پرش به محتوا

حیوان‌خواهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
طراحی قرن پانزدهم نشان دهنده رابطه خرس و زن (پانویس تصویر)، از هفت اورنگ عبدالرحمن جامی،[۱] ایران قرون وسطی
مینیاتور هندی قرن هجدهم، نشان‌دهنده عمل حیوان‌دوستی یک زن

حیوان‌خواهی یا نام علمی آن زوفیلیا (به انگلیسی: Zoophilia) یک نوع انحراف جنسی است که در آن افراد با حیوانات تماس جنسی می‌گیرند. حیوان‌خواهی (به انگلیسی: Bestiality) فعالیت جنسی بین گونه‌ها یا بین انسان و حیوانات است.

قوانین حیوان‌دوستی در کشورهای مختلف، متفاوت بوده و از قانونی بودن تا حبس و اعدام متغیر است اما در تعداد قابل توجهی از کشورها همچون هلند و کانادا این عمل تحت لوای قانون حمایت از حیوانات جرم‌انگاری شده‌است.

در اسلام

[ویرایش]

شیعه

[ویرایش]

در فقه شیعه این کار حرام است و تعزیر دارد. اگر کسی سه بار تعزیر شود بار چهارم اعدام خواهد شد.[۲]

در روایات آمده‌است جانوری که آلت جنسی در او سپوخته شده‌است، نجس و حرام‌گوشت است. اگر گوشتی باشد (مانند گوسفند و شتر و گاو که گوشتش حلال و رایج باشد) باید بکشند و جسدش را بسوزانند. اگر گوشتی نبود و سواری بود (مانند خر و اسب) باید به شهر دیگری ببرند و به دیگران بفروشند.[۳]

منابع

[ویرایش]
  1. حسین نوین و یاسمن معصومی نیارق (1 دی 1389 (تأیید شده 31 خرداد 1390)). «بازتاب اوضاع اقتصادی در ادبیات دوره تیموری» (PDF). پرتال جامع علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (ensani.ir). ص. ۱۸ (۲۳۶). دریافت‌شده در 17 اردیبهشت 1395. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. موسوی مصطفوی خمینی، سید روح‌الله. تحریر الوسیله. ج. ۲. قم: مؤسسه مطبوعات دارالعلم. ص. ۴۹۶.
  3. شیخ حر عاملی، محمد بن حسن (۱۴۰۹ ه‍. ق). وسائل الشیعة (به عربی). ج. ۲۸. قم: مؤسسة آل البیت (ع). ص. ۳۵۷. کاراکتر zero width joiner character در |سال= در موقعیت 7 (کمک); تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Zoophilia». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۱ اگوست ۲۰۱۰.

پیوند به بیرون

[ویرایش]