آرامگاه بی‌بی دختران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آرامگاه بی‌بی دختران
Bibi dokhtaran Shiraz Hadi Karimi.jpg
نام آرامگاه بی‌بی دختران
کشور  ایران
استان استان فارس
شهرستان شیراز
اطلاعات اثر
کاربری آرامگاه
دیرینگی دوره ایلخانی
دورهٔ ساخت اثر دوره ایلخانی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۴۲۲
تاریخ ثبت ملی ۲۱ تیر ۱۳۴۷

بی بی خدیجه، ام عبدالله از فرزندان زین العابدین امام چهارم شیعیان است. در شیراز، شمال مسجد مشیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۴۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

این آرامگاه به بی‌بی‌دختران یا در گویش محلی بی‌بی‌دخترون معروف است. این بنا در زمان زندیه ساخته شده‌است و دستور ساخت آرامگاه را زنی از سلاطین آن زمان دستور داده‌است و چون به دلیل زلزله تخریب شده، محمدقلی خان ایلخانی عمارت را تجدید و تعمیر کرد و عمارت کنونی مربوط به دوره ایلخانی است و در ابتدا اطراف بقعه قبرستان بوده. این آرامگاه در کوچه‌ای منشعب از خیابان شهید دستغیب در پشت مسجد بیت‌العباس در نزدیکی مسجد ایلخانی قرار گرفته‌است.

معماری[ویرایش]

این آرامگاه دارای گنبدی بلند است بنا به صورت دوطبقه با یک زیر زمین ساخته شده‌است. حیاط آن نیز دارای حوضی مربعی در جلو بقعه و دو باغچه در طرفین آن است.

مقبره‌ام عبدالله در زیرزمین حیاط قرار گرفته‌است و همچنین در بیرون از بقعه، در ضلع شمالی قبر عبدالله مبارک قرار دارد.

جزئیات ساختمان[ویرایش]

ازاره داخل بقعه تا ارتفاع یک و نیم متری از سنگ گندمک ساخته شده‌است، پوشش روی آرامگاه چوبی است که طول و عرض آن حدود ۴ متر و ۱٫۵ متر و ارتفاع آن ۲ متر است. در اطراف مقبره نیز، سنگ قبرهایی وجود دارد که تصاویری بر روی آنان حجاری شده و اکنون در ازارهها در پله‌ها کارگذاشته شده‌است.[۲]

این بقعه تاکنون چندین بار از جانب اداره اوقاف مرمت شده‌است و هم اینک نیز در حال مرمت است.

علت نامگذاری[ویرایش]

مردم در قدیم اعتقاد داشتند دخترها برای یافتن شوهر از بی‌بی‌دختران حاجت می‌گیرند و بین دخترهای جوان در گذشته رسم بود پارچه یا نخی را به عنوان داشتن حاجت به حرم بی‌بی‌دختران می‌بستند و در زمان گرفتن حاجت نذر خود را ادا می‌کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱. 
  2. اسناد مربوط به بقعه بی‌بی‌دختران چاپ میراث فرهنگی استان فارس. میراث فرهنگی استان فارس، ۲۶/۰۶/۲۰۱۱.