کلیسای شمعون غیور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلیسای شمعون غیور زند شیراز
Kostel sv. Šimona Horlivce.jpg
نامکلیسای شمعون غیور زند شیراز
کشورایران
استاناستان فارس
شهرستانشیراز
اطلاعات اثر
کاربریمذهبی
دیرینگیدوره پهلوی اول
دورهٔ ساخت اثردوره پهلوی اول
مالک اثرکلیسای ارامنه زند
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۱۸۳۵
تاریخ ثبت ملی۲۶ اسفند ۱۳۸۶
اطلاعات بازدید
امکان بازدیدارامنه و خارجی زبان‌ها

کلیسای شمعون غیور یا زند شیراز مربوط به دوره پهلوی اول است و در شیراز، خیابان زند، کوچه نوبهار، کلیسای شمعون غیور زند واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. شمعون قانوی حواری دهم بود و طبق یک روایت قدیمی در ایران کشته شد. این کلیسای مسیحی، یکی از زیباترین کلیساهای کشور با رعایت جزئیات معماری ایرانی است. سقف نمازگاه، طاق ضربی آجری است و به جای دریچه در همه جا پنجره‌های رنگارنگ با نقشه‌های مهندسی ریز و بسیار ظریف، به کار رفته‌است. چنین در و پنجره‌هایی در خانه‌های قدیمی شیراز مشاهده می‌شود. ساخت این کلیسا در سال ۱۳۱۷ پایان یافت. بانی و نخستین کشیش این کلیسا «رالف نارمن شارپ» دانشمند و خاورشناس شهیر انگلیسی است.[۱]

مالکیت کلیسا[ویرایش]

این کلیسا در حال حاضر محل عبادت انگلیسی زبان‌ها و مسیحیان ارمنی می‌باشد. ورود به این کلیسا توسط ماًموران دولتی در چند سال اخیر محدود گردیده و فارسی‌زبان‌ها نمی‌توانند در زمان برنامه‌ها وارد شوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.