شرکت ملی حفاری ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت ملی حفاری ایران
نوع نفت و گاز
بنا نهاده ۱۹۷۹
دفتر مرکزی ایران اهواز، ایران
محدودهٔ فعالیت ایران
مدیر عامل حیدر بهمنی[۱]
محصولات خدمات حفاری
خدمات سرچاهی
مالک شرکت ملی نفت ایران
کارکنان ۱۶٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۱)
وب‌گاه www.NIDC.ir

شرکت ملی حفاری ایران، شرکت خدمات حفاری نفت و گاز ایرانی است، که در سال ۱۹۷۹ به عنوان یک شرکت تابعه از شرکت ملی نفت ایران تاسیس شد.

شرکت ملی حفاری دارای یک سیستم جامع و عملیاتی از نیروی انسانی بوده، که در زمینه اکتشاف، توسعه و حفاری چاه‌های نفت و گاز فعالیت می‌کنند. این شرکت، مالک سکوهای حفاری، ماشین آلات و تجهیزات گوناگون، برای ارائه خدمات حفاری می‌باشد.

خدماتی که این شرکت ارائه می‌کند، عبارتند از: سرویس فنی حفاری در عملیات سیمانکاری، اسید کاری، لوله گذاری و تکمیل چاه، آزمایش و تعیین بهره دهی چاه، حفاری با هوا و حفاری فرو تعادلی و...

شرکت ملی حفاری ایران، بیش از ۹۰% درصد از خدمات مورد نیاز حفاری را، برای شرکت‌های نفتی ایرانی فراهم می‌کند. در سال ۲۰۱۱، این شرکت ۱۹۲ حلقه و معادل ۴۵۴ هزار متر چاه نفت و گاز، حفاری نمود. هم‌اکنون حیدر بهمنی ریاست این شرکت را برعهده دارد.

تاریخچه[ویرایش]

دستگاه حفاری دریایی مدرس شرکت ملی حفاری ایران، در خلیج فارس

شرکت ملی حفاری ایران، در اول دی ماه ۱۳۵۸ تاسیس شد و فعالیت خود را با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد. این شرکت، به لحاظ دامنه عملیاتی، از بزرگترین شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران به شمار می‌رود، که از شمالی‌ترین مناطق؛ (سرخس، خانگیران) تا مرکزی، غرب، جنوب‌غربی و تا جنوبی‌ترین مناطق (خلیج فارس، پارس جنوبی) و بطور کلی، در بیش از ۱۰ استان کشور، که امکان استحصال نفت و گاز وجود داشته باشد، فعالیت می‌کند.

شرکت ملی حفاری هم‌اکنون، با افزایش دستگاه‌های حفاری و توسعه خدمات فنی‌ومهندسی و با بهره‌گیری از بیش از ۱۶ هزار نفر نیروی‌انسانی ، عملیات‌حفاری و خدمات فنی و مهندسی چاه‌های نفت و گاز را، در ایران انجام می‌دهد.

عملیات حفاری[ویرایش]

عملیات حفاری، یکی از مدیریت‌های مهم و پایه‌ای شرکت ملی حفاری ایران است که فعالیت خود را با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد و درحال‌حاضر دارای بیش از ۶۰ دستگاه حفاری است که هر گونه عملیات حفاری در خشکی و دریا تا عمق ۶ هزار متر، در سازندهای سخت و پر فشار را انجام می‌دهند.

ناوگان عملیات حفاری این شرکت، با بکارگیری ۵۴ دستگاه حفاری خشکی و ۸ دستگاه حفاری دریایی، به سه شاخه تقسیم می‌شود:

  1. مدیریت عملیات حفاری خشکی
  2. مدیریت عملیات حفاری دریایی
  3. بخش پشتیبانی تعمیرات

مدیریت خدمات فنی حفاری[ویرایش]

مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران، تمامی خدمات فنی و مهندسی از جمله سیمان‌کاری جداره‌ها، اسیدکاری، لوله گذاری چاه، نصب آویژه، چاه‌پیمانی و تکمیل چاه، آزمایش و تعیین میزان بهره‌دهی چاه، حفاری با هوا، تزریق نیتروژن، برنامه‌ریزی سرویس صنایع، لوله‌مغزی سیار و حفاری فرو تعادلی و... را، ارائه می‌دهد.

خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه[ویرایش]

خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه، با هدف ارائه سرویس خدمات فنی حفاری، در عملیات سیمان‌کاری، اسیدکاری، لایه‌آزمایی و نیتروژن تاسیس شده است.

این بخش از شرکت ملی حفاری ایران، بزرگترین ارائه‌دهنده خدمات فنی حفاری، در کشور می‌باشد. ناوگان عملیاتی اداره کل خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه؛ با استفاده از ۷۰ دستگاه پمپ تراک سیمان، اسید؛ در بخش‌های عملیاتی، از واحدهای زیر، تشکیل شده اس :

مدیریت امور مهندسی[ویرایش]

مدیریت امور مهندسی، با هدف نظارت، راهبری عملیات حفاری و خدمات فنی وابسته، بهره‌برداری از فن‌آوری روز و کسب استانداردهای جهانی در صنعت حفاری، تشکیل شد. مدیریت مهندسی، یکی از کانون‌های مهم صنعت حفاری در بخش مطالعات مهندسی و استراتژیک است.

مهندسی و برنامه‌ریزی سیال و سیمان، مهندسی و برنامه‌ریزی عملیات حفاری در خشکی و دریا، مهندسی کالای حفاری، مهندسی و برنامه‌ریزی اسید کاری چاه‌های نفت و گاز، هماهنگی و تحقیق درباره انتخاب مناسب‌ترین روش‌ها، ماشین‌آلات در صنعت حفاری، هدایت پروژه‌ها، مهندسی و طراحی و آزمایشگاه حفاری، پژوهش و در نهایت، خدمات رایانه‌ای از طریق این مدیریت سازماندهی می‌شود.

فعالیت‌های اکتشافی[ویرایش]

تا به امروز، ۱۱۰ حلقه چاه اکتشافی، توسط این شرکت، حفاری شده است، که در این بین می‌توان به چاه‌های حفر شده در میدان نفتی پایدار غرب، میدان نفتی دارخوین، میدان نفتی هفتکل، میدان نفتی عسلویه شرقی، میدان گازی گشوی جنوبی، میدان جفیر، میدان گازی شانول، میدان نفتی رامین، میدان آزادگان و پارس جنوبی اشاره کرد.

مدیریت امور مالی[ویرایش]

مدیریت امور مالی، تهیه و تنظیم بودجه، برآورد قیمت، جهت حضور فعال در مناقصات داخلی و بین‌المللی، تنظیم صورت‌های مختلف مالی، پیگیری مطالبات، پرداخت حقوق و دستمزد، بازبینی مستمر و صورت‌برداری دوره‌ای از اموال شرکت، به‌منظور حفظ سرمایه‌های شرکت، فعالیت‌های گسترده‌ای را، در این بخش انجام می‌دهد.

مدیریت خدمات[ویرایش]

مدیریت خدمات، از ادارات ترابری، خدمات غذایی و اردوگاه‌های حفاری، تعمیرات ساختمان، خدمات کارکنان و مخابرات تشکیل یافته، که هر کدام بنا به ماهیت کار خود، صنعت حفاری را پشتیبانی می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «پست مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران مجدداً به حیدر بهمنی سپرد شد…». پایگاه خبری نذیرنیوز. ۱۸ مرداد ۱۳۹۳. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۰۲. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «National Iranian Drilling Company»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲).

پیوند به بیرون[ویرایش]