پرش به محتوا

موزه هنرهای ملی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موزه هنرهای ملی
نامموزه هنرهای ملی
کشورایران
استاناستان تهران
شهرستانتهران
اطلاعات اثر
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۱۷۳۲
تاریخ ثبت ملی۲۸ بهمن ۱۳۶۹

موزه هنرهای ملی ایران در سال ۱۳۰۹با تلاش و کوشش مرحوم حسین طاهر زاده بهزاد که خود از هنرمندان برجسته رشته نقاشی و طراحی نقشه های قالی و مینیاتور کشور بود، تاسیس شد.این موزه در تهران، میدان بهارستان واقع شده است.

ساختمان موزه به نام (حوضخانه باغ نگارستان) از بناهای متعلق به دوره قاجار است که در عهد فتحعلی‌شاه قاجار در جنوبی ترین قسمت قصر باغ نگارستان ساخته شده و مجموعه قصر و کاخ باغ نگارستان به دست ۲ تن از معماران زبده آن دوران استاد عبدالله خان و استاد آقاجانی اصفهانی بنا شد.

ساختمان حوضخانه (محل فعلی موزه) بخشی از آن مجموعه محسوب می شود که حوضخانه با طرح «+» ساخته شده و چهار شاه نشین اطراف آن بی هیچ در و پنجره ای به درون باغ راه داشته و سقف گنبدی آن ایستاده برشانه چهار ستون سنگی همواره شکوه و ایستادگی بنا را تداعی می کند.

در داخل موزه هنرهای ملی تا نیم قرن پیش، حوض دایره شکل بزرگی از سنگ مرمر، میان ستون ها قرار داشت که از دل این ستون ها آب به داخل حوض فواره می کرد که این صحنه چشم انداز زیبایی را به وجود می آورد.

همچنین در سال ۱۳۰۹ شمسی حسین طاهرزاده بهزاد موزه هنرهای ملی و اداره هنرهای ملی را تحت عنوان مدرسه صنایع قدیمه به انگیزه احیا و تجدید حیات هنرهای ملی و سنتی ایرانی بنیاد نهاد که بدین ترتیب مدرسه صنایع قدیمه (موزه هنرهای ملی) کانون حفظ و احیای ارزش اصیل هنرهای ملی و سنتی ایران شد.[۱] [۲] موزه هنرهای ملی ایران در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۶۹ با شمارهٔ ثبت ۱۷۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۳]

آثار هنری[ویرایش]

علی‌اکبر تجویدی و محمد مهروان در محوطه باغ نگارستان (موزه هنرهای ملی) دهه ۴۰ شمسی

در حال حاضر موزه هنرهای ملی به عنوان اولین موزه تخصصی کشور، در حال حاضر ۲۷۱ آثار ارزشمند هنری را از قرن ۱۲ هجری شمسی تا به کنون در رشته های نگارگری، مینیاتور، زریبافی، گبه و فرش، معرق و منبت، خاتم کاری و کاشی کاری در خود جای داده است.[۲][۴]

از جمله آثار هنرمندان:

مینیاتور: محمد علی زاویه، علی کریمی(نگارگر)، محمد مهروان ، مقیمی تبریزی، علی مطیع، علی اسفرجانی و ...

تذهیب و تشعیر: استاد علی درودی، عبدالله باقری، نصرالله یوسفی

منبت و مشبک: احمد امامی آباده ای

خاتم سازی: محمدحسین صنیع‌خاتم

سفالگری: حسین کاشی تراش ، معمارزاده

زری بافی: حبیب الله طریقی

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «موزه هنرهای ملی ایران، تیشینه».
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «اسناد گویای تاریخ». حبرگزاری ایرنا. ۱۷ فروردین ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۷ دی ۱۴۰۰.
  3. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.
  4. «موزه هنرهای ملی ایران».

منابع[ویرایش]