موزه هنرهای تزئینی و معاصر اصفهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۲°۳۹′۲۴٫۶۳″ شمالی ۵۱°۴۰′۲۷٫۷۹″ شرقی / ۳۲٫۶۵۶۸۴۱۷°شمالی ۵۱٫۶۷۴۳۸۶۱°شرقی / 32.6568417; 51.6743861

موزه هنرهای معاصر اصفهان
Isfahan Museum of Contemporary Art.jpg
موزه هنرهای معاصر اصفهان
نامموزه هنرهای معاصر اصفهان
کشورایران
استاناصفهان
شهرستاناصفهان
کاربری کنونیموزه دوره ای برای آثار هنری معاصر
دورهٔ ساخت اثرصفويه

گنجینهٔ هنرهای تزئینی اصفهان و موزه هنرهای معاصر اصفهان دو موزه کنار هم در اصفهان هستند.

تاریخچع بنا[ویرایش]

عمارت رکیب خانه در نزدیکی بناهایی همچون، تالار اشرف ـ کاخ چهلستون ـ عالیقاپو و توحیدخانه قرار دارد، که از جمله بناهای بافت قدیم اصفهان به شمار میرود. در اوایل قرن ۱۱ هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول به عنوان یکی از بنا های مجموعه دولتخانه صفوی احدث شد.

باتوجه به کلمه رکیبخانه مشخص میشود که این عمارت محل نگداری لوازم سوارکاری و یراق الات اصطبل دولتی بوده است.

بعد از پایان حکومت صفویه این عمارت متروک گردید و بعد ها در عصر قاجار به دستور حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی صدراعظم نیک اندیش فتحعلی شاه احیا شد .

در دوره حکومت مسعود میزا معروف به ( ضلل السلطان ) بعد از انجام تعمرات و الحاقاتی که با ان دوره سازگار بود به عنوان محل زندگی این حاکم تعین گردید

در دوران پهلوی اداره امار و ثبت احوال اصفهان در این محل مستقر شد و تغیراتی در ساختمان مخصوصا در جبه غربی ان صورت گرفت.

در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی رکیبخانه مورد مرمت اساسی قرار گرفت و بعد از بازسازی مقرر شد اشیاء موجود در موزه هنر های تزیینی تهران و بفیه اشیاء قدیمی به اصفهان منتقل و در این ساختمان به معرض تماشای عموم قرار گیرند...


این مجموعه شامل مجموعه‌ای از آثار هنری در زمینه‌های متفاوت است که امروزه در عمارت رکیب‌خانه (که در قدیم‌الایام کاخ چهارباغ در آن مستقر بود) نگهداری می‌شود و نمایشگاه‌های مختلفی نیز به مناسبت‌های گوناگون در موزه بر پا می‌گردد که اکثر آن‌ها در زمینهٔ هنرهای اسلامی همچون خوشنویسی و نقاشی قهوه‌خانه‌ای و... هستند.

این موزه‌ها در خیابان استانداری قرار دارند.

بخش‌های گنجینه[ویرایش]

عمارت رکیب خانه
محوطه موزه هنرهای معاصر

در حال حاضر گنجینه هنرهای تزئینی ایران با فضائی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی با در بر گرفتن هفت بخش دائمی صدها اثر نفیس هنری را برای بازدید عموم عرضه کرده‌است. ۷ بخش این موزه عبارت است از:

  • بخش خط و کتابت
  • آثار لاکی و روغنی
  • دستبافته‌ها و رودوزی‌های سنتی
  • نگارگری
  • آثار فلزی
  • آبگینه، سفال و چینی
  • آثار چوبی

خط و کتابت[ویرایش]

بخش کتابت مجموعه‌ای از قطعات خوشنویسی اوراق و مجلدات قرآن کریم، احادیث، کتب ادعیه و اشعار است که به‌وسیله هنرمندان و خوشنویسان نامدار و بلند آوازه همچون محمد صادق خوانساری، میرعلی هروی و محمد هاشم لؤلؤ اصفهانی کتابت شده‌است.

آثار لاکی و روغنی[ویرایش]

بخش آثار لاکی مجموعه زیبایی از انواع اشیاء لاکی مذهب، قلمدان‌ها، جای طومار، قاب‌های آئینه، تراز و جلد آلبوم و... است که از استادان بزرگی همچون آقا صادق میرزا بابای شیرازی سمیرمی، فتح الله شیرازی و آقا نجفعلی اصفهانی به یادگار مانده‌اند و با نقوش مختلف گل و مرغ، تک چهره، صورت‌سازی، ترنج و سر ترنج شکارگاه زینت یافته‌اند.

دست‌بافته‌ها[ویرایش]

در این بخش منسوجات متنوع و کم نظیری از نمونه‌های آثار دورهٔ صفوی تا قاجار به نمایش گذاشته شده‌اند. قلمکارهای ساخت اصفهان از دیگر آثاری است که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

نگارگری[ویرایش]

در بخش نگارگری آثار نگارگری ایرانی در سبک و شیوه‌های مختلف به نمایش درآمده‌اند که از آن جمله می‌توان مینیاتورهای هرات، اصفهان، تبریز و تک چهره‌های قاجاری را بر شمرد. تابلو ارزشمند و نفیس «چوگان» اثر استاد حاج میرزا آقا امامی اصفهانی که به شیوهٔ سوخت و معرق و مینیاتور روی چرم خلق شده از آثار جالب این بخش است.

موزه هنرهای معاصر اصفهان

موزه هنرهای معاصر اصفهان به عنوان یک موزه مستقل از موزه هنرهای تزئینی ،با مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ مترمربع ،دارای گالری هایی برای برگزاری نمایشگاه های هنرهای تجسمی و گنجینه ی نگهداری آثار فاخر است. این موزه طی سال های اخیر میزبان هنرمندان بسیاری بوده است .

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]