محله بازار مرغ

مختصات: ۲۹°۳۶′۳۲٫۸۸″ شمالی ۵۲°۳۲′۴۶٫۸۷″ شرقی / ۲۹٫۶۰۹۱۳۳۳°شمالی ۵۲٫۵۴۶۳۵۲۸°شرقی / 29.6091333; 52.5463528
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه شیراز قدیم

محله بازار مرغ، نام قدیمی‌ترین محله شیراز قدیم می‌باشد. این محله در محل فعلی شاهچراغ قرار دارد. این محله در اصل دو محله بوده یکی محلهٔ شاهچراغ (ع) و دیگری محلهٔ بازار مرغ، به مرور زمان قسمتی از این جزء محلهٔ شاهچراغ شد و فقط قسمتی از بازار مرغ فروشان و خانه‌های اطراف آن را محلهٔ بازار مرغ گفتند. بازار مرغ فروشان بازاری در حدود یک کیلومتر بود که سقف آن پوشیده و کف آن گود و نور آن بسیار کم و تاریک بوده‌است.

بناهای شاخص محله[ویرایش]

از بناهای شاخص محله می‌توان به آرامگاه شاهچراغ، آرامگاه سید میرمحمد، مسجد جامع عتیق، مسجد نو، مسجد قدس، بازار حاجی، اردوبازار، سرای مشیر، بازار قیصریه، بازار مسگرها و مدرسه حکیم اشاره کرد.

تقسیم‌بندی محلات شیراز قدیم[ویرایش]

در کل محلات شیراز به دو دسته بزرگ حیدری و نعمتی تقسیم شده بودند. حیدری به محلاتی گفته می شد که افراد آن محلات، خود را پیرو سلطان حیدر که از مشایخ عرفان بود، می‌دانستند.

نعمتی به محلاتی اطلاقی می‌شد که ساکنان آن خود را پیرو شاه نعمت‌الله ولی که او نیز از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین عرفای عصر بودمی‌دانستند. درگیری‌ها و مخاصماتی که بین این دو دسته در سال‌های متمادی صورت گرفته هنوز هم مورد بحث است و حتی به صورت ضرب‌المثل جنگ حیدری، نعمتی در زبان‌هاست.

پنج محله‌ محله اسحاق بیگ، محله درب شاهزاده، محله بالا کفت، محله میدان شاه و محله بازار مرغ را حیدری خانه و پنج محله محله سرباغ، محله سنگ سیاه، محله درب مسجد، محله لب آب و محله سر دزک را نعمتی خانه می گفتند. البته محله ارمنی‌ها و محله کلیمی‌ها جزء محلات بی‌طرف بودند و کاری به درگیری‌ها و مخاصمات نداشتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

شیراز

منابع[ویرایش]