آرامگاه بی‌بی دختران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آرامگاه بی‌بی دختران
Bi Bi Dokhtaran.jpg
نامآرامگاه بی‌بی دختران
کشور ایران
استاناستان فارس
شهرستانشیراز
اطلاعات اثر
کاربریآرامگاه
دیرینگیدوره ایلخانی
دورهٔ ساخت اثردوره ایلخانی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۴۲۲
تاریخ ثبت ملی۲۱ تیر ۱۳۴۷

بی بی خدیجه، ام عبدالله از فرزندان زین العابدین امام چهارم شیعیان است. در شیراز، شمال مسجد مشیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۴۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

این آرامگاه به بی‌بی‌دختران یا در گویش محلی بی‌بی‌دخترون معروف است. این بنا در زمان ایلخانی ساخته شده‌است و دستور ساخت آرامگاه را زنی از سلاطین آن زمان دستور داده‌است و چون به دلیل زلزله تخریب شده، محمدقلی خان ایلخانی عمارت را تجدید و تعمیر کرد و عمارت کنونی مربوط به دوره زندیه است و در ابتدا اطراف بقعه قبرستان بوده. این آرامگاه در کوچه‌ای منشعب از خیابان شهید دستغیب در پشت مسجد بیت‌العباس در نزدیکی مسجد ایلخانی قرار گرفته‌است.

معماری[ویرایش]

این آرامگاه دارای گنبدی بلند است بنا به صورت دوطبقه با یک زیر زمین ساخته شده‌است. حیاط آن نیز دارای حوضی مربعی در جلو بقعه و دو باغچه در طرفین آن است.

مقبره‌ام عبدالله در زیرزمین حیاط قرار گرفته‌است و همچنین در بیرون از بقعه، در ضلع شمالی قبر عبدالله مبارک قرار دارد.

جزئیات ساختمان[ویرایش]

ازاره داخل بقعه تا ارتفاع یک و نیم متری از سنگ گندمک ساخته شده‌است، پوشش روی آرامگاه چوبی است که طول و عرض آن حدود ۴ متر و ۱٫۵ متر و ارتفاع آن ۲ متر است. در اطراف مقبره نیز، سنگ قبرهایی وجود دارد که تصاویری بر روی آنان حجاری شده و اکنون در ازارهها در پله‌ها کارگذاشته شده‌است.[۲]

این بقعه تاکنون چندین بار از جانب اداره اوقاف مرمت شده‌است و هم اینک نیز در حال مرمت است.

علت نامگذاری[ویرایش]

مردم در قدیم اعتقاد داشتند دخترها برای یافتن شوهر از بی‌بی‌دختران حاجت می‌گیرند و بین دخترهای جوان در گذشته رسم بود پارچه یا نخی را به عنوان داشتن حاجت به حرم بی‌بی‌دختران می‌بستند و در زمان گرفتن حاجت نذر خود را ادا می‌کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.
  2. اسناد مربوط به بقعه بی‌بی‌دختران چاپ میراث فرهنگی استان فارس، میراث فرهنگی استان فارس، ۲۶ ژوئن ۲۰۱۱