گود عربان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از محله گود عربان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نقشه شیراز قدیم

گود عربان و درب شیخ، محله‌ای بسیار قدیمی در مرکز شیراز قدیم است که در دوره قاجاریه و پیش از آن دارالحکومه شیراز قدیم محسوب می‌شد.

علت نام‌گذاری[ویرایش]

بناهای شاخص محله[ویرایش]

این محله مقر مساجد قدیمی بسیاری از جمله مسجد نصیرالملک، مدارس علمیه نظیر مدرسه خان، کاخ قوام الملک و حرمسرای زینت الملک می‌باشد.در اين محله بناهاي مهم ديگري از قبيل آرامگاه شيخ روزبهان ، حسينيه قوام ، نارنجستان قوام ، مدرسه خان ، امامزاده زنجيري و..نيز وجود دارند

تقسیم‌بندی محلات شیراز قدیم[ویرایش]

در کل محلات شیراز به دو دسته بزرگ حیدری و نعمتی تقسیم شده بودند. حیدری به محلاتی گفته می‌شد که افراد آن محلات، خود را پیرو سلطان حیدر که از مشایخ عرفان بود، می‌دانستند.

نعمتی به محلاتی اطلاقی می‌شد که ساکنان آن خود را پیرو شاه نعمت‌الله ولی که او نیز از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین عرفای عصر بودمی‌دانستند. درگیری‌ها و مخاصماتی که بین این دو دسته در سال‌های متمادی صورت گرفته هنوز هم مورد بحث است و حتی به صورت ضرب‌المثل جنگ حیدری، نعمتی در زبان‌هاست.

پنج محله‌ محله اسحاق بیگ، محله درب شاهزاده، محله بالا کفت، محله میدان شاه و محله بازار مرغ را حیدری خانه و پنج محله محله سرباغ، محله سنگ سیاه، محله درب مسجد، محله لب آب و محله سر دزک را نعمتی خانه می گفتند. البته محله ارمنی‌ها و محله کلیمی‌ها جزء محلات بی‌طرف بودند و کاری به درگیری‌ها و مخاصمات نداشتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

شیراز

منابع[ویرایش]