پالایشگاه نفت امام‌خمینی شازند اراک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شرکت پالایش نفت شازند اراک
نوعشرکت دولتی
صنعت
بنا نهاده۱۳۷۲
بنیانگذارانشرکت ملی نفت ایران
دفتر مرکزیایران اراک، ایران
مدیر عامل اجراییغلام‌حسین رمضان‌پور
رئیس هیئت مدیرهغلام‌حسین رمضان‌پور
محصولاتبنزین
گازوئیل
نفت سفید
نفت کوره
گاز مایع
سوخت جت
پروپیلن
گوگرد
کک سوزنی
نرمال هگزان
وکیوم باتوم
مالک
وبگاه
نمای شب از پتروشیمی، نیروگاه و پالایشگاه شازند اراک

شرکت پالایش نفت امام‌خمینی شازند اراک، شرکت دولتی پالایش نفت و صنایع پتروشیمی ایرانی است، که تأسیسات آن، در استان مرکزی و در فاصله ۳۰ کیلومتری از اراک مستقر می‌باشد. این شرکت هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده بنزین در میان پالایشگاه‌های نفت ایران و دومین تولیدکنندهٔ بزرگ بنزین در ایران پس از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس است که شرکت ملی نفت ایران آن را در سال ۱۳۷۲ تحت عنوان پالایشگاه نفت شازند اراک تأسیس نمود.

این شرکت از زمان افتتاح واحد ۵۰۰۰۰ تنی نرمال هگزان، رسماً بزرگترین پتروپالایشگاه ایران است.[۱]

ظرفیت تولید پالایشگاه شازند اراک ۲۵۰ هزار بشکه در روز است، که نفت خام مورد نیاز آن، به‌طور روزانه توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و از میدان نفتی اهواز تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت شازند اراک از شرکت‌های فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌باشد و دفتر مرکزی آن در اراک قرار دارد.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

پالایشگاه نفت امام خمینی شازند اراک در سال ۱۳۷۲ به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز، راه‌اندازی گردید. این پالایشگاه نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن، پس از انقلاب ۱۳۵۷ و در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد. این پالایشگاه به همراه پالایشگاه آبادان، کماکان به‌صورت دولتی اداره می‌شوند و مالکیت آنان در اختیار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. شركت پالایش نفت امام خمینی اراک. «شركت پالایش نفت امام‌خمینی شازند اراک با توليد ‹‹نرمال هگزان›› رسماً بزرگترين ‹‹پتروپالایشگاه›› ایران شد». www.ikorc.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۱۰.
  2. «تاریخچه پالایشگاه». شرکت پالایش نفت شازند. بایگانی‌شده از اصلی در 10 اكتبر 2012. دریافت‌شده در ۲۳ مهر ۱۳۹۱. تاریخ وارد شده در |archivedate= را بررسی کنید (کمک)