مهندسی حفاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مهندسی حفاری (به انگلیسی: Drilling engineering) شاخه‌ای از مهندسی نفت می‌باشد که عملیاتهایی نظیر عملیات حفاری، مهندسی گل حفاری و ... را بر عهده دارند. فعالیت این گروه از متخصصان بعد از عملیات اکتشاف نفت شروع و منجر به استخراج نفت توسط بهره‌برداران می‌شود.مهندسی حفاری یکی از سخت ترین و پر خطر ترین, و البته پر درآمد ترین مراحل در طی عملیات استخراج نفت می باشد.

انواع حفاری[ویرایش]

حفاري انحرافي عبارت از فرآيند هدايت چاه به يك هدف از پيش تعيين شده و در امتداد يك مسير مشخص است. كنترل انحراف چاه نيز به فرآيندي تلقي مي شود كه طي آن، چاه در حال حفاري در يك محدوده ي مشخص شده از لحاظ زاويه ي شيب، انحراف به افقي از حالت عمودي و يا هر دو؛ تحت كنترل نگه داشته مي شود.

تنها راه حفاري چاه هاي عمودي استفاده از كشتي هاي شناور يا سكوهاي حفاري است كه پس از حفاري چاه ها، بايد آنها را از كف درياچه و يا از سكوي بهره برداري ثابت يا شناور تكميل كرد. چنين اقدامي از لحاظ اقتصادي بسيار پر هزينه است و اين در حالي است كه با استفاده از دك لهاي خشكي استاندارد و حفاري چا ههاي انحرافي عمليات بسيار مقرون به صرفه تر خواهد بود.در برخي از شرايط نيز چاره اي به غير از حفاري چا ههاي انحرافي وجود ندارد. براي مثال، گاهي اوقات درياچه تنها منبع آب آشاميدني در منطقه بوده و محدوديت هاي محيط زيستي مانع استفاده ازكشتي هاي توليد انرژي و تجهيزات دك لهاي حفاري فراساحلي و بهره برداري مي شود. اخيراً، از نظر اقتصادي حفاري چاه هاي انحرافي بسيار پر انگيزه شده است. عمليات حفاري انحرافي، تجهيزات و گروه مخصوصي از افراد كه حفاران انحرافي ناميده مي شوند، براي اولين بار در ميادين فراساحلي نفتي كاليفرنيا به صنعت نفت معرفي شدند. اكتشافات بعدي نفت و گاز در خليج مكزيك و در ساير كشورها منجر به ترويج كاربرد توسعه يافته ي حفاري انحرافي شد. يكي از پركاربردترين زمينه هاي استفاده از تكنيك حفاري انحرافي در توسعه ي ميادين فراساحلي نفتي مي باشد.

چاههای مختلف در مهندسی حفاری[ویرایش]

چاهی است که برای تزریق گاز یا هوا یا بخار آب به درون چاه برای افزایش برداشت استفاده می شود

چاهی است که برای تولید در مخزن ایجاد می گردد

تجهیزات حفاری[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Petroleum Production Systems (Prentice Hall Petroleum Engineering Series) by Michael J. Economides, A. Daniel Hill, and Christine Ehlig-Economides
  • www.eng-group.net

پیوند به بیرون[ویرایش]