کوه بمو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بمو
Bamoo mountain.jpg
کوه بمو و آرامگاه سعدی در یک نما
ارتفاع۲۶۰۰ متر
مکان
مکانشمال شیراز در استان فارس
رشته‌کوهزاگرس

بَمو، کوهستانی در رشته‌کوه زاگرس با زمینهای استپی و نیمه استپی است و در استان فارس و شمال شهر شیراز جای دارد که در سال ۱۳۴۱ با نام پارک ملی بمو به صورت حفاظت شده درآمد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

کوه بمو در رشته کوه زاگرس واقع در شمال شهر شیراز است که با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی امتداد دارد. در شرق به ارتفاعات خرمن کوه و در جنوب به دریاچه مهارلو می‌پیوندد. بلندترین قله آن کَل اد با ارتفاع حدود ۶۶۱، ۲ متر است. رشته کوه بمو دشت شیراز را از دشت مرودشت جدا می‌سازد و چندین دره دشت مانند در بین این رشته کوه به نامهای چاه مَحْکی شرقی و چاه محکی غربی و بالِش (نزدیک به گردنه بالِش) در شمال این رشته کوه دیده می‌شود. گردنه‌های آب باریک و باجگاه در مسیر راه شیراز ـ اصفهان در جانب شمال غربی رشته کوه قرار دارد. آب رکن آباد در قسمت غربی آن واقع است. بند امیر در جانب شمال شرقی آن قرار گرفته، و راه قدیمی شیراز از جنوب شرقی رشته کوه می‌گذرد. تنگ الله اکبر مشرف بر شیراز در جانب جنوبی آن واقع است. شهر شیراز در جانب جنوبی، و زَرقان در جانب شمالی آن واقع است. عشایر عرب خمسه در آبادیهای کوچک پیرامون آن ساکن شده‌اند و به زراعت و باغداری (انگورکاری دیم) و دامداری اشتغال دارند. میانگین بارندگی سالانه در منطقه به حدود چهارصد میلی‌متر می‌رسد.

پوشش گیاهی[ویرایش]

زمینهای پیرامون آن منطقه استپی و نیمه استپی است. پوشش گیاهی آن به‌طور عمده از بوته زارهای گَوَن و بوته‌های دیگر و شقایق و لاله واژگون تشکیل شده‌است و درختچه‌های انجیر وحشی و گیلاس وحشی و ارژن در آن یافت می‌شود.

پوشش حیوانی[ویرایش]

در منطقه بمو می‌توان حیواناتی مانند قوچ، میش، بز، پازن، آهو، کفتار، گرگ، گربه وحشی، خرس قهوه‌ای، گراز، پلنگ، روباه، خرگوش و خارپشت یافت. از پرندگان کبک، تیهو، کرکس، انواع چکاوک، هما، شاهین، دال و عقاب طلایی در آن به سر می‌برند. از خزندگان سوسمار، مار غیرسمی و افعی کوهی دارد.

پارک ملی بمو به مساحت ۰۷۵، ۴۸ هکتار در پیرامون آن جای دارد. پایین‌ترین و بالاترین نقطه محدوده پارک از سطح دریا به ترتیب ۵۵۰، ۱ و ۶۶۱، ۲متر است.

منابع[ویرایش]

  • ایران. وزارت دفاع. اداره جغرافیائی ارتش، فرهنگ جغرافیایی آبادیهای کشور جمهوری اسلامی ایران، ج ۱۰۳: شیراز، تهران ۱۳۶۲ ش؛
  • پارک ملی بمو، تهران: سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۳۶۶ ش؛
  • حسینعلی رزم آرا، فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)، ج ۷، استان هفتم (فارس)، تهران ۱۳۵۵ ش؛
  • بیژن فرهنگ دره شوری، پارک ملی بمو، تهران: سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۳۷۱ ش.