باغ جهان‌نما

مختصات: ۲۹°۳۷′۴۴٫۱۵″ شمالی ۵۲°۳۳′۳۰٫۸۸″ شرقی / ۲۹٫۶۲۸۹۳۰۶°شمالی ۵۲٫۵۵۸۵۷۷۸°شرقی / 29.6289306; 52.5585778
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
باغ جهان‌نما
باغ جهان‌نما، شیراز
Map
نامباغ جهان‌نما
کشورایران
اطلاعات اثر
کاربریباغ
دیرینگیدوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری)
اطلاعات بازدید
امکان بازدیددارد


باغ جهان نما در شمال شیراز واقع شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده‌است.

این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده‌است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته‌است.

این باغ کهن‌ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانهٔ پُرآوزاهٔ رکنی مشروب می‌شده و در منطقهٔ ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد.

کوشک[ویرایش]

کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل اورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته‌است. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم می‌خورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می‌شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است.

احیا[ویرایش]

باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت[۱].

در ادبیات فارسی[ویرایش]

در سروده‌های شاعران معاصر از نام این باغ یاد شده است:

[۲].
گردیده چو ویرانه‌ام امروزپردیسِ جهان‌نمای شیراز

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. تابلوی معرفی باغ جهان نما
  2. محسنی، محمدرضا 1392: مجموعه اشعار ویرایش یکم، ص 11

پیوند به بیرون[ویرایش]