شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت ملی مناطق نفت‌خیزِ جنوب
نوع نفت و گاز
بنا نهاده ۱۹۷۱
(مسجدسلیمان)
دفتر مرکزی ایران اهواز، ایران
محدودهٔ فعالیت جنوب‌وغرب ایران
افراد کلیدی بیژن عالی پور
(مدیر عامل اجرایی)
رکن‌الدین جوادی
(رئیس هیئت مدیره)
محصولات نفت خام
گاز طبیعی
میعانات گازی
درآمد افزایش ۹۳٫۵ $ میلیارد دلار (۲۰۱۲)
مالک شرکت ملی نفت ایران
کارکنان ۵۰٫۰۰۰+ نفر (۲۰۱۳)
شرکت‌های وابسته شرکت نفت‌وگاز کارون
شرکت نفت‌وگاز مارون
شرکت نفت‌وگاز گچساران
شرکت نفت‌وگاز آغاجاری
شرکت نفت مسجدسلیمان
شرکت پیراحفاری ایران
شرکت توربین جنوب
وب‌گاه www.NISOC.ir

شرکت ملی مناطق نفت‌خیزِ جنوب، (به‌اختصار: NISOC) بزرگترین شرکت نفت و گاز ایران است، که دفتر مرکزی آن، در شهر اهواز مستقر می‌باشد. این شرکت در سال ۱۹۷۱ در شهر مسجدسلیمان، استان خوزستان تأسیس شد و هم‌اکنون در زمینه اکتشاف، استخراج، پالایش و انتقال نفت خام، گاز طبیعی، همچنین تولید میعانات گازی فعالیت می‌نماید.

شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب هم‌اکنون بیش از ۸۳٪ درصد از نفت و ۱۶٪ درصد از گاز ایران را تولید می‌کند، به‌طوری که روزانه بالغ بر ۳ میلیون بشکه نفت خام، ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی و ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی استخراج می‌نماید. این شرکت زیرمجموعه‌ای از شرکت ملی نفت ایران بشمار می‌آید. شرکت مناطق نفتخیز جنوب مسئولیت برنامه‌ریزی تولید و مدیریت بر بیش از ۷۰ میدان نفتی و گازی، با مجموع بیش از ۳۳۰ میلیارد بشکه نفت خام درجا و بالغ بر ۴۲۰ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی درجا را عهده‌دار است.

هم‌اکنون بیژن عالی پور مدیریت این شرکت را برعهده دارد و ریاست هیئت مدیره شرکت مناطق نفتخیز جنوب نیز برعهده رکن‌الدین جوادی (مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران) می‌باشد. شرکت‌های تابعه مناطق نفتخیز جنوب شامل: شرکت نفت و گاز کارون، شرکت نفت و گاز مارون، شرکت نفت و گاز گچساران، شرکت نفت و گاز آغاجاری، شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان، شرکت توربین جنوب، شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت، شرکت خدمات رفاهی نفت و شرکت پیراحفاری ایران می‌باشند.

تاریخچه[ویرایش]

چاه شماره یک نفتون مسجدسلیمان، اولین چاه خاورمیانه

در سال ۱۲۸۷ اولین چاه خاورمیانه با تولید اقتصادی، در میدان نفتون مسجدسلیمان حفر و در عمق ۳۳۸ متری به نفت رسید. بهره‌برداری از این چاه با تولید میانگین ۵۰۰ بشکه در روز عملاً از سال ۱۲۹۰ خورشیدی آغاز شد. در سال ۱۳۰۶ شرکتی تحت عنوان شرکت سهامی اکتشاف و استخراج نفت با مدیریت کارشناسان بریتانیایی، بعنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت نفت ایران و انگلیس، در شهر مسجدسلیمان تأسیس شد، که فعالیت‌های آن بر تأمین منابع مالی، برنامه‌ریزی و نحوه برداشت از مخازن نفتی، همچنین توسعه میادین و تأسیسات فنی متمرکز بود. این شرکت هسته اولیه شرکت مناطق نفتخیز جنوب بشمار می‌آید.

سال‌های ابتدای دهه ۱۳۵۰ به دلیل شتاب گرفتن روند فعالیت‌های تولید نفت و گاز، عملیات اکتشاف و حفاری، شرکت خاص خدمات نفت ایران (به‌اختصار: اسکو) از دارایی‌های شرکت سهامی اکتشاف و استخراج نفت تاسیس شد و فعالیت خود را به‌عنوان شرکت پیمانکار طرف قرارداد شرکت ملی نفت ایران، آغاز نمود. شرکت اسکو در زمینه اکتشاف و مطالعه میدان‌ها، برنامه‌ریزی و اجرای عملیات حفاری، نصب و راه‌اندازی تأسیسات و احداث خطوط لوله، تهیه طرح پیشنهادی برنامه‌های توسعه میادین و ازدیاد برداشت، همچنین برآورد بودجه‌های ارزی و ریالی فعالیت می‌کرد. دفتر مرکزی شرکت اسکو در شهر مسجدسلیمان قرار داشت.

در کنار اسکو، در اواسط دهه ۱۳۵۰ شرکت عملیات غیرصنعتی نیز در شهر آبادان تأسیس شد. این شرکت نیز کلیه عملیات پالایش، تصفیه و تفکیک نفت خام، همچنین ارائه خدمات لجستیک و پشتیبانی را بر عهده‌ داشت. پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران و خروج بخش اعظم کارشناسان خارجی از کشور، سپس تغییر ساختار سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی، شرکت اسکو و شرکت عملیات غیرصنعتی، با هم ادغام شدند و شرکت مدیریت تولید مناطق خشکی را تشکیل دادند. دفتر مرکزی این شرکت نیز به شهر اهواز منتقل گردید.

در گذر این تغییر، تولید بیش از ۸۵٪ درصد نفت و ۱۰۰٪ درصد گاز و مایعات گازی، خوراک‌رسانی به پالایشگاه‌ها و شرکت ملی گاز ایران، همچنین تأمین خوراک هیدروکربوری کلیه مجتمع‌های پتروشیمی ایران، به شرکت مدیریت تولید مناطق خشکی واگذار شد. در سال ۱۳۷۷ نام مدیریت تولید مناطق خشکی به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تغییر پیدا کرد. دو سال بعد، در سال ۱۳۷۹ با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت نفت ایران، مبنی بر ایجاد تغییر و تحول در نحوه اداره فعالیت‌ها، ساختار سازمانی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، مورد بازنگری قرار گرفت و به دو شاخه اصلی شامل ستاد مرکزی و شرکت‌های تابعه تفکیک شد. این ساختار همچنان در شرکت مناطق نفتخیز جنوب حفظ شده است. ستاد مرکزی از دو بخش ستاد و مدیریت‌ها، تشکیل می‌شود. شرکت‌های تابعه نیز از ۹ شرکت تشکیل شده است، که عبارتند از: شرکت نفت و گاز کارون، شرکت نفت و گاز مارون، شرکت نفت و گاز گچساران، شرکت نفت و گاز آغاجاری، شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان، شرکت توربین جنوب، شرکت پیراحفاری ایران، شرکت ترابری و پشتیبانی نفت و شرکت خدمات رفاهی نفت. شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب هم اکنون با بیش از ۷۵ میدان هیدروکربوری بزرگ و کوچک، در گستره‌ای افزون بر ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در استان خوزستان، استان بوشهر، استان کهگیلویه و بویراحمد، استان ایلام، استان فارس، استان لرستان و استان مرکزی، در حدود ۸۳٪ درصد از نفت خام و ۱۶٪ درصد از گاز طبیعی کشور را تولید می‌کند.

مدیریت ارشد[ویرایش]

مدیران عامل[ویرایش]

پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، در آشفتگی آن دوران و در اواخر سال ۱۳۵۷ جهانگیر رئوفی مدیریت مناطق نفتخیز را بر عهده گرفت و تا اواسط سال ۱۳۵۸ در این جایگاه فعالیت نمود. در سال ۱۳۵۸ سورن سرکیسیان در رأس این شرکت قرار گرفت، اما عمر مدیریت وی نیز کوتاه بود و اوایل سال ۱۳۵۹ جای خود را به محسن یحیوی داد. در پی وزرات علی اکبر معین فر در نفت، محمد جواد تندگویان مدیریت شرکت مناطق نفتخیز جنوب را از یحیوی تحویل گرفت، که به وزرات رسیدن تندگویان باعث شد تا وی مسئولیت سرپرستی مناطق نفتخیز را به بهمن سروشی تفویض کند.[۱] پس از به اسارت درآمدن تندگویان، محمد غرضی که در اوایل انقلاب استاندار خوزستان بود، برای حضور در وزارت نفت از مجلس وقت، رأی اعتماد گرفت. حضور غرضی در وزارت نفت باعث شد تا محمد حسن تولایی که در آن زمان سرپرستی استانداری خوزستان را برعهده داشت، در سال ۱۳۶۰ به سمت مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب (در آن زمان شرکت مدیریت تولید مناطق خشکی) منصوب شود.[۲] وی تا اوایل سال ۱۳۶۴ در رأس این شرکت مشغول به فعالیت بود، تا با روی کار آمدن غلام‌رضا آقازاده در وزرات نفت، تولایی به شرکت ملی گاز ایران نقل مکان کند.

محمد جواد عاصمی پور در سال ۱۳۶۴ بعنوان مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز منصوب شد.[۳] گرچه بمباران‌های تأسیسات نفتی آغاز شده بود، اما در زمان مدیریت عاصمی‌پور شدت بیشتری به خود گرفت. بسیاری از مدیران گذشته و فعلی وزارت نفت، در این دوره، با مدیریت منسجم عاصمی‌پور، خود را به هرم بالای مدیریت نفت رساندند. در پی استعفای دکتر عاصمی‌پور، در سال ۱۳۶۷ محمدرضا شماسی عهده‌دار مدیریت مناطق نفتخیز شد، ولی اوایل سال ۱۳۶۸ جای خود را به محمدرضا نادری داد. عمر مدیریت نادری نیز بسیار کوتاه بود، سپس محمد آقایی تبریزی از شرکت نفت فلات قاره ایران به مناطق نفتخیز جنوب منتقل شد و برای مدت ۴ سال، تا ۱۳۷۳ بعنوان مدیرعامل، در این شرکت فعالیت کرد.[۴] بعد از آقایی، فرامرز غدیری دهکردی به مدیریت مناطق برگزیده شد و از سال ۱۳۷۳ تا سال ۱۳۷۷ به راهبری مدیریت تولید از مناطق خشکی پرداخت. در همان ایام زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر ساختار مناطق نفتخیز شنیده می‌شد، تا این که علی بهشتیان مدیریت مناطق را برعهده گرفت و چند ماه پس از حضور وی در رأس شرکت مدیریت تولید از مناطق خشکی نگذشته بود، که مجموعه مدیریت تولید از مناطق خشکی به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تغییر ساختار داد و شرکت‌های بزرگی چون: شرکت متن، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت پایانه‌های نفتی ایران، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت و گاز پارس، شرکت کالای نفت لندن، هواپیمایی نفت ایران و... از دل این شرکت متولد شدند.[۵]

پس از بهشتیان در اواخر سال ۱۳۷۸ حسین شهاب‌الدین راهی شرکت مناطق نفتخیز جنوب شد.[۶] ۲ سال بعد و در اوایل سال ۱۳۸۰ ظهراب حاتم پور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گردید. مرحوم حاتم‌پور به دلیل بیماری پس از چند ماه فعالیت، درگذشت تا نصرت‌الله اسپیاری سکان مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب را در دست گیرد. وی که از سال ۱۳۵۴ در مناطق و در سمت‌های مختلفی چون مدیر تولید و... فعالیت نموده بود، تا سال ۱۳۸۴ ریاست مناطق را در دست داشت. اسپیاری نیز پس از نزدیک به ۳ سال، مدیریت را به مدیرعامل وقت شرکت ملی حفاری ایران؛ سیف‌الله جشن‌ساز واگذار کرد.[۷] در سال ۱۳۸۶ و در پی انتصاب جشن‌ساز به مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا حسن بیگلو از بخش مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی این شرکت، به طبقه پنجم مهم‌ترین ساختمان استان خوزستان رفت. دوره ۳ ساله مدیریت بیگلو را می‌توان ضعیف‌ترین دوره مدیریت، در تمامی ادوار مناطق نفتخیز جنوب بحساب آورد. برکناری بیش از ۱۵۰ مدیر ارشد و میانی مناطق، به دستور مستقیم وزیر نفت (مسعود میر کاظمی) که عملأ هیچ شناختی از استراتژیک‌ترین شرکت ایران نداشت و تنها بر پایه چند گزارش نادرست و اخبار غلط، مدیران ارشد و باسابقه این شرکت را یکی پس از دیگری برکنار، بازنشسته و یا خانه‌نشین کرد و اغلب افرادی از رتبه‌های سازمانی بسیار پایین را، جایگزین آنها نمود.[۸] در نهایت میرکاظمی با تغییر ساختار هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را، برای نخستین بار، از هیئت مدیره کنار گذاشت. حسن بیگلو در سال ۱۳۸۹ جای خود را به مدیر اکتشاف مناطق نفتخیز جنوب؛ هرمز قلاوند داد. قلاوند نیز در تابستان ۱۳۹۱ میراث ۳۴ سال مدیریت مناطق نفتخیز جنوب، که از ۱۷ مدیر به وی رسیده بود را، به حمید بورد سپرد،[۹] تا عکس وی به عنوان یکی از مدیران مناطق در راهروی مدیریت ساختمان مرکزی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نصب شود! بُوَرد نیز برای دو سال هدایت این شرکت را در یکی از پُر تنش‌ترین ادوار خود، برعهده داشت. سال ۱۳۹۳ درحالی‌که کمتر از یک سال از بازگشت بیژن نامدار زنگنه و تیم مدیریتی وی به وزارت نفت نمی‌گذشت، تغییر در رأس مدیریت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب رقم خورد و سکان هدایت این مجموعه، به یکی از عملیاتی‌ترین مدیران دو دهه پیشین صنعت نفت سپرده شد. هم‌اکنون بیژن عالی پور مدیر عاملی بزرگترین شرکت نفتی ایران و دومین تولیدکننده نفت خاورمیانه (پس از سعودی آرامکو) را در اختیار دارد.[۱۰] وی با پیشینه بیش از ۳۵ سال فعالیت در صنایع نفت و گاز، در سال ۱۳۹۳ با حکم رکن‌الدین جوادی (مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران) به این سمت منصوب گردید.[۱۱]

در فهرست زیر اسامی ۲۰ مدیر عاملی که از سال ۱۳۵۷ تاکنون، سکان هدایت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را در دست داشتند و سال‌های مدیریت هر یک، درج شده است.

مدیر عامل انتصاب تودیع
۰۱ جهانگیر رئوفی ۱۳۵۷ ۱۳۵۸
۰۲ سورن سرکیسیان ۱۳۵۸ ۱۳۵۸
۰۳ سید محسن یحیوی ۱۳۵۸ ۱۳۵۹
۰۴ محمد جواد تندگویان ۱۳۵۹ ۱۳۵۹
۰۵ بهمن سروشی ۱۳۵۹ ۱۳۶۰
۰۶ محمد حسن تولایی ۱۳۶۰ ۱۳۶۴
۰۷ محمد جواد عاصمی پور ۱۳۶۴ ۱۳۶۷
۰۸ محمدرضا شماسی ۱۳۶۷ ۱۳۶۸
۰۹ محمدرضا نادری ۱۳۶۸ ۱۳۶۹
۱۰ محمد آقایی تبریزی ۱۳۶۹ ۱۳۷۳
۱۱ فرامرز غدیری دهکردی ۱۳۷۳ ۱۳۷۷
۱۲ علی بهشتیان ۱۳۷۷ ۱۳۷۸
۱۳ حسین شهاب‌الدین ۱۳۷۸ ۱۳۸۰
۱۴ ظهراب حاتم پور ۱۳۸۰ ۱۳۸۱
۱۵ نصرت‌الله اسپیاری ۱۳۸۱ ۱۳۸۴
۱۶ سیف‌الله جشن‌ساز ۱۳۸۴ ۱۳۸۶
۱۷ غلام‌رضا حسن بیگلو ۱۳۸۶ ۱۳۸۹
۱۸ هرمز قلاوند ۱۳۸۹ ۱۳۹۱
۱۹ حمید بورد ۱۳۹۱ ۱۳۹۳
۲۰ بیژن عالی پور ۱۳۹۳ تاکنون

اعضای هیئت مدیره[ویرایش]

هیئت مدیره کنونی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از ترکیب زیر تشکیل شده است.

نام جایگاه در هیئت مدیره سمت سازمانی
رکن‌الدین جوادی رئیس هیئت مدیره مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
بیژن عالی پور نایب رئیس هیئت مدیره مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب
عبدالرضا دبیری عضو اصلی هیئت مدیره مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب
حسین زنگنه عضو اصلی هیئت مدیره قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب
محمد عالمی عضو علی‌البدل هیئت مدیره قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران
ولی حسین‌زاده عضو اصلی هیئت مدیره مدیر امور مالی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب
غلام‌حسین بابادی عضو علی‌البدل هیئت مدیره مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب
حمید راکی عضو علی‌البدل هیئت مدیره مدیر مهندسی‌وساختمان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب

ساختار اداری[ویرایش]

شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از نظر ساختار و نمودار سازمانی، از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

 • مدیریت‌ها
 • بخش‌های ستادی

مدیریت‌های این شرکت شامل بخش‌های اصلی زیر است:

 • مدیریت تولید (عبدالرضا دبیری)
 • مدیریت امور فنی (حمید دریس)
 • مدیریت مهندسی و ساختمان (حمید راکی)
 • مدیریت تدارکات و امور کالا (ناصر خردمند)
 • مدیریت منابع انسانی (حمید منصورنژاد)

مدیریت تولید[ویرایش]

مدیریت تولید، به منظور بهره‌برداری صحیح از منابع نفت و گاز تحت کنترل مناطق نفتخیز جنوب، فعالیت می‌کند. مدیریت تولید از معاونت‌های زیر تشکیل شده است:

 • معاونت بهره‌برداری (سعید کوتی)
 • معاونت گاز و گازمایع (علی هوشنگ)
 • معاونت تقویت فشار و تزریق گاز (غلام‌رضا اخوان صباغ)
 • معاونت نگهداری و تعمیرات (محمدحسین خندان)
 • معاونت بهینه‌سازی مصرف انرژی

عمده وظایف مدیریت تولید عبارتند از:

 • آموزش کارکنان در کلیه سطوح سازمانی.
 • رعایت قوانین بهینه‌سازی تأسیسات فرآورشی متناسب با نیازهای برنامه شده شرکت.
 • نظارت و کنترل کلیه فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات در کارخانجات و تأسیسات فرآورشی.
 • پیگیری مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی، کاهش حوادث و کنترل عوامل زیان‌آور در محیط کار.
 • بهبود مستمر عملکرد سازمان مبتنی بر نظام مدیریت یکپارچه.

مدیریت مهندسی و ساختمان[ویرایش]

Oljepumpe cuba.jpg

مدیریت مهندسی و ساختمان، از ارکان متشکله شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که سالانه در حدود ۸۵٪ درصد بودجه این شرکت را به خود اختصاص می‌دهد، به عنوان سازمان طراحی، مهندسی، اجرایی طرح‌های سرمایه‌ای و در بعضی از موارد پرو‍‍ژه‌های تعمیراتی این صنعت می‌باشد، که با جمعی حدود پنج هزار نفر نیروی انسانی، مسئولیت انجام و یا نظارت بر تبدیل طرح‌ها و پروژه‌های صنعتی و عمرانی را از قوه به فعل با بخش‌های ذیل بر عهده دارد:

 • معاونت طرح‌های نفت و گاز (شاپور حاتم پور)
 • معاونت طرح‌های راه و ساختمان (ناصر ناجی)
 • معاونت طرح‌های عمده (مجریان متعدد)
 • معاونت خدمات فنی

طرح‌های راه‌وساختمان[ویرایش]

معاونت طرح‌های راه‌وساختمان، یکی از معاونتهای کلیدی تابعه مدیریت مهندسی و ساختمان محسوب می‌شود که مسئولیت اصلی راهبرد پروژه‌های راه‌سازی، ساختمانی و پشتیبانی حفاری را تا راه‌اندازی وتحویل قطعی به متقاضی برعهده دارد. دراین راستا این معاونت فعالیتهایی به شرح زیر را انجام می‌دهد:

 • انجام مطالعات مهندسی مقدماتی و تفصیلی
 • انجام پیگیری‌های لازم درجهت تأمین بموقع کالاهای مورد نیاز پروژه‌ها
 • هماهنگی با اداره قراردادها جهت برگزاری تشریفات مناقصه وانتخاب پیمانکار و یا مشاور پروژه‌ها
 • تهیه برنامه زمانبندی و گزارشات متنوع درجهت کنترل روند پیشرفت پروژه‌ها
 • برنامه‌ریزی وپیش بینی بودجه ریالی/ارزی پروژه‌ها و نظارت بر نحوه هزینه نمودن بودجه مصوب
 • ارائه و انجام خدمات پشتیبانی
 • نظارت بر عملیات اجرایی پروژه‌ها تا راه‌اندازی و تحویل به متقاضی

طرح‌های عمده[ویرایش]

معاونت طرح‌های عمده، طرح‌های صیانتی نفت و گاز می‌باشند، که از نظر حجم کارها و بودجه نیاز هر یک از آنها از چندین پروژه تشکیل شده و یا، از نظر پیچیدگی‌های تکنولوژیکی، جذب فناوری‌های نوین، بروزدرآوری تجهیزات و تأسیسات تزریق گاز یا بهینه‌سازی تجهیزات تولید و نهایتاً افزایش تولید، طبق سیاستگذاری‌های کلان تولید و استراتژی‌های تعیین شده و در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، طراحی و اجرا می‌گردند.

طرح‌های نفت‌وگاز[ویرایش]

معاونت طرح‌های نفت‌وگاز، به طراحی و اجرای پروژه‌ها در قالب بهینه‌سازی، توسعه و احداث خلاصه می‌گردد. پراکندگی محل کار (در ۵ استان و در پهنه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب)، تعدد، تنوع و پیچیدگی پروژه‌ها که هر کدام مستقل از دیگری بوده و طبعاْ مجریان طرح‌ها را در انجام وظایف خود با نوعی مشکل مواجه می‌سازد، از ویژگی‌های کار در این معاونت می‌باشد.

نظر به‌اینکه هدف اصلی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، تولید نفت و گاز از مخازن است، همواره پروژه‌های زیادی بدین منظور مطرح می‌گردد که در طراحی و اجرای آن‌ها از منابع انسانی این معاونت، مهندسان مشاور و پیمان‌کاران و بنا به ضرورت پروژه‌ها از روش‌های ای‌پی‌سی و ای‌پی‌سی‌سی استفاده می‌گردد. عمده وظایف معاونت طرح‌های نفت‌وگاز به شرح زیر است:

 • همکاری با متقاضیان در تهیه شرح نیاز پروژه‌ها.
 • شرکت در کمیته‌های بررسی فنی، هماهنگی برق، عملیات و فنی.
 • طراحی پروژه‌های مصوب مکانیک، آب، برق، ابزاردقیق، املاک و مستغلات.
 • سفارش و پیگیری خرید کالای مورد نیاز پروژه‌ها.
 • تهیه و ارسال مدارک مهندسی جهت تشریفات مناقصه و پیگیری با ادارات موردنظر.
 • نظارت بر عملیات اجرایی پروژه‌ها و در نهایت راه‌اندازی و تحویل پروژه‌ها.
 • برنامه‌ریزی و پیش بینی بودجه ریالی/ارزی پروژه‌ها و کنترل و نظارت بر نحوه هزینه نمودن بودجه مصوب.
 • ارائه خدمات پشتیبانی از قبیل ترابری، تجهیز کارگاه و اداری جهت ادارات ستادی، اجرایی و مهندسی حوزه معاونت.
 • تهیه برنامه زمان‌بندی و گزارش‌های مختلف برای پروژه‌ها و کنترل درصد پیشرفت پروژه‌ها.

خدمات فنی[ویرایش]

معاونت خدمات فنی، عمدتاً عرضه‌کننده خدمات فنی و مهندسی به سایر معاونت‌های مدیریت مهندسی و ساختمان، مدیران طرح‌ها و پروژه‌ها می‌باشد. معاونت خدمات فنی همچنین بطور گسترده خدمات خود را در اختیار کلیه شرکت‌ها، سازمان‌ها، واحدهای تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرار می‌دهد و بعضاً سایر سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی نیز از این خدمات بهره‌مند می‌شوند. ادارات مهندسی استانداردها، برآوردها و نقشه‌برداری از سازماندهی، توانمندی و تجارب فنی برخوردار می‌باشند بطوری که نه تنها نیازهای فنی و مهندسی شرکت‌ها، ادارات، پروژه‌ها و واحدهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را با کیفیت مطلوب تأمین می‌نمایند بلکه در تعامل یا در کنار سازمان‌ها، ادارات و مراجع رسمی ارائه‌دهنده اینگونه خدمات در کشور مانند: سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، امور تحقیقات و استانداردهای وزارت نفت، سازمان نقشه‌برداری کشور، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، از اهمیت و اعتبار برخوردار می‌باشد.

مدیریت امور فنی[ویرایش]

مدیریت امور فنی مسئول برنامه‌ریزی جهت تولید و توسعه بهینه و صیانتی مخازن نفت و گاز می‌باشد. با توجه به نقش اساسی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در اجرای سیاست‌های مصوب در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، کلیه اقدامات در قالب و راستای تحقق اهداف آن سند برنامه‌ریزی می‌گردند.

مدیریت امور فنی از ۴ معاونت و ۱ اداره تشکیل شده است:

 • معاونت مهندسی نفت (محمد نصرتی)
 • معاونت زمین‌شناسی (فرخ کریم‌وند)
 • معاونت حفاری (محمد زارعی)
 • معاونت مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت (حمید میاحی)
 • اداره کل بازرسی فنی و خوردگی فلزات (مهران دقیقیان)

بطور کلی راهبردهای کلان مدیریت امور فنی عبارتند از:

 • برنامه‌ریزی برای کسب اطلاعات مهندسی
 • تدوین برنامه‌های مطالعات زمین‌شناسی و مخازن
 • ارائه برنامه توسعه بهینه مخازن
 • ارائه برنامه‌های تولید نفت و گاز و تزریق گاز
 • ارائه برنامه‌های اصلاح و ازدیاد برداشت
 • برنامه‌ریزی جمع‌آوری کلیه گازهای همراه تولیدی
 • استحصال حداکثر مایعات
 • تزریق کلیه پساب‌ها با حفظ معیارهای زیست محیطی
 • ارتقاء کیفیت نفت تولیدی متناسب با شاخص‌های بازاریابی بین‌المللی و طراحی پالایشگاه‌ها
 • ایجاد توسعه ارتباط علمی و پژوهشی با نهادهای علمی، تحقیقاتی و پژوهشی
 • آشنایی و کاربرد تکنیک‌ها و فناوری‌های روزآمد
 • حفظ استانداردهای بین‌المللی

معاونت مهندسی نفت[ویرایش]

در معاونت مهندسی نفت، مدل‌سازی و مدیریت بهینه مخازن، مطالعه و تجزیه و تحلیل عملکرد مخازن، ارائه راهکارهای مناسب و اتخاذ تصمیمات مبتنی بر یافته‌های جدید بمنظور طراحی تولید و توسعه مخازن هیدروکربوری، انجام مطالعات برداشت صیانتی از مخازن نفت و گاز، اجرای پروژه‌های ازدیاد برداشت ذخایر و طراحی و بهینه‌سازی تأسیسات فرآورش نفت و گاز و تزریق سیالات، برنامه‌ریزی تعمیر و تکمیل چاه‌ها، انجام آزمایش‌های مورد نیاز، بکارگیری دستاوردهای روز در افزایش بهره‌وری چاه‌ها است که از جمله پیچیده‌ترین فعالیت‌های مهندسی هستند.

معاونت زمین‌شناسی[ویرایش]

در معاونت زمین‌شناسی بعنوان اولین مجموعه حاضر در میادین مختلف جهت شناسایی انواع ساختمان‌های زمین‌شناسی مستعد و واجد ذخایر هیدروکربوری و تعیین محل حفاری چاه‌های نفت و گاز، اموری همچون برنامه‌ریزی و انجام مطالعات زمین‌شناسی، مطالعات زمین‌شناسی مخازن و تعیین خواص سنگ مخزن و زون‌بندی آنها، تهیه مدل‌های زمین‌شناسی سه‌بعدی با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی، تحلیل ساختاری میادین، تهیه و ارائه تفسیرهای لرزه‌نگاری سه‌بعدی، برنامه‌ریزی و طراحی چاه‌های عمودی، انحرافی و افقی، کنترل عملیات زمین‌شناسی چاه‌های توسعه‌ای، توصیفی/توسعه‌ای و تعمیری، ترسیم نقشه‌ها و نمودارهای زمین‌شناسی با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی زمین‌شناسی اهدافی تعیین‌کننده می‌باشند.

معاونت حفاری[ویرایش]

در معاونت حفاری که کنترل و نظارت عملیات حفاری، تحقق اهداف برنامه‌های افزایش تولید، برنامه‌ریزی و اجرای صحیح برنامه‌های حفاری، تأمین کالا و پشتیبانی حفاری، روزآمد کردن تجهیزات و وسایل عملیات، رعایت نمودن ضوابط زیست محیطی، ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، حذف آلاینده‌ها و حفظ محیط زیست با مدیریت پسماندها می‌باشند.

در بازرسی فنی و خوردگی فلزات، بازرسی فنی از پروژه‌های مهندسی و ساختمان در مراحل طراحی، ساخت، احداث و راه‌اندازی و صدور گواهینامه، بازرسی و بررسی حوادث غیرمترقبه، نظارت بر پایش و کنترل خوردگی تأسیسات، نظارت و کنترل کیفی پروژه‌های مهندسی و ساختمان و ساختارهای فلزی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، ارزیابی میدانی مواد کنترل کننده خوردگی تأسیسات در حال بهره‌برداری، پاسخگویی به نیازهای آزمایشگاهی بالاخص در حوزه‌های متالورژی، آزمایشات غیر مخرب، جوش و تجزیه شیمیایی، کنترل کیفیت رنگ‌های صنعتی، ارزیابی خوردگی و تحلیل آسیب ایفا می‌کند.

معاونت مطالعات شیمیایی[ویرایش]

در اداره شیمیایی و آزمایشگاه‌های مرکزی، کنترل کیفیت نفت‌های خام تولیدی در کلیه مراحل استخراج، فرایندهای تفکیک، نمک‌زدایی، کاهش هیدروژن سولفوره نفت‌های صادراتی و ارسالی به پالایشگاه‌ها، ارزیابی نفت خام و گازهای همراه و رفتار آنها در شرایط مخزن، آنالیز رسوبات درون‌چاهی، ارزیابی کلیه مواد شیمیایی مورد مصرف در صنعت نفت، روانکارهای صنعتی، افزایه‌های گوناگون و آب‌های سطح‌الارضی و تحت‌الارضی، آنالیز گاز همراه نفت خام و تعیین مواد دارای خورندگی بالا، عملیات فرمولاسیون افزایه‌ها و ارزیابی افزایه‌های ضدخوردگی مستلزم استفاده از ابزار و روش‌های آزمایشگاهی منطبق با استانداردهای روز می‌باشد.

مدیریت منابع انسانی[ویرایش]

اهداف مدیریت منابع انسانی، در فراهم آوردن زمینه‌های رضایت شغلی بیشتر در میان کارکنان، ساده‌سازی فرایندها و کوتاه کردن زمان ارائه خدمات، افزایش مهارت‌های کارکنان، بالا بردن سطح کیفیت خدمات رفاهی برای کارکنان و توسعه ورزش در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب خلاصه است.

مدیریت تدارکات و امور کالا[ویرایش]

مدیریت تدارکات و امور کالا هم اکنون تحت نظر مستقیم مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انجام وظیفه می‌نماید و متشکل از معاونت‌ها و واحدهای زیر می‌باشد:

 • معاونت سفارشات و کنترل موجودی کالا
 • معاونت تدارکات
 • معاونت عملیات
 • معاونت کالای طرح‌ها
 • معاونت پشتتیبانی تخصصی
 • دفتر هماهنگی کالا در تهران
 • امور اداری و خدمات پشتیبانی

شرکت‌های تابعه[ویرایش]

شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از هفت شرکت مستقل تشکیل شده است، که پنج شرکت تولیدی و دو شرکت خدماتی و دو شرکت فنی مهندسی می‌باشند. این شرکت‌ها عبارتند از:

شرکت نفت و گاز کارون[ویرایش]

شرکت نفت و گاز کارون، به عنوان بزرگترین شرکت فرعی تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با توان تولیدی بیش از یک میلیون و چهل هزار بشکه نفت در روز از حدود ۴۷۵ حلقه چاه از میدان نفتی اهواز، میدان نفتی منصوری، میدان نفتی آب تیمور و میدان نفتی رامین، نقشی حیاتی را در مجموعه تولید نفت و گاز کشور به عهده دارد.

در میان شش حوزه نفتی تحت مسئولیت این شرکت، میدان نفتی اهواز، با تولید ۷۳۰ هزار بشکه نفت در روز بیشترین و میدان نفتی رامین با تولید ۳۰۰۰ بشکه در روز کمترین سهم تولید نفت این شرکت را عهده دار می‌باشند.

گازهای همراه مراحل اول میدان نفتی اهواز، به میزان ۷۰۰ میلیون فوت مکعب در روز به کارخانه گاز و گاز مایع شماره ۶۰۰ منتقل شده و پس از فرآورش، به شرکت ملی گاز ایران تحویل داده می‌شود.

گازهای همراه سایر مراحل تفکیک نیز به میزان ۱۳۸ میلیون فوت مکعب در روز، پس از ارسال به ایستگاه‌های تقویت فشار و فشار افزایی به کارخانه‌های گاز و گاز مایع شماره ۷۰۰ و ۸۰۰ تحویل گردیده و پس از مایع گیری و تبدیل به گاز خشک و استحصال حدود ۳۰ هزار بشکه مایعات گازی در روز نهایتاً به شرکت ملی گاز ایران تحویل داده می‌شود.

شرکت نفت و گاز مارون[ویرایش]

شرکت نفت و گاز مارون، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، راهبری عملیات تولید، فرآورش و انتقال نفت و گاز و همچنین نگهداری و بهینه‌سازی تأسیسات مربوط به میدان نفتی مارون، میدان نفتی کوپال و میدان نفتی شادگان را به عهده دارد.

این شرکت با تولید روزانه بیش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام، ۴۰۰ میلیون فوت مکعب گاز و ۵/۲۴ هزار بشکه گاز مایع و همچنین تزریق روزانه حدود ۱۰۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در مخازن آسماری مارون و کوپال، دارای ۶ واحد بهره‌برداری، ۵ واحد نمکزدایی، ۶ واحد تقویت فشار گاز، ۲ واحد گاز و گاز مایع، ۲ ایستگاه تزریق گاز، ۲ مجتمع تفکیک، یک واحد لخته گیر و یک واحد تلمبه خانه آب خام می‌باشد.

شرکت نفت و گاز گچساران[ویرایش]

شرکت نفت و گاز گچساران، بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت نفت مبنی بر ایجاد کیفیت و تحول در نحوه اداره فعالیت‌های مبتنی بر سیاست شکل گیری بنگاه‌های اقتصادی و بمنظور کارایی و اثر بخشی سازمان‌ها و همچنین ایجاد بهره جویی از فناوری و آماده‌سازی بستر لازم برای مدیریت در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی صنعت نفت، بعنوان یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، در سال ۱۳۷۸ تشکیل گردید.

این شرکت به لحاظ موقعیت ممتاز جغرافیایی و گستردگی آن در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، خوزستان و اصفهان از ویژگی خاصی برخوردار است و در حال حاضر، دارای توانایی تولید بیش از ۷۵۰ هزار بشکه در روز، از میادین فعال گچساران، بی بی حکمیه، رگ سفید-۲، پازنان-۲، بینک، گلخاری، میدان نفتی نرگسی، چلینگر، گرنگان، سیاهمکان و سولابدر می‌باشد و همچنین مسئولیت توسعه و تولید از میادین نفتی تحت برنامه خویز، کیلورکریم، زاغه، رودک و میدان نفتی چهاربیشه با ظرفیت مجاز تولید ۱۷ هزار بشکه در روز را نیز بر عهده دارد.

به طور کلی شرکت نفت و گاز گچساران مسئولیت تولید از ۱۶ میدان نفتی با استفاده از ۵۸۸ حلقه چاه، ۱۰ واحد بهره‌برداری، ۳ کارخانه نمکزدایی، ۱۰ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز، ۳ کارخانه گاز و گاز مایع، سیستم تولید و تزریق گاز پازنان، سیستم گاز آغار و دالان، ۵ آزمایشگاه شیمیایی و ۵ واحد آبرسانی را بر عهده دارد. مشخصات کلی، ابعاد کاری و تعداد و نوع چاه‌های تولیدی نفت و گاز این شرکت در جدول شماره-۰۱ و ۲ مندرج است.

بزرگترین میدان نفتی این شرکت، میدان گچساران می‌باشد که با ۷۰ کیلومتر طول و ۶ تا ۱۵ کیلومتر عرض، یکی از بزرگترین مخازن کربناتی ایران می‌باشد. این مخزن طی سال‌های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی مورد مطالعه قرار گرفت و پس از حفاری تعدادی چاه در سال ۱۳۱۶ با تولید از چاه شماره-۳ به میزان ۲۶ هزار بشکه در روز فعالیت خود را آغاز نمود. بر اساس مطالعات انجام شده بمنظور تثبیت فشار مبنای نفت بر روی ۱۴۳ بار تزریق گاز در این مخزن، با هدف رعایت نسبت تزریق ۱۶۰۰ فوت مکعب به ازای هر بشکه نفت تولیدی، از سال ۱۳۶۵ آغاز و هم اکنون به دلیل پایین بودن فشار مبنای نفت، تزریق گاز در ۱۶ حلقه چاه با نسبت حدود ۲۰۰۰ فوت مکعب گاز به ازای هر بشکه نفت تولیدی، ادامه دارد.

شرکت نفت و گاز آغاجاری[ویرایش]

شرکت نفت و گاز آغاجاری، با تولید میانگین ۷۸۳ هزار بشکه در روز نفت سبک و سنگین از هشت میدان نفتی شامل هشت میدان نفتی آغاجاری، میدان نفتی کرنج، میدان نفتی پرنج، میدان نفتی پارسی، میدان نفتی رامشیر، میدان نفتی رگ سفید، میدان نفتی پازنان و میدان نفتی مارون جهت تأمین خوراک پالایشگاه‌های داخلی و صادرات، همچنین ۳۰۸۷۰ بشکه مایعات گازی در روز، از جمله شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به شمار می‌رود.

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری با گستردگی ۲۵ هزار کیلومتر مربع پراکندگی در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و سواحل استان بوشهر، قرار دارد.

شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان[ویرایش]

شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان، در دی ماه ۱۳۷۷ باالحاق چهار ناحیه نفتی لب سفید، قلعه نار، هفتکل و نفت سفید به نواحی عنبر، زیلایی، پرسیاه و بخش مرکزی، به عنوان یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تأسیس گردید.

این شرکت که فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۷۸ شروع نموده، از قسمت غرب تا ۷۵ کیلومتری پلدختر و از قسمت شرق تا ۲۵ کیلومتری ایذه را شامل می‌شود. در حال حاضر شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان دارای ۴۹۲ حلقه چاه فعال و غیرفعال، ۱۱ واحد بهره‌برداری، ۲ واحد نمکزدایی و ۴ ایستگاه تقویت و تزریق گاز و در محدوده‌ای به طول ۳۴۰ کیلومتر فعالیت می‌نماید.

شرکت توربین جنوب[ویرایش]

نوشتار اصلی: شرکت توربین جنوب

شرکت توربین جنوب، از بدو شروع فعالیت‌های صنعت نفت در جنوب ایران، در کنار نیروهای تولیدکننده نفت، با عناوین مختلفی فعالیت داشته‌است. شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب به لحاظ نام و تشکیلات، جدید است، که بنا به مصالح اداری وزارت نفت و برای استفاده بهینه از دانش‌فنی، تجربیات و تجهیزات و نیز امکانات کارگاهی در سایر سازمان‌های دولتی و خصوصی دیگر و در قالب یک بنگاه اقتصادی تغییر نام یافته و طبعاً متناسب با مأموریت واگذاری، تجدید سازمان شده است.

این شرکت با کادر ثابت مدیریتی، فنی و مهندسی، عملیاتی، بازرسی فنی و کنترل کیفیت، امور مالی، اداری، امور حقوقی و قراردادها و سایر واحدهای تابعه، به تعداد بیش از ۶۰۰ نفر و استفاده از نیروهای کمکی پیمانکاری، علاوه بر خدمات‌رسانی به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب که اولویت اول مأموریت آن می‌باشد، با ارائه خدمات مهندسی و تعمیراتی برای تعمیرات اساسی واحدهای فرایندی نفت و گاز، اعم از تجهیزات ثابت شامل مخازن ذخیره نفت، ظروف تحت فشار فرایندی، مبدل‌های حرارتی، کوره‌های فر آیندی، پیش‌گرمکن‌ها، برج‌های جداکننده/تثبیت‌کننده فرایندی، رادیاتورهای عظیم صنعتی گاز و روغن و شیرآلات فرایندی از قبیل توربین‌های احتراق داخلی، کمپرسورهای گاز، پمپ‌های نفت/مایعات گازی و آب‌آتش‌نشانی، موتورهای دیزلی، ژنراتورها/موتورهای الکتریکی و همچنین با در اختیار داشتن کارگاه‌های عظیم ماشین‌سازی (برای خدمات پشتیبانی) و کارگاه آزمایش کارکردی توربین رولزرویس قادر است به سازمانهای متقاضی، خدمات مشابه ارائه دهد.

به دلیل گسترش کمی و کیفی تأسیسات نفت و گاز و گاز مایع در اواخر سال ۱۳۸۲، بر اساس تصمیمات اخذ شده وزارت نفت شرکت توربین جنوب در قالب یک شرکت دولتی و در راستای بنگاه داری اقتصادی اعلام موجودیت کرد. این شرکت از اوایل سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را برای ارائه خدمات به تأسیسات نفت و گاز مناطق نفتخیز جنوب و نیز سایر شرکت‌های تابعه وزارت نفت از دارایی‌ها و نیروی انسانی موجود در مناطق نفتخیز را آغاز کرده است.

شرکت پیراحفاری ایران[ویرایش]

شرکت پیراحفاری ایران، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می‌باشد که مرکز آن در شهرستان اهواز در جنوب غربی ایران است. این شرکت که در اواخر سال ۱۳۸۲ تأسیس و فعالیت خود را آغاز نمود، با استفاده از نیروی انسانی مجرب شامل ۵۲۹ سمت سازمانی و وسایل پیشرفته کار، خدمات سرچاهی / درون چاهی، و رفع مشکلات چاه‌های تولیدی نفت / گاز را با بکار گرفتن دکل‌های تعمیراتی دستگاه‌های چاه پیمایی، و دستگاه‌های لوله مغزی سیار مدرن بهمراه پمپ‌های سیمانکاری / اسیدکاری، و تزریق نیتروژن در حوزه فعالیت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شامل ۵ شرکت بهره‌برداری نفت و گاز تابعه دارای بیش از ۲۵۰۰ حلقه چاه در ۵۰ میدان کوچک و بزرگ گازی / نفتی در محدوده‌ای به وسعت بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در ۴ استان کشور شامل فارس، خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد ارائه می‌دهد، ضمن آنکه در پروژه‌های تکمیل چاه‌های فاز ۱ پارس جنوبی با شرکت نفت و گاز پارس و توسعه میدان گازی تابناک، میدان گازی قشم، سراجه قم، میادین نفتی شانول، واروی، هما،... و پروژه‌های تزریق گاز آغاجاری و توسعه میادین نفت سنگین با شرکت مهندسی و توسعه نفت همکاری داشته که در پروژه‌های جدید آنها تداوم دارد و خدمات مرتبط را برای شرکت‌های بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، غرب، شرکت ملی حفاری ایران و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از غرب تا جزیره قشم و در بخش خصوصی با شرکت مپصا خدمات سرچاهی ۱۰۰ حلقه چاه ارائه می‌دارد.

شرکت پیراحفاری ایران در قالب بنگاه‌داری اقتصادی، از دو بخش عمده تشکیل شده‌است، که عبارتند از:

 • مدیریت امور فنی و مهندسی
 • مدیریت عملیات

شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت[ویرایش]

شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت، با دراختیار داشتن ناوگانی از وسایل نقلیه سبک، سنگین، اتوبوس، ماشین‌آلات سیار و ساختمانی و عملیات ویژه خطوط لوله، از شرکت‌های منحصربفردی است، که در زمینه‌های گوناگون و متنوعی فعالیت دارد.

تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷، امور حمل و نقل در شرکت ملی نفت ایران در قالب حمل و نقل مناطق نفت خیز جنوب و بصورت یکی از ادارات تابعه اداره کل خدمات صنعتی وقت، انجام می‌شد، سپس به دلیل گستردگی حوزه عملیاتی، دگرگونی‌های اساسی ناشی از بروز جنگ ایران و عراق، افزایش رو به رشد وسایل نقلیه و ماشین‌آلات و به تبع آن نیروی انسانی مورد نیاز برای راهبری این مجموعه، ساختار و تشکیلات آن در سال ۱۳۶۱ از اداره حمل و نقل به اداره کل ترابری مناطق نفت خیز جنوب ارتقاء یافت و از سازمان‌های تحت سرپرستی معاونت عملیات مدیریت مناطق نفت خیز جنوب شد.

از سال ۱۳۶۷ با ایجاد تغییرات ساختاری در مناطق نفت خیز جنوب و تغییر این مدیریت به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، اداره کل ترابری نیز جزء سازمان‌های تحت سرپرستی مدیریت تعمیرات و پشتیبانی این شرکت قرار گرفت. این اداره از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹ از معاونت عملیات تفکیک و تحت نظر معاونت خدمات و پشتیبانی فعالیت خود را ادامه داد و مجدداً از سال ۱۳۸۲ نیز به علت تغییر و تحولات سازمانی در سطح مناطق نفت خیز جنوب به حوزه مدیریت عملیات پیوست. در نهایت با تغییر ساختار شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و ایجاد شرکت‌های خدماتی، تخصصی از اسفند ۱۳۸۲ شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت به عنوان زیر مجموعه این شرکت تأسیس و فعالیت خود را آغاز کرد.

شرکت خدمات رفاهی نفت[ویرایش]

شرکت خدمات رفاهی نفت، بنا به جایگاه خاص خدماتی، از اواخر سال ۱۳۸۲، هدایت و راهبری کلیه فعالیت‌های واحدهای متبوع را با هدف پشتیبانی عملیات تولید و صادرات نفت و گاز جنوب بعهده گرفت. از آنجا که تأسیس شرکت‌های نفت و گاز فرعی در مناطق نفتخیز جنوب در راستای سیاستگزاریهای کلان شرکت ملی نفت ایران، با هدف نظارت و کنترل صحیح مسئولیت‌ها، ارائه سرویس‌های موقع و کارآمد و سرعت بخشیدن به عملیات تولید نفت و گاز، با استفاده از آخرین تکنولوژی و فن‌آوری جدید بوده است، شرکت خدمات رفاهی نیز، بنا به رسالت و جایگاه خاص خدماتی، از اواخر سال ۱۳۸۲، تحت نظارت و مدیریت عالیه، هدایت و راهبری کلیه فعالیت‌های واحدهای متبوع را با هدف حمایت و پشتیبانی عملیات تولید و صادرات نفت و گاز جنوب بعهده گرفت.

برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های غیرصنعتی، از جمله ارائه خدمات رفاهی، فرهنگی، هنری، ورزشی و مهندسی، تعمیرات و نگهداری ساختمان‌های اداری، منازل مسکونی، تأسیسات فرهنگی/ ورزشی، کتابخانه، امور مسافرت و ارائه خدمات جنبی به کارکنان و خانواده‌های آنان و همچنین احداث، توسعه، به‌سازی و نگهداشت فضای سبز ادارات و واحدهای مسکونی و تصدی هر گونه فعالیت مشاوره‌ای، اداری، پرسنلی، آموزشی، فنی و بازرگانی، خلاصه‌ای از عملیات اجرایی این شرکت به‌شمار می‌رود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]