شرکت ملی نفت‌کش ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شرکت ملی نفتکش ایران
نوعشرکت دولتی
صنعتترابری دریایی
بنا نهاده۱۳۳۴
دفتر مرکزیایران تهران، ایران
محدودهٔ فعالیتخلیج فارس، دریای مدیترانه، اقیانوس هند، دریای زرد، اقیانوس اطلس
مدیر عامل اجرایینصرالله سردشتی[۱]
درآمد ۱٫۵ میلیارد دلار (۲۰۰۹)[۲]
سود ناخالص ۶۲۵ میلیون دلار (۲۰۰۹)[۲]
مادرشرکت ملی نفت ایران

شرکت ملی نفتکش ایران (به انگلیسی: National Iranian Tanker Company) از شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران می‌باشد که در سال ۱۳۳۴ تأسیس[۳] و در سال ۱۳۴۹ کلیه سهام آن به شرکت ملی نفت ایران واگذار گردید. سهام ممتاز این شرکت در دست دولت می باشد .این شرکت با در اختیار داشتن ۴۲ ابرنفت‌کش (سوپرتانکر) اکنون بزرگترین شرکت نفت‌کش در جهان می‌باشد.[۴][۵][۶][۷] این شرکت نفت خام ایران را به بازارهای صادراتی انتقال می‌دهد و از آن به عنوان بازوی توانمند صنعت نفت یاد می شود[۸]، همچنین در تجارت متقابل محموله‌های نفتی را برای برخی از ۱۵۰ رشته نفت در سراسر جهان، از جمله رویال داچ شل، توتال، آرامکو سعودی و شرکت‌های تولیدی نفت دولتی کویت و ابوظبی ترابری می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

 • ۱۹۵۵: شرکت ملی نفت‌کش ایران درحالی تأسیس شد که صادرات نفت به بیرون توسط کشتی‌های نفت‌کش خارجی ممنوع اعلام شده بود.
 • ۱۹۷۰: شرکت ملی نفت‌کش با شرکت ملی نفت ایران ادغام شدند.
 • ۱۹۷۵: طبق ماده جدید انجمن، شرکت ملی نفت‌کش ایران به عنوان یک شرکت ترابری مستقل به ثبت رسید و این درحالی انجام گرفت که تمامی سهام آن متعلق به شرکت ملی نفت ایران بود.
 • ۱۹۸۰: با آغاز جنگ ایران و عراق این شرکت عملکرد خوبی داشته و توانسته ۲٫۵ میلیون بشکه نفت خام در روز را در خطرناکترین مناطق عملیاتی جنگی انتقال دهد. ۱۵۰ دریانورد در جریان نزدیک به ۲۰۰ حمله هوایی به شهادت رسیدند.
 • ۱۹۸۹: آغاز پروژه ساخت ۳۰ نفت‌کش با ظرفیت ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تن با بهره‌گیری از اعتبار بیش از ۱/۸ میلیارد دلار از منابع مالی بین‌المللی.
 • ۲۰۰۰: خصوصی‌سازی این شرکت در انطباق با قانون سوم پنج ساله طرح توسعه تجارت است.
 • ۲۰۰۵: ۵۰ امین سالگرد تأسیس

سهامداران و مالکیت[ویرایش]

شرکت ملی نفتکش ایران در ۲۶ شهریور سال ۱۳۳۴ به صورت شرکت سهامی خاص توسط بنیاد پهلوی سابق تأسیس شده و طی شماره ۴۸۹۱ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده‌است.

سهام شرکت ملی نفتکش ایران در چند مرحله به شرکت ملی نفت ایران واگذار شده و سرانجام در سال ۱۳۴۹ مالکیت همهٔ سهام شرکت به شرکت ملی نفت ایران تعلق یافت.

بر اساس آخرین اطلاعات در دسترس سهامداران شرکت ملی نفتکش ایران به شرح زیر است:

سهام ممتاز شرکت در دست دولت می باشد .

۳۴٪ در اختیار «صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت» (۳۱٪ در دست صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و ۳٪ در دست شرکت توسعه خدمات مدیریت اهداف)

۳۳٪ در اختیار «سازمان تامین اجتماعی» (۳۰٪ در دست شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی (شستا))

۳۳٪ در اختیار «صندوق بازنشستگی کشوری»[۹]

طبق آخرین اظهارات مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران رایزنی‌ها برای بازگشت کامل شرکت ملی نفتکش به وزارت نفت در دست اقدام است.[۱۰]

فعالیت‌ها[ویرایش]

درآمد شرکت ملی نفتکش ایران تا پایان ۲۰ مارس ۲۰۰۹، ۱٫۵ میلیارد دلار می‌باشد که از این میان سهم درآمد از اروپا ۵۱ درصد، آسیا ۲۶ درصد، آفریقا ۱۵ درصد و ۸ درصد از سایر نقاط جهان، از جمله کانادا، ونزوئلا و آمریکای لاتین بوده‌است.

در سال ۲۰۰۸ این شرکت ۱۰۳ میلیون تن از فراورده‌های نفتی به خارج از ایران صادر کرده‌است.

حضور پر رنگ و موثر ناوگان شرکت ملی نفتکش در پروژه تزریق میعانات گازی میدان مشترک پارس جنوبی به سکوی سروش در تاریخ صنعت نفت ایران بی سابقه بوده و موجبات تحسین و قدردانی شرکت نفت فلات قاره ایران از زحمات پرسنل نفتکش و مجموعه شرکت ملی نفتکش را به همراه داشت ‌که این امر نشان از تخصص و کلیدی بودن این شرکت در انبار، صادرات و حتی افتتاح پروژه های کلیدی در صنعت نفت را نشان می دهد.

تحریم[ویرایش]

ایالات متحده آمریکا، اولین کشوری بود که این شرکت را به بهانه کمک‌رسانی به برنامه هسته‌ای ایران، تحریم کرد. مدتی بعد، اتحادیه اروپا نیز به همین بهانه، این شرکت را تحریم و از ارائه بیمه‌نامه و پذیرش کشتی‌های این شرکت در بنادر کشورهای عضو این اتحادیه، امتناع کرد. در پی این تحریم، ایران، دادخواستی را نزد دادگاه عمومی اروپا تسلیم و خواستار لغو این حکم شد و این دادگاه نیز در ۱۲ تیر ۱۳۹۳، شکواییه ایران را پذیرفت و خواستار لغو این تحریم و برخی تحریم‌های یکسویه دیگر شد. با این‌حال، مقامات سیاسی اتحادیه اروپایی، از نگه داشتن این شرکت در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران خبر دادند و در نهایت، در بهمن ۱۳۹۳، مجدداً این حکم را تصویب کردند.[۱۱] دادگاه عالی لندن نیز یک هفته بعد از این اقدام، این شرکت را تحریم کرد.[۱۲] سال ۲۰۱۴ یک دادگاه اروپایی تحریم شرکت ملی نفتکش ایران را غیرقانونی و غیرمعقول اعلام کرده بود. متاسفانه در سال ۲۰۲۰ نام وزیر نفت، مدیر عامل شرکت ملی نفت ، و مدیر عامل شرکت ملی نفتکش و چندین شرکت و شخص در لیست تحریم ها قرار گرفت که این امر نشان می دهد تغییرات در سهام این شرکت و اصطلاحا خصوصی سازی تاثیری در فرار از تحریم های ظالمانه نداشته است .

گواهی‌نامه‌ها و افتخارات[ویرایش]

 • گواهینامه بین‌المللی ایزو ۹۰۰۷
 • گواهینامه بین‌المللی مدیریت ایمنی (ISM)
 • گواهینامه بین‌المللی سازمان محیط زیست (ISO ۱۴۰۰۱)
 • گواهینامه برنامه‌ریزی سیستم نگهداری (PMS)
 • گواهینامه شرایطی نظارت پایه (CBM)
 • گواهینامه شرایطی نظارت پایه (CBM)
 • کشتی و امنیت بین‌المللی بندر (ISPS)
 • گواهی جایزه سبز (GAC)
 • شخصیت سال ۲۰۰۴ غرب و آسیای مرکزی (Seatrade Award)
 • آموزش و پرورش (Seatrade Award)
 • متصدی سال نفت‌کش ۲۰۰۵


سوانح و حوادث[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «خبرگزاری فارس - مدیرعامل جدید شرکت ملی نفتکش منصوب شد». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۸-۰۳-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۳-۲۰.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «سکوی نخست جهان در انتظار شرکت ملی نفتکش ایران». شرکت ملی نفت ایران. ۱۰ شهریور ۱۳۹۵.[پیوند مرده] خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «nioc.ir» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 3. «نگاهی به شرکت ملی نفتکش ایران». مارین نیوز. ۲۴ دی ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۳۱ اوت ۲۰۱۶.
 4. ایران صاحب بزرگترین ناوگان نفتکش جهان شد خبرگزاری انتخاب
 5. ایران بزرگترین ناوگان نفتکشهای غول پیکر دنیا را دارد / آغاز مذاکرات کشتیرانی ایران با اروپایی‌ها خبرآنلاین
 6. ایران صاحب بزرگترین ناوگان نفتکش جهان تابناک
 7. ایران؛ صاحب بزرگترین ناوگان نفتکش جهان بایگانی‌شده در ۴ ژوئیه ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine سروش آنلاین
 8. «شرکت ملی نفتکش، بازوی توانمند صادرات نفت ایران در پساتحریم». daneshenaft.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۴.
 9. «گزارش فعالیت هیئت مدیره منتهی به 10 دی 96».
 10. «شرکت ملی نفتکش به وزارت نفت بازمی‌گردد/ عدم وجود تقابل با وزارت کار | اقتصاد آنلاین». www.eghtesadonline.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۱.
 11. تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش ایران «لغو شد» رادیو فردا
 12. تحریم شرکت ملی نفت‌کش ایران توسط دولت انگلیس باشگاه خبرنگاران جوان
 13. برخورد نفتکش ایرانی با کشتی کانتینری در تنگه سنگاپور تسنیم
 14. 30 feared dead in Iranian oil tanker blaze after collision with freighter off Shanghai The Telegraph

پیوند به بیرون[ویرایش]