گروه مپنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گروه مپنا
نوع مهندسی و سرمایه‌گذاری
بنا نهاده ۱۹۹۳
دفتر مرکزی ایران تهران، ایران
محدودهٔ فعالیت خاورمیانه، آسیا
مدیر عامل عباس علی‌آبادی[۱]
رئیس هیئت مدیره عباس علی‌آبادی[۲]
محصولات نیروگاه، توربین، ژنراتور، بویلر، لوکوموتیو
درآمد ۲۵٫۰۰۰ میلیارد ریال (۲۰۰۸)
مالک سهامی عام
کارکنان 17٬000 نفر (2018)
وبگاه www.MAPNAGROUP.com

گروه مپنا شرکت مهندسی ایرانی است، که در زمینه ساخت نیروگاه‌ها، کارخانجات و زیرساخت‌های صنعتی، صنایع نفت و گاز، حفاری و ترابری ریلی، فعالیت می‌نماید.

این گروه در سال ۱۳۷۱ تحت نام مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران؛ (به‌اختصار مپنا) تأسیس شد و تاکنون احداث بالغ بر ۸۵٪ درصد از ظرفیت نصب شده شبکه برق ایران را برعهده داشته‌است.[۳] دفتر مرکزی گروه مپنا در تهران قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار تهران داد و ستد می‌شود.[۴]

تاریخچه[ویرایش]

از آغاز تأسیس در سال ۱۳۷۱، گروه مپنا اجرای نزدیک به ۱۰۰ پروژه به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد یورو را در کارنامه خود ثبت نموده‌است. علاوه بر آن ۶۰ محصول گوناگون و ۸۵ نوع خدمات مختلف را به مشتریان خود عرضه می‌کند.

مپنا، از سال ۱۳۸۶ وارد فعالیت در زمینه پروژه‌های نفت و گاز نیز شده‌است. پروژه‌های حفاری چاه‌های نفت در خشکی و پروژه تبدیل گاز به برق به نام پروژه میدان گازی فروز B در محل ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی جزیره کیش واقع در خلیج فارس از جمله این فعالیت‌ها به‌شمار می‌روند.[۵][۶]

سهامداران[ویرایش]

شرکت مپنا به صورت سهامی عام اداره می‌شود، به عنوان سومین شرکت بزرگ خاورمیانه در صنعت نیرو، سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار تهران داد و ستد می‌شود.[۴]

سرمایه فعلی مپنا، ۱۰ هزار میلیارد ریال است که در حال حاضر ۴۷/۷۵ درصد از سهام آن در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری صنایع برق و آب صبا، ۱۱ درصد سهام در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان مپنا و ۲۵/۶۳ درصد سهام نیز در اختیار گروه عدالت است. همچنین ۱۵/۶۲ درصد سهام شرکت مپنا نیز در اختیار سایر شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی قرار دارد.[۷] ۴۹٫۹۸ درصد سهام شرکت صنایع برق و آب صبا نیز که در دولت دهم در اختیار آستان قدس رضوی قرار گرفته بود در دولت یازدهم به وزارت نیرو برگردانده شد.

صنعت نیرو[ویرایش]

صنعت نیرو، اولین حوزه فعالیت گروه مپنا است، که بخش عمده ساختار سازمانی گروه به آن اختصاص یافته‌است. مپنا با بیش از ۵۶۰۰۰ مگاوات، پروژه‌های نیروگاهی خاتمه یافته، در دست اجرا و آتی خود، در تأمین حدود ۹۰٪ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور مشارکت فعال داشته‌است.

از سوی دیگر گروه مپنا به عنوان سرمایه‌گذار پروژه‌های نیروگاهی، هم‌اکنون چندین پروژه را، در چارچوب روش‌های ساخت، بهره‌برداری و واگذاری، تملیک و بهره‌برداری با ظرفیت حدود ۷۰۰۰ مگاوات و ارزش بیش از ۲٫۵ میلیارد یورو، در دست اقدام دارد.

همچنین گروه مپنا تنها سازنده کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه‌های حرارتی، از جمله توربین‌های گازی و بخاری، تجهیزات جانبی توربین، پره توربین، ژنراتور، بویلرهای بازیاب حرارتی، بویلرهای معمولی و تجهیزات جانبی آن‌ها تحت لیسانس شرکت‌های معتبر جهانی در ایران می‌باشد.

در خرداد ماه سال ۱۳۹۲ گروه مپنا با آغاز احداث کارخانه تولید پره توربین بادی، فعالیت در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر را رسماً آغاز نموده‌است.[۸]

صنایع نفت و گاز[ویرایش]

گروه مپنا در حال حاضر نه تنها در زمینه تولید تجهیزات اصلی این صنعت نظیر توربوکمپرسورهای خطوط لوله انتقال گاز فعالیتی پررنگ دارد، بلکه در اجرای پروژه‌های مختلف نظیر توسعه میادین، حفاری در خشکی و دریا، واحدهای فرایندی میان‌دستی و پایین‌دستی، تأسیسات جانبی و یوتیلیتی و ساخت مخازن، فعالیتی چشمگیر دارد.

حمل و نقل ریلی[ویرایش]

گروه مپنا سابقه نسبتاً کوتاهی در عرصه حمل و نقل ریلی، دارد. ساخت لوکوموتیوهای باری و مسافری و تجهیزات و قطعات جانبی آن‌ها (نظیر سامانه ترمز و…) با همکاری تنگاتنگ شرکت‌های معتبر بین‌المللی و اجرای پروژه‌های حمل و نقل ریلی از دیگر عرصه‌های فعالیت این شرکت، به‌شمار می‌آید.

گروه مپنا در این حوزه با چهار شرکت احداث و توسعه ریلی مپنا، مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا، تعمیرات و بهره‌برداری ریلی مپنا و شرکت ریلی مپنا فوله پارس فعالیت می‌کند

مناطق عملیاتی[ویرایش]

شرکت مپنا، علاوه بر اجرای پروژه‌های مختلف در داخل ایران، در کشورهای حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز حضور دارد.[۹] پروژه‌های نیروگاه‌های سیکل ترکیبی تشرین و جندر در سوریه و قرن عالم در عمان از پروژه‌های خارجی شرکت مپنا است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]