محله درب شاهزاده

مختصات: ۲۹°۳۶′۴۹٫۹۴″ شمالی ۵۲°۳۲′۴۴٫۵۹″ شرقی / ۲۹٫۶۱۳۸۷۲۲°شمالی ۵۲٫۵۴۵۷۱۹۴°شرقی / 29.6138722; 52.5457194
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

[ویرایش]

نقشه شیراز قدیم

محله درب شاهزاده، نام یکی از محله‌های شیراز قدیم می‌باشد که در شمال این شهر واقع بوده‌است. در زمان قبل از کریم خان زند این محله به دو بخش محلهٔ شیادان و محلهٔ موردستان تقسیم شده بود که کریم خان این دو محله را در هم ادغام کرد.و در محله موردستان بدلیل سر سبزی و زیبای و قدمت این محله بناها و تاسیسات حکومتی مانند ارگ و دیوان خانه را بنا نمود. که از خاندان معروف آن که در قدیم در آن محله زندگی میکردند که تعدادی از معروف ترین آنها خانواده های حدادیان و عابدینی و غیور وپوست فروش و آذرشاه و مجرب وده بزرگی،محصن وچشم زنگي ورحمان ستایش وخانواده عدیله اشاره کرد.

وجه تسمیه[ویرایش]

این محله به دلیل وجود آرامگاه شاهزاده منصور در آن بدین نام خوانده می‌شود.

  • (موردستان).دراین محله بسیار موردزارهای سر سبز وزیبایی بوده.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

این محله از شمال به محله دروازه اصفهان و محله دروازه سعدی، از جنوب به محله بالا کفت (بالا کفد)، محله اسحاق بیگ و محله بازار مرغ محدود می‌شده‌است.

بناهای شاخص محله[ویرایش]

از بناهای شاخص محله می‌توان به مسجد وکیل، حمام وکیل، بازار وکیل، بازار نو، مسجد مولا و کاروان‌سراهای احمدی اشاره کرد.

تقسیم‌بندی محلات شیراز قدیم[ویرایش]

در کل محلات شیراز به دو دسته بزرگ حیدری و نعمتی تقسیم شده بودند. حیدری به محلاتی گفته می‌شد که افراد آن محلات، خود را پیرو سلطان حیدر که از مشایخ عرفان بود، می‌دانستند.

نعمتی به محلاتی اطلاقی می‌شد که ساکنان آن خود را پیرو شاه نعمت‌الله ولی که او نیز از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین عرفای عصر بود، می‌دانستند. درگیری‌ها و مخاصماتی که بین این دو دسته در سال‌های متمادی صورت گرفته هنوز هم مورد بحث است و حتی به صورت ضرب‌المثل جنگ حیدری، نعمتی در زبان‌هاست.

پنج محله محله اسحاق بیگ، محله درب شاهزاده، محله بالا کفت، محله میدان شاه و محله بازار مرغ را حیدری خانه و پنج محله محله سرباغ، محله سنگ سیاه، محله درب مسجد، محله لب آب و محله سر دزک را نعمتی خانه می‌گفتند. البته محله ارمنی‌ها و محله کلیمی‌ها جزء محلات بی‌طرف بودند و کاری به درگیری‌ها و مخاصمات نداشتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

شیراز

منابع[ویرایش]