شرکت ملی صادرات گاز ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شرکت ملی صادرات گاز ایران (NIGEC)، یکی از شرکت‌های تابعهٔ شرکت ملی نفت ایران است که در دی‌ماه سال ۱۳۸۱ خورشیدی و با مأموریت توسعه پروژه‌های صادرات گاز طبیعی، کار خود را آغاز کرد.[۱][۲]

موقعیت ایران در صنایع گازی جهان[ویرایش]

ایران پس از روسیه، دومین کشور از لحاظ دارا بودن ذخایر گازی می‌باشد. میزان ذخایر گازی اثبات شده ایران تا سال ۲۰۰۵، ۵/۲۷ تریلیون متر مکعب بوده‌است که معادل ۱۶٪ کل ذخایر جهان می‌باشد. هم‌اکنون ایران بیشتر از ۴۲۴ میلیون متر مکعب گاز در روز برای واحدهای پتروشیمی، نیروگاه‌ها، صنایع داخلی، تزریق به چاه‌های نفت، مصارف خانگی و صادر کردن به کشورهای همسایه و بازارهای بین‌المللی تولید می‌کند.[۱]

اما شرکت نفتی «بریتیش پترولیوم» برای نخستین بار در چند دهه اخیر برآورد خود از ذخایر گاز طبیعی در جهان را کاهش داد و ایران را در رتبه نخست کشورهای صاحب ذخایر گازی در جهان قرار داده است. این شرکت در شصت و دومین گزارش سالانه خود با نام «مرور آماری انرژی جهان در سال ۲۰۱۳»، ایران را با ۳۳٫۶ تریلیون مترمکعب ذخایر گازی در رتبه نخست کشورهای دارنده ذخایر گازی جهان قرار داد. بر اساس این گزارش، ایران با جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی به ویژه در میدان گازی پارس جنوبی، تلاش کرده‌است تا تولید گاز خود را افزایش دهد.

پارس جنوبی بخشی از میدان‌های گازی بزرگ مشترک میان ایران با قطر است. این میدان گازی وسعتی برابر با ۹۷۰۰ کیلومترمربع دارد که ۳۷۰۰ کیلومترمربع از آن در آب‌های ایران و ۶۰۰۰ کیلومترمربع آن در آبهای قطر قرار دارد.

بعلاوه شرکت ملی گاز ایران در ماه می اعلام کرد که ظرفیت پالایش گاز طبیعی این کشور به یک میلیارد مترمکعب در روز در ۲ سال گذشته افزایش خواهد یافت.

بریتیش پترولیوم برآورد ذخایر گازی روسیه را از ۴۴٫۶ تریلیون مترمکعب در سال گذشته به ۳۲٫۹ تریلیون مترمکعب کاهش داد. همچنین ذخایر گازی اثبات شده جهانی تا پایان سال ۲۰۱۲ را ۱۸۷٫۳ تریلیون مترمکعب برآورد کرد.[۳]

پانویس[ویرایش]

جمهوری اسلامی ایران با موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک و خاص خود در منطقه جنوب غرب آسیا، به ویژه در خلیج فارس و دریای عمان دارای نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در صنایع نفت و گاز جهان می‌باشد، بر اساس آخرین برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ ایران با برخورداری از ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده گاز، با بیش از ۲۰ میدان گازی مستقل در خشکی و میدان‌های دریایی پارس جنوبی، پارس شمالی، گلشن، فردوس، فرزاد A، فرزاد B، سلمان، لاوان، کیش و.. در صدر کشورهای دارنده گاز طبیعی جهان قرار گرفته و در این راستا استحصال روزانه تا بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تا سه سال آینده هدف میان مدت تعریف شده برای صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران است.

در ادبیات اقتصادی، کشورهایی که در شعاع یک هزار کیلومتری هر کشور قرار دارند جزو همسایگان محسوب شده و کشور ایران نیز از این نظر با داشتن ۱۷ همسایه دارای تنوع همسایگان بسیار است، در دنیای امروز با طرح شدن مفاهیم همگرایی و کمرنگ شدن مرزهای جغرافیایی کشورهای دنیا در پی آن هستند از طریق پیمان‌های منطقه‌ای از همه ظرفیت‌های خود جهت توسعه روابط و بهره‌مندی از مزایای آن استفاده کنند. در همین راستا گسترش روابط با همسایگان برای ایران امنیت، بازار، اشتغال و استفاده حداکثری از مزیت‌های نسبی را به همراه خواهد آورد، در واقع ارتباط و گسترش روابط با همسایگان در منطقه حساس خاورمیانه می‌تواند از گسترش ناامنی، تقویت تروریسم، قاچاق، اقتصاد زیرزمینی و مهاجرت غیرقانونی اتباع بیگانه جلوگیری کرده و با تقویت زیرساختهای اقتصادی، همبستگی بیشتر مردم منطقه را به همراه داشته باشد.

در این راستا عقد قراردادهای بین‌المللی نظیر صادرات گاز بین ایران و هر یک از کشورهای همسایه، به صورت بالقوه می‌تواند به شکوفایی اقتصادی و بهبود تدریجی توان اقتصادی هر دو کشور منجر شود. نزدیکی سطح توسعه اقتصادی، نزدیکی فاصله جغرافیایی و نیز اشتراکات گسترده فرهنگی- اجتماعی، عواملی هستند که می‌توانند شانس موفقیت قراردادهای صادرات گاز ایران با کشورهای همسایه را افزایش دهند.

همچنین، قراردادهای تجارت گاز بین ایران و کشورهای همسایه، می‌تواند منجر به رونق پایدار در همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران با این کشورها شده و در نتیجه با گره زدن اقتصاد کشورها زمینه ساز اتحاد استراتژیک بین ایران و کشورهای همسایه شود.

از سوی دیگر حضور فعال کشورمان در بازارهای جهانی گاز و کسب شرکای تجاری در این زمینه می‌تواند به توسعه سهم ایران از این تجارت در نقاط دیگر جهان چه در زمینه تجارت گاز طبیعی از طریق خط لوله و چه از طریق مبادلات از طریق گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) کمک نماید سبب پر رنگ تر شدن نقش صنعت گاز ایران و به تبع آن افزایش قدرت دیپلماسی کشور در عرصه جهان می‌گردد.

ماموریت‌ها[۴]

Www.nigec.ir

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ موقعیت ایران در صنایع گازی جهان
  2. [Www.nigec.ir "شرکت ملی صادرات گاز ایران"] Check |url= value (help). شرکت ملی صادرات گاز ایران.
  3. [۱]،
  4. ماموریت‌ها

شرکت ملی صادرات گاز ایران با هدف صادرات گاز طبیعی از طریق مایع‌سازی (LNG) یا صادرات گاز از طریق خطوط لوله در سال ۱۳۸۱پا به عرصه تجاری گذاشت و فعالیت‌های خود را با عقد قراردادهای مختلفی در راستای اهداف و مأموریت‌های خود گسترش داد. این شرکت با ۳ پروزه مایع‌سازی گاز به نام‌های persian LNG و pars LNG و NIOC LNG کار خود را آغاز نمود. لازم به توضیح است که پروژه NIOC LNG بعدها به نام IRAN LNG تغییر نام داد که در حال حاضر این پروژه دارای ۵۰ درصد پیشرفت مناسبی می‌باشد. یکی از مأموریت‌های دیگر شرکت ملی صادرات گاز ایران؛ صادرات گاز از طریق خط لوله می‌باشد که این شرکت قراردادهایی با کشورهای آذربایجان اذربایجان؛ ارمنستان، ترکیه، ایتالیا، فرانسه، کره جنوبی، چین، هند، پاکستان، عراق، عمان، کویت، امارات، اندونزی، مالزی، اسپانیا، یونان به صورت فعال دارد. همچنین مذاکراتی با کشورهای هند و پاکستان جهت صادرات گاز از طریق خط لوله به این کشورها انجام شده‌است که قرارداد آن با کشور پاکستان نهایی و مراحل ساخت خط لوله نیز در حال اتمام است. همچنین مذاکراتی با کشور عراق و سوریه برای صادرات گاز به این کشورها در حال انجام می‌باشد که طبق آخرین اخبار دریافتی بزودی صادرات گاز به کشور عراق وارد مرحله عملیاتی خواهد شد.

منابع[ویرایش]