هفت خواهران نفتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

هفت خواهران نفتی، (به انگلیسی: Seven Sisters) یک اصطلاح ابداع شده در دهه ۱۹۵۰ میلادی، توسط بازرگان ایتالیایی؛ سر انریکو ماتائی، که بعدها در راس شرکت نفتی انی قرار گرفت، بود. وی از این اصطلاح، برای توصیف ۷ شرکت نفتی، که "کنسرسیوم نفت ایران" را تشکیل می‌دادند، استفاده نمود. این کارتل، از اواسط دهه ۱۹۴۰ تا اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی، صنعت نفت جهان را، تحت سلطه خود داشت.[۱][۲]

گروه هفت خواهران نفتی، از شرکت‌های زیر تشکیل شده بود:

قبل از بحران نفتی سال ۱۹۷۳ اعضای هفت خواهران، کنترل بیش از ۸۵٪ درصد از ذخایر نفت جهان را، در اختیار داشتند، اما در دهه‌های اخیر، تسلط این شرکت‌ها و جانشینان آنان، در نتیجه نفوذ کارتل اوپک و نیز افزایش نقش شرکت‌های نفتی دولتی، در بازار اقتصادهای در حال ظهور، کاهش یافت.[۱][۴]

ترکیب و تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۹۵۱ صنعت نفت ایران ملی اعلام شد. نفت ایران که تا پیش از آن، در انحصار کامل شرکت نفت ایران و انگلیس (در حال حاضر بی‌پی) بود، پس از آن، نفت ایران در بازار بین‌المللی، تحریم شد. در تلاش برای انتقال دوباره نفت تولیدی ایران، به بازارهای بین‌المللی، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، پیشنهاد ایجاد یک کنسرسیوم از شرکت‌های بزرگ نفتی را نمود.[۵] سپس "کنسرسیوم نفت ایران"، توسط شرکت‌های زیر تشکیل شد:

 • ایالات متحده آمریکا گلف اویل: در سال ۱۹۸۴ شرکت گلف اویل توسط شورون خریداری شد.[۶] بخشی از دارایی‌های این شرکت را نیز، کمپانی بی‌پی خریداری کرد. شبکه‌ای از جایگاه‌های پمپ بنزین گلف اویل در شمال شرقی ایالات متحده، هنوز هم با نام تجاری گلف فعال است.
 • ایالات متحده آمریکا تکزاکو: در سال ۲۰۰۱ توسط شورون خریداری شد و در پی ادغام دو شرکت، شورون-تکزاکو تشکیل گردید. این شرکت چندی بعد به شورون تغییر نام داد.

هفت خواهران نفتی جدید[ویرایش]

فایننشال تایمز، با استفاده از نام "هفت خواهران نفتی جدید"، برای توصیف یک گروه از تاثیرگذارترین شرکت‌های ملی نفت و گاز، مستقر در کشورهای خارج از سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، استفاده نمود.[۷][۸][۱] این گروه، از شرکت‌های زیر تشکیل شده است:

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ The new Seven Sisters: oil and gas giants dwarf western rivals, by Carola Hoyos, Financial Times. 11 March 2007
 2. . http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,946053-1,00.html. 
 3. . 
 4. . http://www.timeslive.co.za/opinion/columnists/article272352.ece. 
 5. Stefano Beltrame (2009): Mossadeq. L'Iran, il petrolio, gli Stati Uniti e le radici della Rivoluzione Islamica
 6. . 
 7. . http://www.ypenergy.org/history/ New and Old Leaders in the Upstream Oil Industry. 
 8. . http://www.warregoenergy.com/story/documents/FT%20The%20New%20Seven%20Sisters.pdf FT - New and Old Leaders in the Upstream Oil Industry. 

منابع[ویرایش]

 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Seven Sisters (oil companies)»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۴ فوریه ۲۰۱۳).