دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
Dāneshgāh-e Āzād-e Eslāmi Vāhed-e Olum va Tahghighāt Tehran
Azad University Tehran BC logo.png
تأسیس‌شده ۱۳۶۳
نوع دانشگاه خصوصی
نائب رئیس علی عباسپور طهرانی فرد
دانشجویان ۵۰٬۰۰۰
مکان تهران، ایران ایران
پردیس منطقه شهری
وابستگی‌ها دانشگاه آزاد اسلامی
وب‌گاه srbiau.ac.ir

پیشینه[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران علوم تحقیقات ابتدا در ساختمان کوچکی در خیابان یخچال تهران با جذب ۲۵۰ دانشجو آغاز به کار کرد و اکنون در فضای آموزشی بیش از ۲۵ هکتار (۲۵۰ هزار متر مربع) و در اراضی حدود ۳۵۰ هکتار (۳ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع) پذیرای بیش از ۴۱ هزار دانشجو با بیش از ۸۵۰ استاد نیمه وقت و تمام وقت و صدها استاد مدعو است.

افتخارات[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات بزرگترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی است.[۱] بر اساس آخرین رتبه بندی مؤسسه بین‌المللی لایدن، واحد علوم تحقیقات به همراه دوازده دانشگاه ایرانی دیگر در سال ۲۰۱۵ در بین ۷۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است که در واقع تنها واحد از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است که در این رتبه بندی جایگاه دارد![۲]

براساس نظام رتبه بندی سیماگو در سال ۲۰۱۴ که بر اساس اطلاعات علمی پایگاه اسکوپوس (متعلق به ساینس دایرکت) انجام می‌شود، واحد علوم تحقیقات از لحاظ رتبه بندی در رتبه اول واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد.[۳]

اطلاعات[ویرایش]

تعداد رشته[ویرایش]

این دانشگاه دارای ۲۰ دانشکده و ۴ مرکز تحقیقاتی است که در ۵۰۲ رشته شامل ۱۷۲ رشته دکتری، ۲۰۶ رشته کارشناسی ارشد، ۲۶ رشته کارشناسی و یک رشته دکتری حرفه‌ای دانشجو می‌پذیرد و تمام رشته - گرایش‌های این واحد مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

مجلات[ویرایش]

در این دانشگاه ۴۸ مجله ISI، علمی، پژوهشی و ترویجی در سطح این واحد منتشر می‌شود که در این میان مجله IJEST دانشکده محیط زیست و انرژی از نظر کیفی در رتبه نخست کشور قرار دارد.

امکانات دانشگاه[ویرایش]

کتابخانه[ویرایش]

این دانشگاه دارای بزرگترین کتابخانهٔ دانشگاهی ایران با وسعت ۴۶۰۰۰ متر مربع دارای در مجموع ۱۵۷۰۰۰ عنوان کتاب، ۲۰ هزار جلد کتاب مرجع، ۳۸ هزار پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی واحد و بالغ بر ۴۷ هزار پایان‌نامه از فارغ التحصیلان سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، یک میلیون و ۳۰۰ هزار عنوان e-book به زبان لاتین و بیش از ۱۵ میلیون مقاله تخصصی (E-J) به زبان لاتین را در خود جای داده است.[۴]

مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما[ویرایش]

مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما یکی از دو مرکز تحقیقاتی در زمینه گداخت هسته‌ای در ایران است.[۵]

پارکینگ طبقاتی[ویرایش]

این دانشگاه دارای بزرگترین پارکینگ طبقاتی تهران است.[۶]

دانشکده فنی مهندسی
Faculty of Basic Sciences and Foreign Languages.jpg

مرکز اسلامی پیامبر اعظم[ویرایش]

احداث بزرگترین مرکز اسلامی دانشگاهی با عنوان پیامبر اعظم در محوطه‌ای به مساحت ۱۰ هزار متر مربع با دارا بودن بخش‌های پژوهشی، تحقیقاتی و اداری یک گام بزرگ فرهنگی است تا از این طریق به تحقیق و تعمیق بیشتر اسلام‌شناسی و شیعه شناسی در سطح منطقه و دنیا پرداخته شود.

مرکز تحقیقات سلامت[ویرایش]

مرکز تحقیقات سلامت برای نخستین بار با هدف فرهنگ سازی خود مراقبتی ویژه دانشجویان، اساتید و کارکنان راه‌اندازی شده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نخستین رتبه‌بندی رسمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور اعلام شد». صفحه نخست - خبرآنلاین. ۲۰۱۰-۱۲-۲۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۸-۱۹. 
  2. http://www.ana.ir/news/31144
  3. http://www.scimagoir.com/research.php?rankingtype=research&indicator=Output&sector=&country=IRN&display=table&page=2&year=2008
  4. «افتتاح بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در واحد علوم و تحقیقات تهران». hamshahrionline. ۲۰۱۵-۰۵-۲۲. 
  5. «رئیس‌جمهور در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران حضور یافت». یزد رسا. ۲۰۱۵-۰۸-۱۹. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۸-۱۹. 
  6. [/news.aspx «دومین کتابخانه بزرگ کشور و بزرگترین پارکینگ طبقاتی تهران با حضور رئیس جمهوری در دانشگاه آزاد افتتاح می‌شود»]. دومین کتابخانه بزرگ کشور و بزرگترین پارکینگ طبقاتی تهران با حضور رئیس جمهوری در دانشگاه آزاد افتتاح می‌شود. ۲۰۱۵-۰۵-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۸-۱۹.