موزه کارتون تبریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موزه کارتون تبریز
نامموزه کارتون تبریز
کشورایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستانتبریز
اطلاعات اثر
کاربری کنونیموزه
دیرینگی۱۳۱۸
اطلاعات بازدید
امکان بازدیدهمه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ده تا چهارده
وبگاهhttp://www.tabrizcartoons.com
موزه کارتون تبریز بر ایران واقع شده‌است
موزه کارتون تبریز
روی نقشه ایران
۳۸°۰۴′۴۰″شمالی ۴۶°۱۶′۵۰″شرقی / ۳۸٫۰۷۷۷۰۴۹°شمالی ۴۶٫۲۸۰۴۴۹۵°شرقی / 38.0777049; 46.2804495

موزهٔ کارتون تبریز نخستین موزهٔ کارتون در سطح قارهٔ آسیا و پنجمین موزه در سطح جهان، همچنین اولین و تنها موزه کارتون و کاریکاتور ایران است. بعد از موزه طنز و کارتون گابرو بلغارستان، می‌توان گفت، این موزه از نظر وسعت دومین موزه بزرگ دنیاست. این موزه در محوطهٔ باغ گلستان و در محل پیشین کتابخانهٔ ملی تبریز قرار گرفته‌است.[۱]

موزهٔ کارتون تبریز در اسفند ۱۳۸۵ خورشیدی و در بخش غربی خانهٔ هنر این شهر تأسیس شده‌است. این بنا در سال ۱۳۱۸ خورشیدی و هم‌زمان با کاخ شهرداری تبریز ساخته شده‌است.[۲] این مکان وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما بودجه سالانه ندارد و از محل در آمدهای انجمن کارتونیستهای تبریز و حمایت‌های دولتی اداره می‌شود.

بنای این مجموعه در سال ۱۳۱۸ شمسی و هم‌زمان با کاخ شهرداری تبریز در زیر بنایی به وسعت ۲۸۴ متر ایجاد شده‌است. بعدها به عنوان باشگاه افسران، رستوران، کمیته انقلاب اسلامی، کتابخانه ملی تبریز و نهایتاً موزه کارتون تبریز استفاده شده‌است.

موزه کارتون تبریز دارای دو گالری با نمایش ۶۰ اثر از آثار اصل بزرگترین کارتونیستهای جهان، یک کتابخانه تخصصی و کلاس و امور اداری می‌باشد. در مخزن این موزه بیست هزار اصل از حدود صد کشور جهان نگهداری می‌شود.

این موزه محل استقرار انجمن کارتونیستهای تبریز می‌باشد که جشنواره‌های متعدد بین‌المللی از جمله دوازده دوره جشنواره تبریز، شش دوره جشنواره شهروندی تبریز، یک جشنواره پایداری و چندین دوره جشنواره کشوری را برگزار کرده‌است. چنان‌که در سال ۱۳۹۰ میزبان دومین نشست رؤسای موزه‌های کارتون کارتون جهان بود و نمایندگانی از ایتالیا، فرانسه، ترکیه، آذربایجان، سوریه، بلژیک و… در این نشست حضور یافته بودند.

در این موزه غیر از دو مجسمه کارتون ساخته آقای مغفوریون، کلکسیونی از پوسترها و کارت پستالها و تمبرها و کارت ویزیتهای کارتونی و کتاب‌های چاپ شده کارتون در تبریز رامی توانید تماشا کنید. کلکت آلبوم جشنواره‌های خارجی نشریات کارتونی و محصولات دیگر از سایر کارکردهای موزه می‌باشد.

وب‌سایت این مجموعه جزو به‌روزترین پایگاه‌های خبری کارتون و کاریکاتور در سطح دنیا می‌باشد.

این موزه همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ده تا چهارده به آدرس باغ گلستان، روبروی هنرستان وحدت. خانه هنر تبریز/موزه کاریکاتور تبریز پذیرای بازدید علاقه‌مندان است.[۳]

منابع

  1. «گشایش نخستین موزهٔ کاریکاتور آسیا در تبریز امروز در محل سابق کتابخانهٔ ملی صورت می‌گیرد». روزنامهٔ ایران. دریافت‌شده در ۱۲ آوریل ۲۰۱۰.
  2. «دوهزار نفر از تنها موزهٔ کاریکاتور کشور در تبریز دیدن کردند». خبرگزاری ایرنا. دریافت‌شده در ۱۲ آوریل ۲۰۱۰.[پیوند مرده]
  3. «ارتباط با موزه تبریزکارتون». سایت اصلی تبریزکارتون.