۲ مترو شیراز نیز آغاز شده‌است که جنوب شهر را به شمال آن متصل می‌کند. ساخت ۱۳٫۵ کیلومتر باقی‌مانده فاز دوم خط ۱ مترو نیز به پایان رسیده و در نیمه اول سال ۱۳۹۶ افتتاح شده‌است. تاکنون ۲۰ رام واگن مترو به شیراز اختصاص داده شده‌است.

ورود واگن‌های مترو[ویرایش]

در آبان ماه ۱۳۹۲، واگن‌های مترو شیراز از سوی شرکت سازنده مستقر در شانگهای چین، به بندرعباس رسید و واگن‌ها پیاده‌سازی شد. همین اتفاق موجب شد افتتاح مترو شیراز احتمال و قوت بیشتری به خود بگیرد.

ورود و قرارگیری واگنهای مترو بر روی ریل[ویرایش]

در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۹۲، واگن‌های مترو شیراز که در گمرک بندرعباس مانده بود، با تخصیص اعتبارات ترخیص، و به شیراز منتقل شد و در مراسمی با حضور مقامات استانی و شهری، از این واگن‌ها رونمایی شد.

تفاوت نوع واگن‌های رام اول و دوم خط یک[ویرایش]

مسئولین مترو سه کلان شهر ایران با عقد قراردادی مشترک با شرکت چینی پوژن، در جهت تأمین واگن‌های مورد نیاز اقدام نمودند، اما پس از مدتی، شرکت سازنده به مسئولین سه شهر اعلام کرد که نمی‌تواند در زمان مقرر واگن‌ها را آماده و تحویل دهد به همین جهت مدیران شهری شیراز با شرکت چینی دیگری وارد مذاکره شده و قرارداد جدیدی را منعقد کردند که همان واگن‌های سری اول می‌باشند.

ایستگاه‌ها[ویرایش]

نقشهٔ ایستگاه‌ها و مسیر خط ۱ قطار شهری شیراز
یکی از ایستگاه‌های قطار شهری شیراز

خط ۱ قطار شهری شیراز جمعاً ۲۰ ایستگاه دارد که به قرار زیر است:

ایستگاه‌های خط ۱ قطار شهری شیراز
شماره نام موقعیت وضعیت شروع به کار
۱ ایستگاه شهید دستغیب میدان الله در مجاورت فرودگاه (میدان گل سرخ سابق) فعال ۱۳۹۶
۲ ایستگاه شهید دوران بلوار مدرس فعال ۱۳۹۶
۳ ایستگاه فرصت شیرازی بلوار مدرس تقاطع خیابان فرصت شیرازی (نام قدیم سروناز) فعال ۱۳۹۷
۴ ایستگاه جانبازان بلوار مدرس، پودنک فعال ۱۳۹۶
۵ ایستگاه غدیر بلوار مدرس تقاطع بزرگراه رحمت فعال ۱۳۹۷
۶ ایستگاه رازی بلوار مدرس (نام قدیم یاس) فعال ۱۳۹۶
۷ ایستگاه فضیلت بلوار مدرس فعال ۱۳۹۶
۸ ایستگاه کاوه بلوار مدرس، روبروی ترمینال مدرس فعال ۱۳۹۶
۹ ایستگاه میدان ولیعصر میدان ولیعصر فعال ۱۳۹۶
۱۰ ایستگاه وکیل الرعایا (بازار وکیل) بازار وکیل غیرفعال -
۱۱ ایستگاه زندیه خیابان زند، ابتدای خیابان رودکی فعال ۱۳۹۶
۱۲ ایستگاه امام حسین میدان امام حسین (میدان ستاد) فعال ۱۳۹۷
۱۳ ایستگاه نمازی میدان نمازی فعال ۱۳۹۳
۱۴ ایستگاه آوینی انتهای خیابان خلیلی فعال ۱۳۹۵
۱۵ ایستگاه مطهری چهارراه زرگری فعال ۱۳۹۴
۱۶ ایستگاه قصردشت میدان قصردشت، ابتدای کوچه گلخون فعال ۱۳۹۳
۱۷ ایستگاه شاهد پل شاهد در مجاورت بلوار چمران فعال ۱۳۹۴
۱۸ ایستگاه میرزای شیرازی چهارراه میرزای شیرازی، پل معالی‌آباد فعال ۱۳۹۳
۱۹ ایستگاه شریعتی بلوار شریعتی (معالی‌آباد) فعال ۱۳۹۳
۲۰ ایستگاه احسان میدان احسان فعال ۱۳۹۳

افتتاح مترو شیراز[ویرایش]

مترو شیراز در تاریخ ۲۰ مهر ۹۳، با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و مسئولین استانی و شهری شیراز، به‌طور رسمی افتتاح شد. فاز ۱ خط یک مترو از شمال غرب شیراز یعنی از ایستگاه پایانه احسان شروع شده و با طی کردن مسیر بلوار معالی آباد و حاشیه بزرگراه چمران و خیابان قصردشت، به مرکز شهر و میدان نمازی می‌رسد. مترو شیراز سومین مترو افتتاح شده در کشور پس از تهران و مشهد است. در اواخر فروردین ۹۶ً بخشی از فاز دوم خط یک یعنی حد فاصل میدان نمازی تا ایستگاه زندیه (چهارراه زند) مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در تاریخ ۳۱ مرداد ۹۶ نیز باقی‌مانده فاز دوم حد فاصل چهارراه زند تا میدان الله با حضور مسئولین به بهره‌برداری رسید.

فاز دوم خط یک متروی شیراز در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ با حضور وزیر کشور و مدیران استانی افتتاح شد و پس از آن خط یک صورت کامل از میدان احسان تا میدان الله (میدان گل سرخ) در مجاورت فرودگاه شیراز فعال است.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آخرین وضعیت مترو کلانشهرهای کشور/سهم شیراز از سفر با مترو:سالی ۳٫۷ میلیون سفر/تا پایان امسال فاز دوم خط یک شهر شیراز به بهره‌برداری می‌رسد - پایگاه خبری تحلیلی خبر پارسی». دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۸.
  2. «مسیرهای مترو شیراز». سازمان قطارشهری شیراز و حومه.
  3. «فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز افتتاح شد». خبرگزاری تسنیم. ۳۱ مرداد ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۸/۷/۱۳۹۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]

مترو تهران مترو مشهد مترو اصفهان مترو کرج مترو تبریز مترو اهواز مترو قم مترو کرمانشاه مترو کرمان