لوک اویل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لوک‌اویل
نوع نفت و گاز
بنا نهاده ۱۹۹۱
دفتر مرکزی روسیه مسکو، روسیه
محدودهٔ فعالیت جهانی
افراد کلیدی واحد علی‌اکبروف (مدیرعامل)
محصولات نفت خام
گاز طبیعی
پتروشیمی
درآمد افزایش ۱۴۱٫۵ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
سود خالص ۷٫۸ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
کارکنان ۱۵۰٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۱)
وب‌گاه www.LUKOil.com
ساختمان مرکزی لوک اویل در مسکو

لوک‌اویل، (به روسی: Лукойл) دومین شرکت بزرگ نفتی، در کشور روسیه است. در سال ۲۰۰۹ این شرکت، معادل ۹۷،۶۱۵ میلیون تُن نفت خام تولید کرده، که بطور متوسط، ۱،۹۷۲ میلیون بشکه در روز، تولید داشته است[۱].

دفتر مرکزی کمپانی لوک‌اویل، در شهر مسکو قرار دارد. لوک‌اویل، از نظر مالکیت ذخایر اثبات شده نفت و گاز پس از اکسان‌موبیل، دومین شرکت بزرگ نفتی جهان، محسوب می‌شود.[۲]

شرکت لوک‌اویل فعالیت‌های نفت و گاز گسترده‌ای، در بیش از ۴۰ کشور جهان دارد و طبق اعلام انجمن مهندسی نفت، در سال ۲۰۰۸ این شرکت، معادل ۱۹٫۳ میلیارد بشکه نفت تولید کرده، که این مقدار، در حدود ۱٫۳٪ درصد از ذخائر اثبات شده نفت جهان، بشمار می‌آید!

تاریخچه[ویرایش]

کمپانی لوک‌اویل، در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد، زمانی‌که، سه شرکت نفتی دولتی، توسط وزیر سابق نفت شوروی، واگیت آلکپروف با هم ادغام شده و لوک‌اویل را تشکیل دادند.

این شرکت‌ها، عبارت بودند از :

واژه لوک؛ (LUK) از حروف اول هر شرکت اقتباس شده است. یعنی: حرف ل (L) از ابتدای لانگپاس‌نفته‌گاز (Langepasneftegaz)، حرف و (U) از اورای‌نفته‌گاز (Urayneftegaz) و همچنین حرف ک (K) از کوگالیم‌نفته‌گاز (Kogalymneftegaz) که نام لوک اویل (LUKOil) را تشکیل داده‌اند...[۳]

آلکپروف معتقد بود، که تنها راه مقابله اقتصادی روس‌ها، با ایالات متحده و ابرشرکت‌های غربی، ساخت شرکت‌هایی مشابه و کُپی از مدل اقتصادی غرب است. وی با این ایده، شرکت نفتی لوک‌اویل را پایه‌گذاری کرد...

این ۳ شرکت، هر یک در بخش جداگانه‌ای از صنعت نفت روسیه، فعالیت می‌کردند، که با ادغام آنها، لوک اویل باید هر سه بخش اکتشاف، پالایش و توزیع را یک‌جا مدیریت می‌کرد، که پایه این نظریه، با سیستم اقتصادی اتحاد جماهیر شوروی سابق، کاملأ منفاوت و حتی متضاد بود!

این شرکت تابه‌حال بیشترین میزان مالیات را به دولت روسیه پرداخت کرده‌است. بعنوان مثال؛ در طول سال مالی ۲۰۱۰، معادل ۳۰،۲ $ میلیارد دلار، مالیات عاید دولت روسیه کرد.[۴]

لوک‌اویل اولین شرکت روسی بود، که وارد بازار بورس لندن شد. همچنین در سال ۱۹۹۴، این شرکت از اولین کمپانی‌هایی بود، که شروع به ارائه سهام خود، در بازار بورس تازه تاسیس روسیه، نمود.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۳ شرکت لوک اویل با مالکین شرکت هس کورپوریشن برای خریداری شعبه روسیه این شرکت، به توافق رسید که در پی آن، شعبه روسیه هس کورپوریشن، با قیمت ۲٫۰۵ میلیارد دلار، واگذار شد.

اکتشاف و تولید[ویرایش]

هواپیمای یاکوولف، متعلق به شرکت هواپیمایی لوک‌اویل
پمپ بنزین لوک‌اویل، در نیویورک

لوک‌اویل بلافاصله پس از تاسیس، با توجه به تخصص و نیروی‌کاری، که از سه شرکت کهنه‌کار تشکیل‌دهنده، به این کمپانی تزریق شده‌بود؛ شروع به فعالیت، در حوزه اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی، در کشور روسیه و کمی بعد، اوکراین، نمود.

میزان رشد و پیشرفت در این شرکت، به‌گونه‌ای پیش رفت، که تا سال ۲۰۰۸، در ۳۰ کشور جهان، فعالیت می‌کرد. کشورهایی که شرکت نفتی لوک‌اویل در خاک آن‌ها، بصورت عمده فعالیت می‌نماید، عبارتند از :

تولید نفت[ویرایش]

پمپ بنزین لوک‌اویل، در تولا، روسیه

تولید نفت شرکت لوک‌اویل، بر پایه محل تولید و بر مبنای میلیون تُن، در طول سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ بصورت زیر می‌باشد.

منطقه ۲۰۰۴ ۲۰۰۵ ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۹
روسیه ۸۲٫۷۲۰ ۸۶٫۲۷۷ ۸۹٫۵۶۱ ۹۱٫۱۰۰ ۹۱٫۸۶۸
غرب سیبری ۵۶٫۳۵۱ ۵۸٫۴۶۹ ۵۹٫۷۶۴ ۵۹٫۹۱۷ ۵۲٫۹۶۲
اورال ۱۰٫۰۸۲ ۱۰٫۳۰۷ ۱۰٫۹۲۳ ۱۱٫۲۵۷ ۱۲٫۰۴۲
ولگا ۳٫۱۷۵ ۳٫۲۱۰ ۳٫۲۱۴ ۳٫۲۴۰ ۳٫۰۷۲
تیمان-پاچورا ۱۱٫۷۳۲ ۱۲٫۴۷۶ ۱۳٫۶۰۱ ۱۴٫۵۷۶ ۲۱٫۶۶۲
مناطق‌دیگر ۱٫۳۸۰ ۱٫۸۱۵ ۲٫۰۵۹ ۲٫۱۱۰ ۲٫۱۳۰
بین‌المللی ۳٫۴۸۰ ۳٫۸۸۱ ۵٫۶۷۴ ۵٫۵۴۵ ۵٫۷۴۷
مجموع ۸۶٫۲۰۰ ۹۰٫۱۵۸ ۹۵٫۲۳۵ ۹۶٫۶۴۵ ۹۷٫۶۱۵
منبع:[۵]

ذخایر[ویرایش]

در ژانویه ۲۰۰۹، این شرکت مالک ۱۴٫۵ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و معادل ۲۹٫۳ تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی بوده‌است.[۶]

پالایش و پتروشیمی[ویرایش]

پالایشگاه پتروتل لوک‌اویل، در رومانی
پمپ بنزین لوک‌اویل، در صربستان

پالایش[ویرایش]

لوک‌اویل، مالک هفت شرکت پالایش نفت در شرق اروپا می‌باشد. این شرکت، در مجموع ظرفیت پالایشی معادل ۵۴،۱ میلیون تن را دارا می‌باشد.

لوک‌اویل همچنین مالک ۴۹٪ درصد از سهام پالایشگاه ایساب در سیسیل، ایتالیا است.

کشور نام پالایشگاه یا شرکت پالایش نفت محل تاسیس مالکیت ظرفیت، میلیون تُن
روسیه لوک‌اویل-نیژگورد کستوفو ۱۹۵۸ ۲۰۰۰ ۱۵٬۰
روسیه لوک اویل-پرم پرم ۱۹۵۸ ۱۹۹۱ ۱۲٬۰
روسیه لوک‌اویل-ولگوگرادنفته‌پربوبوتکا ولگوگراد ۱۹۵۷ ۱۹۹۱ ۹٬۹
روسیه لوک‌اویل-اوختا اوختا ۱۹۳۴ ۲۰۰۰ ۳٬۷
اوکراین لوک‌اویل-اودسا نفته‌پراباتی‌وایوسچی اودسا ۱۹۳۷ ۱۹۹۹ ۳٬۶
بلغارستان لوک‌اویل نفتوچیم بورگاس بورگاس ۱۹۶۴ ۱۹۹۹ ۷٬۵
رومانی پتروتل-لوک‌اویل پلویشت ۱۹۰۴ ۱۹۹۸ ۲٬۴
ایتالیا ایساب سیسیل ۱۹۷۵ ۲۰۰۸ ۱۶٬۰
هلند تی‌آران ولسینگن ۱۹۷۳ ۲۰۰۹ ۷٬۹

پتروشیمی[ویرایش]

شرکت لوک‌اویل، دارای چند مجتمع پتروشیمی می‌باشد. بخش پتروشیمی لوک‌اویل، تحت مدیریت شرکت لوک‌اویل نفته‌چیم، که از شرکت‌های تابعه این کمپانی می‌باشد، اداره می‌شود.

مجتمع‌های پتروشیمی لوک‌اویل، در شهرهای ساراتوف، کالوش و بودنوفسک قرار دارند.

فروش بنزین[ویرایش]

پمپ بنزین لوک‌اویل، در والیفو صربستان

لوک‌اویل در روسیه، مالک ۵۹ جایگاه پمپ بنزین است. این کمپانی، در ۲۴ کشور دیگر نیز جایگاه‌های پمپ بنزین متعددی از طریق شرکت‌های تابعه خود، دارد.


تا پایان سال ۲۰۰۶ این شرکت، مالک ۱۹۷ مخزن ذخیره‌سازی و ۶٫۰۹۰ جایگاه پمپ بنزین، در سراسر جهان بود.[۷]

لوک‌اویل، همچنین دارای چهار پالایشگاه نفت در روسیه با ظرفیت تصفیه ترکیبی، در حدود ۴۴،۱ میلیون تن و سه پالایشگاه در خارج از روسیه می‌باشد.

لوک‌اویل ریسینگ[ویرایش]

میخائیل آلشین، با اتومبیل رنو سری ۳٫۵
دانیل کویات، راننده بی‌ام‌دبلیو با نشان لوک‌اویل

لوک‌اویل ریسینگ، یکی از تیم‌های برجسته در مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک، موتوراسپرت می‌باشد.

فعالیت‌های این تیم شامل مدیریت، آموزش راننده و پشتیبانی، مهندسی و ارایه دهنده خدمات فنی می‌باشد.

لوک‌اویل، در ۱۰ سال گذشته موفقیت‌های قابل‌توجهی در مسابقات اتومبیل‌رانی، در کشور روسیه و همچنین در اروپا به‌دست آورده‌است.

این تیم، دارای رکورد ۶۰ قهرمانی در طول یک سال بوده، که در این رشته، در تاریخ اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه از این لحاظ دارای رکورد می‌باشد.

میادین دریای آرال[ویرایش]

معاون نخست وزیر ازبکستان؛ ارگاش شایسموف در تاریخ ۳۰ اوت ۲۰۰۶ اعلام کرد؛ که دولت ازبکستان و کنسرسیوم بین‌المللی شامل: شرکت‌های ازبک‌نفت‌گاز، لوک‌اویل، پتروناس، شرکت ملی نفت کره و شرکت ملی نفت چین، توافق‌نامه‌ای به‌منظور اکتشاف، توسعه و تولید نفت و گاز در میادین دریای آرال امضا نمودند[۸].

در ضمن، دو کمپانی نفتی، توافق کرده‌اند، که به‌طور مشترک توسعه حوضه نفت و گاز در شمال منطقه "تیمان-پاچورا" در (جمهوری کومی) را انجام داده، همچنین توسعه "میدان نفتی قورا" را، بصورت مشترک به اجرا در آورند[۹].

این میدان در غرب عراق قرار دارد و یکی از بزرگترین میادین نفتی این کشور، می‌باشد[۱۰].

سهامداران عمده[ویرایش]

مدیران ارشد شرکت لوک‌اویل، بیش از نیمی از سهام لوک‌اویل را، در کنترل خود دارند و در حدود ۲۰٪ از سهام این شرکت، متعلق به کمپانی آمریکایی کونوکو فیلیپس است. بقیه سهام آن نیز، بصورت سهام شناور می‌باشد.

موسس و مدیرعامل شرکت لوک‌اویل، واحد علی‌اکبروف است. وی درحال‌حاضر همچنین بعنوان نایب رییس هیئت مدیره این شرکت نیز فعالیت می‌نماید.

اعضای هیئت مدیره لوک‌اویل، در تاریخ ۲۸ ژوئن ۲۰۰۵ انتخاب شدند.[۱۱] درحال‌حاضر، "والری گرایفر"، رییس هیئت مدیره شرکت لوک‌اویل می‌باشد.[۱۲]

مشارکت با کونوکو فیلیپس[ویرایش]

در سپتامبر ۲۰۰۴ کمپانی آمریکایی کونوکو فیلیپس ۷٫۶٪ درصد از سهام لوک‌اویل را خریداری نمود[۱۳] و توافقنامه‌ای، میان دو شرکت به امضا رسید، که شرکت آمریکایی را، قادر می‌سازد، میزان مالکیت خود را در آینده، تا مرز ۲۰٪ درصد افزایش دهد[۱۴].

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Lukoil»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۲).

پیوند به بیرون[ویرایش]