صنایع آذرآب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صنایع آذرآب
نوعهلدینگ سهامی عام
نماد سهام شرکتبورس تهران: فاذر
ISINIRO1AZAB0006 ویرایش در ویکی‌داده
صنعتصنایع سنگین
بنا نهاده۱۳۶۳
دفتر مرکزیاراک، ایران
محدودهٔ فعالیتجهانی
مدیر عامل اجراییناصر مالکی[۱]
رئیس هیئت مدیرهعبدالحسین فضل اللهی
محصولاتایرکولر
توربین آبی
مولد توربینی آبی
بویلر
بویلر بازیافت حرارت
دی اریتور
مخازن سیالات
مخزن تحت‌فشار
مخزن تحت‌فشار راکتور
برج تقطیر
برج دی‌متانایزر
سایلنسر
هاپر
میکسر
درایر
برج خنک‌کننده
راکتور شیمیایی
راکتور هسته‌ای
مبدل حرارتی
ریبویلر
شیرآلات صنعتی
شیر پروانه‌ای
کوره صنعتی
درام
سانتریفیوژهای صنعتی
چرخ‌دنده و گیربکس‌های صنعتی
هیتر
پیش‌گرم‌کن هوا
کوره پخت سیمان
کوره پخت آهک
آسیاب سیمان
بیورآکتور
فرمانتور
دیفیوزر قندوشکر (برج دیفوزیون)
ماشین‌آلات تولید ماسک
قطعات فوق‌سنگین کشتی[۲]
خدمات
درآمدافزایش ۱٬۹۳۶ میلیارد ریال ایران (۱۳۹۱)[۳]
مالکسازمان انرژی اتمی ایران (۳۰٪)
تعداد کارکنان۲٬۰۰۰ نفر (۲۰۱۱)
شرکت‌های وابسته
وبگاه
یکی از چهار راکتور گازِ فرایند شیرین‌سازی پالایشگاه گاز هویزه (جفیر) که جهت تبدیل گازترش چاه‌های نفت به CNG مورداستفاده قرار می‌گیرند. کار طراحی و ساخت این چهار راکتور توسط صنایع آذرآب انجام گرفت.

صنایع آذرآب شرکت هلدینگ ایرانی است، که در زمینۀ احداث زیرساخت‌های صنعتی، ساخت پالایشگاه‌های گاز، پالایشگاه‌های نفت، مجتمع‌های پتروشیمی، سدها، کارخانجات سیمان، کارخانجات فولاد، نیروگاه‌های برق‌آبی، نیروگاه‌های گازی، نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی، نیروگاه‌های هسته‌ای و تولید تجهیزات و ماشین‌آلات مربوط به آنان فعالیت می‌کند. همچنین این ابرشرکت در زمینۀ ساخت کارخانجات قند، کارخانجات نیشکر، کارخانجات شیمیایی، کارخانجات لاستیک‌سازی، کارخانجات داروسازی و تولید تجهیزات و ماشین‌آلات آنان نیز تخصص دارد.

پیشینه[ویرایش]

صنایع آذرآب در کنار ماشین‌سازی اراک قرار گرفته و در ابتدا قصد از ساخت آذرآب، طرح توسعۀ ماشین‌سازی اراک بوده که پس از انقلاب در سال ۱۳۶۳ درنتیجهٔ سیاست‌های چپ‌گرای ابرشرکت‌ستیزانهٔ دولت میرحسین موسوی، به‌عنوان شرکتی جدا به بهره‌برداری می‌رسد.[۴] در دولت‌های پسین، به‌دلیل دولتی‌بودن هردو شرکت، ضرورتی برای ادغام آنان احساس نشد. اما در دوران دولت دهم در سال ۱۳۸۹، با بی‌درایتی این دو شرکت به‌صورت مجزا به بخش خصوصی واگذار گردیدند. پس از واگذاری نیز بحث ادغام دو شرکت و سهام آنان، به‌دلیل مخالفت مدیران این دو بنگاه تولیدی، که خود ناشی از بیم کاهش‌یافتن شمار کرسی‌های هیئت‌مدیرۀ این دو شرکت به نیمی از میزان کنونی و بالطبع نصف‌شدن مدیران شاغل در هیئت‌مدیرۀ شرکت حاصل از ادغام می‌باشد، تاکنون مطرح نگردیده‌است.[۵][۶]

فعالیت‌ها و تولیدات[ویرایش]

هم‌اکنون آذرآب به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پیمانکاری عمومی در ایران شناخته می‌شود. از پروژه‌های اجرا شده توسط این ابرشرکت می‌توان به: ساخت نیروگاه بیستون کرمانشاه[۷]، ساخت صنایع سیمان سبزوار و شهرکرد، بازطراحی و بازسازی نیروگاه اهواز[۸]، توسعۀ واحد روغن‌سازی پالایشگاه اصفهان (شرکت نفت سپاهان)، ساخت تجهیزات نیروگاه سیکل‌ترکیبی قم، ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند، نیروگاه شازند اراک، پالایشگاه گاز کنگان، مجتمع پتروشیمی بوشهر، مجتمع پتروشیمی اراک، مجتمع پتروشیمی کاویان، پالایشگاه نفت اراک، مجتمع پتروشیمی پردیس، پالایشگاه‌های حمص و بانیاس سوریه، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، پتروشیمی سلمان فارسی، پتروپالایشگاه مهر خلیج‌فارس و پالایشگاه گاز هویزه (جفیر) اشاره کرد.[۹]

این ابرشرکت بزرگترین تولیدکننده ماشین‌آلات و تجهیزات صنایع نفت‌وگاز، پالایش و پتروشیمی پس از ماشین‌سازی اراک؛ همچنین بزرگترین تولیدکننده ماشین‌آلات و تجهیزات نیروگاه‌های حرارتی، گازی و سیکل‌ترکیبی پس از گروه مپنا است. به‌علاوه آذرآب بزرگترین تولیدکننده تجهیزات و ماشین‌آلات در حوزه صنایع سیمان، صنایع قندوشکر، صنایع شیمیایی غیرنفتی و تنها تولیدکننده تجهیزات و ماشین‌آلات نیروگاه‌های آبی و هسته‌ای در ایران و خاورمیانه است.

این ابرشرکت تنها تولیدکنندۀ توربین آبی نیروگاه‌های برق‌آبی در ایران، تحت‌لیسانس فویت آلمان و آلستوم فرانسه است.[۱۰]

واحدهای بخار و بویلرهای اکثریت قریب به اتفاق مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت‌وگاز ایران همچنین بخش عمدۀ بویلرهای نیروگاهی در نیروگاه‌های ایران توسط صنایع آذرآب طراحی و ساخته شده‌اند.

همچنین شرکت سیلوویه ماشینی (Power Machines) روسیه برای انتقال فناوری ژنراتورها، توربین‌های گاز و توربین‌های بخار به صنایع آذرآب ابراز آمادگی کرده‌است.[۱۱][۱۲][۱۳][۱۴]

این ابرشرکت، به‌صورت ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات برای پیمانکاران، B.O.O، پیمانکاری کلید در دست، E.P.C و یا B.O.T در پروژه‌ها مشارکت می‌کند. همچنین آذرآب سابقه مشارکت و سرمایه‌گذاری مستقیم در احداث صنایع، کارخانجات، مجتمع‌های تفریحی و ورزشی را نیز در کارنامه خود دارد که از آن جمله می‌توان به طرح‌توسعه نیروگاه بیستون کرمانشاه به میزان ۸۸۰ مگاوات به صورت B.O.O (ساخت، تملک و بهره‌برداری) با همکاری یک شرکت چینی و با مالکیت ۵۰ درصدی آذرآب بر این نیروگاه اشاره کرد.[۱۵]

در همکاری با شرکت روسی اتم‌استروی‌اکسپورت که یک شرکت تابعه از روس‌اتم است، صنایع آذرآب اراک تأسیسات و تجهیزات طرح توسعۀ نیروگاه اتمی بوشهر را می‌سازد.[۱۶][۱۷]

رقابت در پیمانکاری[ویرایش]

به‌دلیل رقابت صنایع آذرآب با شرکت‌های پیمانکاری دولتی، شبه‌دولتی و نظامی بر سر پیمانکاری ساخت صنایع بزرگ، به‌ویژه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، این شرکت‌ها همواره برای کسب سود سرشار پیمانکاری و نگه‌داشتن مجموعه‌هایی مانند آذرآب در حد سازندۀ تجهیزات، تلاش نموده و بانک‌ها همواره از دادن ضمانت‌نامه‌های ارزی به آذرآب جهت شرکت در این مناقصه‌ها خودداری کرده‌اند.[۱۸][۱۹][۲۰][۲۱]

پانویس[ویرایش]

 1. http://www.azarab.ir/fa/aboutus/directors-%d9%87%db%8c%d8%a6%d8%aa-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%d9%87-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%b5%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%b9-%d8%a2%d8%b0%d8%b1%d8%a2%d8%a8
 2. «معرفی طرح تولید قطعات کشتی و شناورهاي دریایی».
 3. «فهرست ۳۰۰ شرکت برتر ایران در سال ۱۳۹۱». سازمان مدیریت صنعتی ایران. ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴.
 4. «Industrial Developement and Renovation Organization of Iran». www.idro.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژوئیۀ ۲۰۱۹. دریافت‌شده در 2019-07-09. تاریخ وارد شده در |archivedate= را بررسی کنید (کمک)
 5. «حکایت تسنیم از خصوصی‌سازی غلط در آذرآب اراک/تولید و رونق در استراتژیک‌ترین شرکت ایرانی قربانی بورس‌بازی آقازاده‌ها شد». خبرگزاری تسنیم. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۳-۱۴.
 6. «ماشین‌سازی اراک؛ در کشمکش بازی‌های سیاسی/خصوصی‌سازی یا ‌بی‌صاحب‌سازی؟». خبرگزاری تسنیم. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۳-۱۴.
 7. «شرکت صنايع آذر آب اراک؛ برنده مناقصۀ بين‌المللی ساخت نيروگاه ۶۵۰ مگاواتی بيستون کرمانشاه شد». ایسنا. ۲۰۰۷-۱۰-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۲۸.
 8. «به رخ کشیدن تخصص ایرانی در بازطراحی نیروگاه اهواز». www.yjc.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۲-۱۴.
 9. «وبگاه شرکت فناوری بورس تهران». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۲ مارس ۲۰۱۳.
 10. آذرآب، شرکت صنایع. «توربین و تجهیزات». شرکت صنایع آذرآب. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۲۹.
 11. 10 (۲۰۱۶-۱۱-۰۷). «مدیر شركت پاورماشین روسیه:تحریم ها عامل گسترش بازار انرژی ایران/ علاقه‌مند به همكاری با شركت های ایرانی هستیم». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۷.
 12. شایگان، حامد. «اقتصاد برونزا در بازوان «نیرو»مند». SMTnewspaper - روزنامۀ صمت. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئن ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۷.
 13. «درخواست روسیه از ایران برای انتقال دانش فنی توربین‌های گازی». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۸-۱۲-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۷.
 14. «درخواست روسیه برای انتقال تکنولوژی توربین گازی». www.iribnews.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۰۷.
 15. «گزارش تفسیری مدیریت». شرکت گسترش صنایع انرژی آذرآب. ۱۳۹۵.
 16. «شرکت آذرآب برای ساخت برخی پروژه‌های نیروگاه اتمی بوشهر قرارداد امضا کرد- اخبار استان‌ها - اخبار تسنیم - Tasnim». خبرگزاری تسنیم - Tasnim. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۰۱.
 17. «طراحی و تولید تجهیزات نیروگاه بوشهر در صنایع آذرآب اراک». www.iribnews.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۰۱.
 18. «برخی پیچیدگی‌های حقوقی مانع واگذاری و تعیین تکلیف سهام آذرآب، واگن‌پارس و هپکو شده است- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnim». خبرگزاری تسنیم - Tasnim. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۳.
 19. «افزایش سرمایه شرکت «آذر آب» از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها مشکلی را حل نمی کند». خبرگزاری بازار - سایت خبری بازار. ۲۰۲۰-۰۶-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۳.
 20. «مشکل اصلی «فاذر» کمبود سرمایه در گردش است».
 21. «بازدید از رئیس دادگستری از آذرآب اراک». www.mizanonline.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۱۳.

منابع[ویرایش]