بلوار سیمون بولیوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این الگو در جای مناسبش قرار نگرفته. الگو متعلق به صفحهٔ بحث است: بحث:بلوار سیمون بولیوار.

بلوار سیمون بولیوار یا خیابان سیمون بولیوار خیابان ۳۵ متری است که در منتهی‌الیه شمال غرب محله پونکِ «شهر تهران» قرار دارد. این خیابان از شرق با دره فرحزاد و بزرگراه یادگار امام مجاورت دارد، از جنوب با محلهٔ نسترن (سردار جنگل شمالی) و بوستان‌های نرگس و نسترن از بزرگراه نیایش جدا می‌شود و در غرب به بزرگراه شهید باکری می‌رسد.

خطوط حمل و نقل عمومی[ویرایش]

اتوبوس: از بیشتر بخش‌های این بلوار خط ۱۰ اتوبوس‌های تندرو بشرح ذیل تردد دارند:

  • خط ۱۱۰: پایانه جنت آباد - پایانه آزادگان
  • خط ۱۵۳: دانشگاه علوم و تحقیقات - میدان آزادی
  • خط شبانه ۹۱۰: دانشگاه علوم و تحقیقات - پایانه آزادگان

مترو: بنا به اعلام مسئولین شهرداری شهر تهران قرار بود طرح توسعه شمالی خط ۷ متروی تهران از میدان بوستان (میدان کتاب) به سمت غرب با عبور از دره فرحزاد تا شمال بزرگراه شهید باکری امتداد باید، این مسیر شامل ۵ کیلومتر تونل و سه ایستگاه در «بلوار سیمون بولیوار»، «میدان دانشگاه» و «انتهای شمالی بزرگراه شهید باکری» می‌شد. اما پس از آن اعلام شد خط ۷ متروی تهران در سعادت آباد خاتمه یافته و به سمت منطقه پنج شهرداری تهران امتداد نخواهد یافت.[۱][۲]

امتداد به بزرگراه یادگارامام[ویرایش]

بنا به گزارش‌های شهرداری تهران بنا است با ایجاد اتصال و گذر مابین بلوار سیمون بولیوار به خیابان یادگار امام تهران، بار ترافیک بزرگراه نیایش کمی کاهش یابد.

به این ترتیب، بزرگراه یادگار امام، نه تنها گزینه مناسبی برای رفت‌وآمدهای شمالی‌جنوبی شهر تهران خواهد بود؛ بلکه می‌توان از آن به عنوان گزینه‌ای موازی با «بزرگراه نیایش» برای بهبود اتصال شرق و غرب شمال تهران نیز استفاده کرد.

تاریخچه[ویرایش]

پس از ایجاد تونل نیایش و اتصال بزرگراه‌های صدر و نیایش به یکدیگر، تقاضای سفر در بزرگراه نیایش و امتداد غربی آن به‌شدت افزایش یافت. در نتیجه اعلام ‌شد که هر طرحی که بتواند بخشی از ترافیک این معبر بزرگراهی را کاهش دهد و به عنوان یک گزینۀ ترافیکی موازی مطرح شود، مؤثر و راهگشا خواهد بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. PARHA-NP.V.5.1.1 (۲۰۱۹-۰۹-۱۴). «ازسرگیری ساخت مترو خط 10 :: هفته‌نامه حمل و نقل». هفته‌نامه حمل و نقل. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۹-۱۴.
  2. «تشریح جزئیات ۴ خط جدید مترو پایتخت». همشهری آنلاین. ۲۰۱۹-۰۹-۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۹-۱۴.