شرکت ملی حفاری ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت ملی حفاری ایران
نوع خدمات نفت و گاز
بنا نهاده ۱۹۷۹
دفتر مرکزی ایران اهواز، ایران
محدودهٔ فعالیت خاورمیانه
مدیر عامل حیدر بهمنی[۱]
محصولات خدمات حفاری
خدمات سرچاهی
مالک شرکت ملی نفت ایران
کارکنان ۱۶٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۳)
وب‌گاه www.NIDC.ir

شرکت ملی حفاری ایران، شرکت خدمات حفاری نفت و گاز ایرانی است، که در سال ۱۹۷۹ به عنوان یک شرکت تابعه از شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد. این شرکت هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۷۵ دکل حفاری خشکی و دریایی،[۲] ناوگان گسترده‌ای از ماشین‌آلات ترابری و پشتیبانی، دستگاه‌های جانبی حفاری، تجهیزات اسیدکاری، سیمان‌کاری و لوله‌گذاری، همچنین سیستم جامع نیروی انسانی، بیش از ۹۰٪ درصد از خدمات مورد نیاز حفاری را، برای شرکت‌های نفتی ایرانی فراهم می‌کند.

دفتر مرکزی شرکت ملی حفاری ایران در شهر اهواز قرار دارد و تمرکز اصلی آن بر ارائه خدمات حفاری به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت متن و شرکت نفت و گاز پارس می‌باشد. هم‌اکنون حیدر بهمنی مدیریت این شرکت را برعهده دارد.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

دکل حفاری دریایی مدرس، متعلق به شرکت ملی حفاری ایران، در خلیج فارس

شرکت ملی حفاری ایران، در اول دی ماه ۱۳۵۸ تأسیس شد و فعالیت خود را با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد. این شرکت، به لحاظ دامنه عملیاتی، از بزرگترین شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران به شمار می‌رود، که از شمالی‌ترین مناطق؛ (سرخس، خانگیران) تا مرکزی، غرب، جنوب‌غربی و تا جنوبی‌ترین مناطق (خلیج فارس) و بطور کلی، در بیش از ۱۰ استان کشور، که امکان استحصال نفت و گاز وجود داشته باشد، فعالیت می‌کند. شرکت ملی حفاری ایران هم‌اکنون، با افزایش دستگاه‌های حفاری و توسعه خدمات فنی‌ومهندسی و با بهره‌گیری از بیش از ۱۶ هزار نفر نیروی‌انسانی، عملیات حفاری و خدمات فنی و مهندسی چاه‌های نفت و گاز را، در ایران انجام می‌دهد.

مدیریت عملیات حفاری[ویرایش]

عملیات حفاری، یکی از مدیریت‌های مهم و پایه‌ای شرکت ملی حفاری ایران است که فعالیت خود را با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد و درحال‌حاضر دارای بیش از ۶۰ دستگاه حفاری است که هر گونه عملیات حفاری در خشکی و دریا تا عمق ۶ هزار متر، در سازندهای سخت و پر فشار را انجام می‌دهند.

ناوگان عملیات حفاری این شرکت، با بکارگیری ۵۴ دستگاه حفاری خشکی و ۸ دستگاه حفاری دریایی، به سه شاخه تقسیم می‌شود:

  • مدیریت عملیات حفاری خشکی
  • مدیریت عملیات حفاری دریایی
  • پشتیبانی حفاری و تعمیرات

مدیریت خدمات فنی[ویرایش]

مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران، تمامی خدمات فنی و مهندسی از جمله سیمان‌کاری جداره‌ها، اسیدکاری، لوله گذاری چاه، نصب آویژه، چاه‌پیمانی و تکمیل چاه، آزمایش و تعیین میزان بهره‌دهی چاه، حفاری با هوا، تزریق نیتروژن، برنامه‌ریزی سرویس صنایع، لوله‌مغزی سیار و حفاری فرو تعادلی را، ارائه می‌دهد.

مدیریت خدمات جانبی[ویرایش]

خدمات جانبی حفاری یا خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه، با هدف ارائه سرویس‌های فنی حفاری، در عملیات سیمان‌کاری، اسیدکاری، لایه‌آزمایی و تزریق نیتروژن تأسیس شده است. این بخش از شرکت ملی حفاری ایران، بزرگترین ارائه‌دهنده خدمات فنی حفاری، در ایران می‌باشد. ناوگان عملیاتی اداره کل خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه؛ با استفاده از ۷۰ دستگاه پمپ تراک سیمان و اسید؛ در بخش‌های عملیاتی، از واحدهای زیر، تشکیل شده است:

مدیریت امور مهندسی[ویرایش]

مدیریت امور مهندسی، با هدف نظارت، راهبری عملیات حفاری و خدمات فنی وابسته، بهره‌برداری از فن‌آوری روز و کسب استانداردهای جهانی در صنعت حفاری، تشکیل شد. مدیریت مهندسی، یکی از کانون‌های مهم صنعت حفاری در بخش مطالعات مهندسی و استراتژیک است. مهندسی و برنامه‌ریزی سیال و سیمان، مهندسی و برنامه‌ریزی عملیات حفاری در خشکی و دریا، مهندسی کالای حفاری، مهندسی و برنامه‌ریزی اسید کاری چاه‌های نفت و گاز، هماهنگی و تحقیق دربارهٔ انتخاب مناسب‌ترین روش‌ها، بکارگیری ماشین‌آلات در صنعت حفاری، هدایت پروژه‌ها، مهندسی و طراحی آزمایشگاه‌های حفاری، پژوهش و توسعه، همچنین ارائه خدمات رایانه‌ای از طریق این مدیریت سازماندهی می‌شود.

مدیریت اکتشاف[ویرایش]

تا به امروز، ۱۱۰ حلقه چاه اکتشافی، توسط این شرکت، حفاری شده است، که در این بین می‌توان به چاه‌های حفر شده در میدان نفتی پایدار غرب، میدان نفتی دارخوین، میدان نفتی هفتکل، میدان نفتی عسلویه شرقی، میدان گازی گشوی جنوبی، میدان نفتی جفیر، میدان گازی شانول، میدان نفتی رامین، میدان آزادگان و میدان پارس جنوبی اشاره کرد.

مدیریت امور مالی[ویرایش]

مدیریت امور مالی، تهیه و تنظیم بودجه، برآورد قیمت، جهت حضور فعال در مناقصات داخلی و بین‌المللی، تنظیم صورت‌های مختلف مالی، پیگیری مطالبات، پرداخت حقوق و دستمزد، بازبینی مستمر و صورت‌برداری دوره‌ای از اموال شرکت، به‌منظور حفظ سرمایه‌های شرکت، فعالیت‌های گسترده‌ای را، در این بخش انجام می‌دهد.

مدیریت خدمات رفاهی[ویرایش]

مدیریت خدمات، از ادارات ترابری، خدمات غذایی و اردوگاه‌های حفاری، تعمیرات ساختمان، خدمات کارکنان و مخابرات تشکیل یافته، که هر کدام بنا به ماهیت کار خود، صنعت حفاری را پشتیبانی می‌کند.

مدیریت ارشد[ویرایش]

اعضای اصلی و علی‌البدل (ذخیره یا جایگزین) هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران از افراد زیر تشکیل شده است.[۴]

نام جایگاه در هیئت مدیره سمت سازمانی
رکن‌الدین جوادی رئیس هیئت مدیره مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
حیدر بهمنی نائب رئیس هیئت مدیره مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران
محمدحسن عباسی دبیر هیئت مدیره دبیر مجمع
محمد عالمی عضو اصلی هیئت مدیره مشاور مدیرعامل
علیرضا کلانتر هرمزی عضو اصلی هیئت مدیره مدیر امور مالی
محمدرضا تاکایدی عضو اصلی هیئت مدیره قائم مقام مدیرعامل
علیرضا لایجی عضو علی‌البدل هیئت مدیره معاون مدیر عامل
مهران مکوندی عضو علی‌البدل هیئت مدیره مدیر عملیات حفاری

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «National Iranian Drilling Company»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲).

پیوند به بیرون[ویرایش]