سازمان غیرانتفاعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سازمان ناسودبر)

سازمان ناسودبَر یا سازمان غیرانتفاعی، (به انگلیسی: Non-profit organization) (به‌اختصار: NPO) سازمان‌های قانونیِ رسمی هستند که هدف اصلی آنها پشتیبانی از یک مورد یا موضوع خصوصی یا همگانی، بدون داشتن مقاصد تجاری در کنار آن است. در زبان فارسی عبارت سازمان ناسودبر و در زبان انگلیسی عبارت Non-business Entity نیز به همین منظور به کار رفته‌اند و می‌روند. اما هرگز به صورت جدی رواج نیافته‌اند.[۱]

سازمان‌های ناسودبَر ممکن است در بسیاری از زمینه‌ها، ازجمله محیط زیست، فعالیت‌های بشردوستانه، بهداشت، ورزش، هنر، امور نیکوکاری، آموزش، سیاست، مذاهب و غیره فعالیت کنند.

از دیدگاه اساسنامه‌ای، مؤسسهٔ غیرانتفاعی، مؤسسه‌ای بدون سهام‌دار است؛ این بدان معناست که مؤسسه درصورت تولید سود، به کسی سود سهام نمی‌دهد. هیچ‌یک از افرادی که در این‌گونه سازمان‌ها کار می‌کنند، به‌طور خاص از کسب سود توسط این سازمان بهره‌مند نمی‌شوند. کارکنان این سازمان‌ها به یکی از این صورت‌ها در این سازمان‌ها مشغول به کار هستند:[نیازمند منبع]

  • موظف و با حقوق‌های مرسوم و تعریف‌شده و بدون پاداش‌های غیرمرسوم.
  • قراردادهای کوچک محدود با دریافتی‌های مشخص و مرسوم.
  • داوطلبانه و بدون دریافت هیچ‌گونه درآمد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «سازمان غیرانتفاعی چیست؟ (+ چند مثال از سازمان‌های غیرانتفاعی)». پاسخ نامه. ۱۳۹۵-۱۰-۹. دریافت‌شده در 2023-02-23. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)

Wikipedia contributors, "Non-profit organization," Wikipedia, The Free Encyclopedia http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Non-profit_organization&oldid=180848405 (accessed December 31, 2007).