راست‌روده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
راست‌روده
Retto(anatomia).png
روده بزرگ انسان و راست‌روده (به رنگ قرمز) در آن
Anorectum-en.svg
جزئیات
ساخته ازHindgut
سرخرگ‌هاsuperior rectal artery (first two-thirds of rectum), middle rectal artery (last third of rectum)
سیاهرگ‌هاsuperior rectal veins, middle rectal veins
عصب‌دهیinferior anal nerves, inferior mesenteric ganglia[۱]
لنفinferior mesenteric lymph nodes, pararectal lymph nodes, internal iliac lymph nodes, Deep inguinal lymph nodes
شناسه‌ها
MeSHD012007
TA98A05.7.04.001
TA22998
FMA14544
دستگاه گوارش انسان

راست‌روده یا رِکتوم (به انگلیسی: rectum) قسمت انتهایی روده بزرگ در انسان است. قبل از این قسمت خم‌روده (کولون سیگموئید) و بعد از این قسمت مقعد قرار دارد. نقطه شروع آن در سومین مهره استخوان خاجی (ساکرال) است. طول این مجرا ۱۲ سانتی متر است. بخش زیرین راست‌روده گشاد می‌شود و آمپول راست روده‌ای نام دارد.

ماهیچه‌های این قسمت از روده بزرگ هم مانند بقیه قسمت‌های روده هستند: الیاف طولی در خارج و الیاف حلقوی در داخل قرار دارند.

پیرامونی‌های راست‌روده[ویرایش]

سطح قدامی: صفاق یا پریتونئوم فقط در بالا آنرا میپوشاند. در پایین در مرد و زن متفاوت است. در مرد، پریتونئوم بالا رفته و بن بست رکتو وزیکال را می‌سازد. در قسمت پایین آن پروستات و مجاری دفرنس Ductus defrens، بخش انتهایی میزنای و سمینال وزیکل مجاورت دارد. در زن، پریتونئوم بالا رفته و بن‌بست دوگلاس (رکتو اوترین) را میسازد. در قسمت قدامی و تحتانی با سطح خلفی مهبل تماس دارد. سطح خلفی: اصولاً با استخوان خاجی تماس دارد.

بیماری‌های راست‌روده[ویرایش]

بیماری‌های کولورکتال اصولاً با هم مورد بررسی قرار می‌گیرند. بیماری‌های عمدهٔ این قسمت از دیدگاه جراحی از این قرارند: تومورهای خوش‌خیم و بدخیم کولورکتال، بیماری دیورتیکولار، آنژیودیسپلازی، IBD، کولیت سودوممبرانوس (کولیت به‌دلیل آنتی‌بیوتیک)، کولیت ایسکمیک، پیچ‌خوردگی روده (Volvulus)، عدم کارآیی آنورکتوم، بیماری‌های خوش‌خیم آنورکتال. *[۱]

منابع[ویرایش]

  • الهی، بهرام. آناتومی تنه. تهران: حسینی، ۱۳۶۵.
  • Jarrel,Bruce;Carabasi,Anthony. Surgery.USA:Lippincott Williams & Wilkins, 2000