لواط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

لَواط یا به فارسی کون‌مرزی[۱] واژه‌ای است که معمولاً در حقوق و علوم دینی به کار برده می‌شود و به آمیزش جنسی مقعدی میان مردان اشاره دارد. این عمل در برخی کشورها جرم است.

واژه‌شناسی[ویرایش]

واژه کون‌مُرزی (kūnmorzī) از پارسی میانه کون‌مَرْزیه (پارسی میانه: -kwnmlcyh/ kūnmarzīh) به معنای مقاربت و نزدیکی از کون (=مقعد) است.[۲] کارواژه مُرزیدن[۳] در فارسی نو و مَرزیدن (پارسی میانه: -mlcytn'/ marzīdan)[۴] در پارسی میانه هر دو به معنای مقاربت و نزدیکی جنسی است.

منع قانونی[ویرایش]

ایران[ویرایش]

 1. عمل لواط و تفخیذ جرم محسوب می‌شود و دارای قوانین جزایی است. شرایط اثبات لواط، به معنای انجام آمیزش جنسی مقعدی میان دو مرد با شهادت چهار شاهد عادل یا چهار مرتبه اقرار از سوی کسانی که لواط را انجام داده‌اند، پیش‌بینی شده‌است. در قانون مجازات اسلامی، حد لواط برای فاعل در صورت اکراه، عنف یا دارا بودن شرایط احصان، اعدام ولی در غیر این صورت حد فاعل صد ضربهٔ شلاق است. حد مفعول هم در صورت نبود اکراه و اجبار و بالغ‌بودن اعدام است.[۵] تفخیذ به معنای فروبردن آلت تناسلی در بین ران‌ها و نشیمنگاه نیز مجازات حدی صد ضربهٔ شلاق برای فاعل و مفعول و در صورت سه‌بار تکرار در مرتبهٔ چهارم مجازات اعدام دارد.[۶] [۷]
 2. دربارهٔ اصطلاح دوم هم قانون‌گذار همجنسگرایی مرد در غیر از لواط و تفخیذ از قبیل بوسه و لمس‌کردن از روی شهوت هر دو را با مجازات سی‌ویک تا هفتادوچهار ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌کند. در تبصره همجنسگرایی زن را هم مشمول این ماده می‌داند.[۸]

تبصره: اگر لواط‌کننده پیش از شهادت شهود توبه نماید دیگر حد در مورد او اجرا نمی‌گردد. اما اگر پس از شهادت شهود توبه کند حد از او ساقط نمی‌شود.[۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «مبارزه مشترک زرتشتی‌گری و اسلام، علیه هم‌جنس‌بازی در ایران باستان». دریافت‌شده در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۵.
 2. فرهنگ کوچک پهلوی مک‌کنزی.
 3. دهخدا. «مدخل مُرزیدن». پارسی ویکی.[پیوند مرده]
 4. فرهنگ کوچک پهلوی مک‌کنزی (به انگلیسی).
 5. مادهٔ ۲۳۴ قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۹۲): «حد لواط برای فاعل در صورت عنف، اکراه و وجود شرایط احصان، اعدام و در غیر این صورت صد ضربهٔ شلاق است. حد لواط برای مفعول در هر صورت (وجود یا عدم احصان) اعدام است.» تبصره- در صورتی که فاعل غیرمسلمان و مفعول مسلمان باشد حد فاعل اعدام است».
 6. مادهٔ ۲۳۶ قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۹۲): «در تفخیذ حد فاعل و مفعول صد ضربهٔ شلاق است و از این جهت فرقی میان محصن و غیرمحصن و عنف و غیرعنف نیست. تبصره- در صورتی که فاعل غیرمسلمان و مفعول مسلمان باشد حد فاعل اعدام است».
 7. «فصل دوم از قانون مجازات اسلامی». مجلس شورای اسلامی ایران. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۲۲.
 8. مادهٔ ۲۳۷ قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۹۲): «همجنس‌گرایی انسان مذکر در غیر از لواط و تفخیذ از قبیل تقبیل و ملامسه از روی شهوت، موجب سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش است.» تبصره- حکم این ماده در مورد انسان مؤنث نیز جاری است.
 9. ماده ۱۲۵ قانون مجازات اسلامی ایران (کتاب ۲ - حدود): «کسی که مرتکب لواط یا تفخیذ و نظایر آن شده باشد اگر قبل از شهادت شهود توبه کند حد از او ساقط می‌شود و اگر بعد از شهادت توبه نماید حد از او ساقط نمی‌شود».