موزه مردم‌شناسی پاوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موزه مردم‌شناسی پاوه
بنیان‌گذاری۲۰۰۸
مکانپاوه، میدان فرمانداری، خیابان امام شافعی، جنب کتابخانه بعثت
گونهموزۀ مردم‌شناسی
مالکاداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه

موزه مردم‌شناسی پاوه موزه‌ای در شهر پاوه است که به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه تعلق دارد و در میدان فرمانداری، خیابان امام شافعی و جنب کتابخانه بعثت این شهر قرار گرفته‌است.[۱] این موزه در سال ۱۳۸۷ خورشیدی تأسیس شده‌است. بازدید از این موزه هر روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۵ بعد از ظهر امکان‌پذیر است.[۲] این موزه را نباید با دو موزهٔ روستایی دیگر که در روستاهای شرکان و خانقاه شهرستان پاوه تأسیس شده‌است اشتباه گرفت.[۳][۴]

راه‌اندازی موزه[ویرایش]

در سفر رئیس جمهور و هیأت وزیر به استان کرمانشاه و در جلسهٔ هیئت وزیران در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۸۵ در شهر کرمانشاه، ایجاد موزهٔ مردم شناسی در پنج شهرستان پاوه، صحنه، دالاهو، قصرشیرین، و جوانرود به تصویب رسید.[۵] بدین منظور ساختمانی از سوی فرمانداری شهرستان پاوه در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه قرار گرفت و از ابتدای سال ۱۳۸۶ کار مرمت آن به منظور تغییر کاربری به موزه آغاز شد. قرار بود موزهٔ مردم‌شناسی پاوه در بهمن ۱۳۸۶ همزمان با دههٔ فجر افتتاح شود،[۶] اما نهایتاً در مرداد ۱۳۸۷ گشایش یافت.[۷]

اشیای موزه[ویرایش]

در موزهٔ مردم‌شناسی پاوه بخشی از آداب و رسوم فرهنگی منطقهٔ پاوه و هورامان به نمایش گذاشته‌شده است.[۸] پوشاک کُردی کردان منطقهٔ هورامان، معماری روستایی، ابزارآلات سنتی کشاورزی، دامپروری، آشپزی کردی، گیوه‌بافی، سبدبافی، ارغوان‌بافی، ماکت مردم در حال انجام کار، ریسندگی و بافندگی و نساجی سنتی و بافت سجاده، پارچه و موج، و نیز بخشی از دانش بومی باغداری در غرفه‌هایی جداگانه نگهداری می‌شود. این اشیاء و ماکت‌ها گویای بخشی از آداب و رسوم فرهنگی منطقهٔ پاوه و هورامان در زمینهٔ کشاورزی، نساجی، آشپزی و تولید ابزار کار است.[۷]

برنامه‌های موزه[ویرایش]

در موزهٔ مردم‌شناسی پاوه به صورت متناوب برنامه‌های دیگری از قبیل برپایی نمایشگاه‌هایی با موضوع صنایع دستی، غذاهای محلی، نقاشی و سنگ‌های منطقهٔ هورامان برپا می‌شود.[۹][۱۰][۱۱][۱۲][۱۳]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. فرمانداری پاوه: راهنمای گردشگری شهرستان پاوه، نوشته‌شده در ۲۰ فروردین ۱۳۹۶؛ بایگانی‌شده در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ توسط Wayback Machine بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 2. ادارۀ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه: موزه‌های استان کرمانشاه؛ بایگانی‌شده در ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ توسط Wayback Machine بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 3. خبرگزاری تسنیم: ۲ موزۀ روستایی در شهرستان پاوه راه‌اندازی شد، نوشته‌شده در ۶ فروردين ۱۳۹۷؛ بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 4. همشهری آنلاین: بومی‌سازی موجب پیوند بیشتر مردم با موزه‌ها می‌شود، نوشته‌شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹؛ بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 5. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی: موافقت هیئت وزیران در استان کرمانشاه در خصوص وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در استان، نوشته‌شده در ۱۱ دی ۱۳۸۵؛[پیوند مرده] بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 6. خبرگزاری میراث آریا: موزۀ مردم‌شناسی پاوه ۱۶ بهمن ماه افتتاح می‌شود، نوشته‌شده در ۱۳ بهمن ۱۳۸۶؛[پیوند مرده] بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ پاوه پرس: پاوه شهری با جاذبه‌های دیدنی متعدد؛ بازدید رایگان از موزۀ هورامان‌شناسی پاوه، نوشته‌شده در ۳ فروردین ۱۳۹۸؛ بایگانی‌شده در ۲۱ آوریل ۲۰۲۱ توسط Wayback Machine بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 8. سایت تحلیلی خبری عصر ایران: موزه مردم‌شناسی پاوه، نوشته‌شده در ۱۴ فروردین ۱۳۸۷؛ بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 9. فارس‌نیوز: نمایشگاه سنگ‌های منطقه اورامانات در موزۀ مردم‌شناسی پاوه برپا شد، نوشته‌شده در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸؛ بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 10. بازار کار: نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای محلی «هرمان» در پاوه برپا شد، نوشته‌شده در ۲۷ اسفند ۱۳۹۷؛[پیوند مرده] بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 11. سلام پاوه: فراخوان مسابقۀ پخت غذاهای محلی بین بانوان شهرستان پاوه، نوشته‌شده در ۳ فروردین ۱۳۹۴؛ بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 12. سلام پاوه: گزارشی تصویری از نمایشگاه نقاشی و گرافیک هنرمندان خانم فیضی و پاکروان، نوشته‌شده در ۳ مهر ۱۳۹۲؛ بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.
 13. سلام پاوه: نمایشگاه چرم و دست‌سازه‌ها در پاوه برگزار می‌شود، نوشته‌شده در ۶ اسفند ۱۳۹۲؛ بازدید در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹.