مسجد بغدادی‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسجد بغدادی
ناممسجد بغدادی
کشور ایران
استاناستان فارس
شهرستانشیراز
اطلاعات اثر
سال‌های مرمت768 هجری قمری و اواخر دوره قاجار
کاربریمذهبی
دیرینگیآل مظفر
دورهٔ ساخت اثرآل مظفر
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۹۶۱
تاریخ ثبت ملی۲۸ دی ۱۳۷۹
اطلاعات بازدید
امکان بازدیدوجود دارد

مسجد بغدادی‌ مربوط به دوره آل مظفر است که با توجه به نوشته ی سنگ محراب مسجد، که سال ۷۶۸ هجری قمری(ثمان و ستین بعد سبع مأة) تعمیر کلی شده است و در دوره قاجار نیز به خاطر زلزله های شدیدی که رخ داده است، دوباره تعمیر کلی شده است.زمان ساخت اولیه مسجد نا مشخص است. همچنین در جوار این مسجد، آرامگاه امامزاده "بی بی سته" که گفته می شود از نوادگان امام صادق علیه السلام است.قرار دارد‌.

وجه تسمیه مسجد بغدادی

بنا بر گفته محمدهادی امامی بغدادی، در قرن هشتم هجری، مبلغی از جانب والی بغداد به والی فارس فرستاده می‌شود تا با آن، مسجدی در شیراز بنا گردد اما چون آن بودجه، کفاف خرید زمین و ساخت مسجد را نمی‌داده است نامه ای به والی بغداد می نویسد: که این مبلغ برای ساخت مسجد کم است، اما مسجد نیمه مخروبه ای در شیراز وجود دارد(مسجد بغدادی کنونی) که با این هزینه می‌توان آن را تعمیر کلی و قابل استفاده کرد. والی بغداد نیز قبول می کند و این مسجد تعمیر کلی می شود و از آن زمان مورد بهره برداری مجدد قرار می گیرد و مقداری از سکه های ارسالی والی بغداد که از مخارج بازسازی مسجد اضافه آمده بوده است نیز زیر یکی از ستون های مسجد دفن شده است. این مسجد در محله قدیمی سردُزَک(سر‌ دِژَک-دژِ کوچک) شیراز واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.