کوه دراک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۹°۴۱′۴۴″شمالی ۵۲°۲۲′۵۴″شرقی / ۲۹٫۶۹۵۵۴۶°شمالی ۵۲٫۳۸۱۷۸۳°شرقی / 29.695546; 52.381783

دراک
DerakNorth.jpg
ارتفاع۲۹۰۰ متر
مکان
مکانشمال غرب شیراز در استان فارس
رشته‌کوهزاگرس

کوه دِراک (کوه برفی، کوه مستسقی، کوه مادر) کوهی است در شهر شیراز که از غرب این شهر آغاز شده و با گذشتن از شمال غرب شهر ادامه یافته و به روستای علی آباد منتهی می‌شود.بنایی در قلهٔ کوه ساخته شده است که در آن مشخصات کوه و قله به صورت مکتوب بر روی یک لوح وجود دارد. قله این کوه حدود ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و وجه شمالی آن معمولاً از اوایل آذر تا اواخر اسفند پوشیده از برف است.

وجه تسمیه[ویرایش]

کوه سفیدپوش دراک، زمستان ۱۳۹۰
کوه دراک.jpg

دراک به معنی محل جمع شدن آب و برف است و دلیل انتخاب این نام ان بوده است که مردم در فصول سرد سال برفهای آن را درون چاه‌هایی انبار می‌کردند تا در تابستان از آب برفهای ذوب شده استفاده کنند.همچنین محلی بوده است که مردم در فصول گرم یخ مورد نیاز خود را از آنجا می‌آوردند.دلیل نامگذاری به کوه مستسقی این بوده که کوه همانند شخصی که به پشت دراز کشیده و شکمش به حالت برآمده (بیماری استسقاء) بوده است و دلیل نامگذاری به نام کوه مادر شکل کوه است که شبیه حالت شکم برآمده مادری به دلیل بارداری می‌باشد.

پوشش گیاهی[ویرایش]

از پوشش‌های گیاهی مهم منطقه می‌توان به: کُله‌خَنگ، آویشن، بادام کوهی، ریواس، بلوط، آلوسیاه وحشی، ارژن، بنه، کنگر، پیازکوهی، گل اَرونه، گل شقایق، گل خَتنی و لاله‌های واژگون اشاره کرد.

پوشش جانوری[ویرایش]

از پوشش‌های جانوری مهم منطقه می‌توان به: شغال، روباه، کبک و شاهین اشاره کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • همطناب. «کوه دراک». وب گاه همطناب. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۰۹.
  • «دشت لاله‌های واژگون کوه دراک شیراز». وب گاه تابناک.