محله درب مسجد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نقشه شیراز قدیم

محله درب مسجد، نام یکی از محله‌های شیراز قدیم می‌باشد که امروزه به نام درب مسجد مشیر معروف است. هم اکنون مسجد مشیر شیراز با زیبایی و قدرت تاریخی و کاشی کاری‌های زیبای آن مورد توجه جهان‌گردان داخلی و خارجی است. این بنا، جزء آثار و ابنیهٔ تاریخی شیراز می‌باشد و چندین مرتبه تعمیر و مرمت شده‌است.

وجه تسمیه[ویرایش]

نام این محله به سبب مسجدی است که در این محله قرار دارد. این بنا از ساختمان‌های مشیرالملک شیرازی است که از ثروتمندان بزرگ این شهر بوده‌است.

تقسیم‌بندی محلات شیراز قدیم[ویرایش]

در کل محلات شیراز به دو دسته بزرگ حیدری و نعمتی تقسیم شده بودند. حیدری به محلاتی گفته می‌شد که افراد آن محلات، خود را پیرو سلطان حیدر که از مشایخ عرفان بود، می‌دانستند.

نعمتی به محلاتی اطلاقی می‌شد که ساکنان آن خود را پیرو شاه نعمت‌الله ولی که او نیز از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین عرفای عصر بودمی‌دانستند. درگیری‌ها و مخاصماتی که بین این دو دسته در سال‌های متمادی صورت گرفته هنوز هم مورد بحث است و حتی به صورت ضرب‌المثل جنگ حیدری، نعمتی در زبان‌هاست.

پنج محله محله اسحاق بیگ، محله درب شاهزاده، محله بالا کفت، محله میدان شاه و محله بازار مرغ را حیدری خانه و پنج محله محله سرباغ، محله سنگ سیاه، محله درب مسجد، محله لب آب و محله سر دزک را نعمتی خانه می‌گفتند. البته محله ارمنی‌ها و محله کلیمی‌ها جزء محلات بی‌طرف بودند و کاری به درگیری‌ها و مخاصمات نداشتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

شیراز

منابع[ویرایش]