قره‌آغاج (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرچشمهدامنه‌های کوه تاسک دشت ارژن
ریزشگاهرود مند
طول۷۰۰ کیلومتر
موقعیتاستان فارس

رودخانه قره آغاج که نام قدیمی آن سکّان است، یکی از رودخانه‌های استان فارس می‌باشد.

این رودخانه از (ارتفاعات بن رود) دامنه کوه تاسک از روستای زنگنه بن رود (در بخش دشمن زیاری ممسنی و شمال شرقی کوههای چنارشاهیجان پس از عبور از میان دره‌ای در ناحیهٔ شمال غربی شیراز، از کنار روستای چهل چشمه می‌گذرد و پس از گذر از کنار شهر خان زنیان وارد دهستان کوهمره سرخی می‌شود و سپس از بخش ارژن شیراز خارج و وارد شهرستان کوار می‌شود. این رودخانه در مسیر خود همراه چند رود و چشمه، پس از عبور از اراضی زراعی خفر، کوار، جهرم، قیر و کارزین از طریق استان بوشهر به نام رود مند وارد خلیج فارس می‌شود.

این رود وارد بخش خفر شهرستان جهرم شده همچنین از روستاهای چهل چشمه ، خان زنیان، حسین‌آباد، خانه خمیس، قنات، شهر کوار، اسماعیل‌آباد، آباد شاپور، بالاشهر، فتح‌آباد،قالینی … به تنگ کارزین می‌گذرد. این رودخانه در ادامه مسیر و بعد از طی کردن دامنه جنوبی کوه سفیدار و گذشتن از تنگ کبوتری و خاور دهستان سیمکان و پیوستن به رودخانه‌های سیمکان و هگان به سمت جنوب متمایل شده و وارد شهرستان فیروزآباد می‌شود.این رودخانه سرانجام و پس از طی کردن مسیری طولانی به خلیج فارس می‌ریزد. آب این رودخانه دائمی است و عرض آن در نواحی کوهستانی ۲۰ متر و در جلگه به ۴۰۰ متر می‌رسد.

این رودخانه یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های استان فارس می‌باشد که از آب آن هم‌اکنون جهت مصارف شرب و کشاورزی استفاده می‌شود. احداث سد سلمان فارسی در شهرستان قیر و کارزین و مطالعات جهت احداث سد کوار بر روی این رودخانه نشانه اهمیت این رودخانه در استان فارس می‌باشد.

دبی متوسط سالیانه این رودخانه ۱۸ متر مکعب در ثانیه در ایستگاه تنگ کارزین می‌باشد. حداقل دبی در این ایستگاه ۳٫۵ متر مکعب در ثانیه و حداکثر ۴۳ متر مکعب در ثانیه می‌باشد. در حالت سیلابی آمار ثبت شده نشان دهند دبی ۶۰۰۰ متر مکعب در ثانیه نیز می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]