تکزاکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تکزاکو
صنعتنفت و گاز
بنا نهاده۱۹۰۱
دفتر مرکزینیویورک، ایالات متحده
محدودهٔ فعالیتجهانی
افراد کلیدیجوزف اس. کولینان (مؤسس)
محصولاتبنزین
نفت خام
تعمیرگاه خودرو
وبگاه

تکزاکو (به انگلیسی: Texaco) یا شرکت نفت تگزاس، شرکت نفت آمریکایی است، که مالک جایگاه‌های پمپ بنزین بسیاری، در سراسر جهان است.

این کمپانی همچنین دارای روغن موتور با نام تجاری "هاوولاین" می‌باشد.

تکزاکو یک شرکت مستقل در صنایع نفت و گاز بود، تا اینکه در سال ۲۰۰۱ پالایشگاهها و کلیه بخش عملیات تصفیه آن، با کمپانی شورون ادغام شد. در همان سال، بسیاری از جایگاه‌های پمپ بنزین تکزاکو نیز، به شرکت نفت شل، شعبه رویال داچ شل، در ایالات متحده، واگذار گردید.

این کمپانی در سال ۱۹۰۱ تحت نام شرکت نفت تگزاس، فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت، در بیومونت تگزاس، توسط جوزف اس. کولینان، توماس جی. دونگوئه، والتر بنونا شارپ و آرنولد شلات تأسیس شد.

پس از کشف نفت، در اسپیندل‌تاپ، تکزاکو برای سال‌ها، تنها شرکت فروشنده بنزین و گازوئیل؛ تحت همان نام تجاری، در تمام ۵۰ ایالت، آمریکا و همچنین کانادا بود.

ساختمان مرکزی شرکت تکزاکو، تا پیش از ادغام با شورون در هریسون، نیویورک قرار داشت.

در حال حاضر تکزاکو تولید بنزین خود را، با مشارکت تکرون (به انگلیسی: Techron) به فروش می‌رساند. شرکت تکرون، توسط شورون توسعه یافت و در سال ۲۰۰۵ به تکزاکو پیوست شد.

نام تجاری تکزاکو در آمریکای شمالی، آمریکای لاتین و غرب آفریقا شناخته شده‌است.

این کمپانی در اروپا نیز حضوری پر رنگ دارد، به عنوان مثال؛ در کشور انگلستان، در حدود ۱۱۰۰ جایگاه پمپ بنزین، با نام تجاری تکزاکو وجود دارد...

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]