شرکت ملی حفاری ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت ملی حفاری ایران
نوع خدمات نفت و گاز
بنا نهاده ۱۹۷۹
دفتر مرکزی ایران اهواز، ایران
محدودهٔ فعالیت خاورمیانه
مدیر عامل حیدر بهمنی[۱]
رئیس هیئت مدیره رکن‌الدین جوادی
محصولات خدمات حفاری
خدمات سرچاهی
مالک شرکت ملی نفت ایران
کارکنان ۱۶٫۰۰۰ نفر (۱۳۹۳)[۲]
وب‌گاه www.NIDC.ir

شرکت ملی حفاری ایران شرکت خدمات حفاری نفت و گاز ایرانی است، که در سال ۱۹۷۹ به عنوان یک شرکت تابعه از شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد. این شرکت هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۷۵ دکل حفاری خشکی و دریایی،[۳] ناوگان گسترده‌ای از ماشین‌آلات ترابری و پشتیبانی، دستگاه‌های جانبی حفاری، تجهیزات اسیدکاری، سیمان‌کاری و لوله‌گذاری، همچنین با در اختیار داشتن سیستم جامع نیروی انسانی، بیش از ۹۰٪ درصد از خدمات مورد نیاز حفاری را، برای شرکت‌های نفتی ایرانی فراهم می‌کند.[۴]

دفتر مرکزی شرکت ملی حفاری ایران در شهر اهواز قرار دارد و تمرکز اصلی آن بر ارائه خدمات حفاری به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت متن و شرکت نفت و گاز پارس می‌باشد. هم‌اکنون حیدر بهمنی مدیریت این شرکت را برعهده دارد.[۵]

تاریخچه[ویرایش]

دکل رجایی، متعلق به شرکت ملی حفاری ایران در خلیج فارس

شرکت ملی حفاری ایران، در ۱ دی ۱۳۵۸ تأسیس شد و فعالیت عملیاتی خود را با استفاده از ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد. این شرکت، به لحاظ دامنه جغرافیایی، از بزرگترین شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران به شمار می‌رود، که خدمات خود را از حفاری چاه‌های اکتشافی حوزه عملیات شرکت نفت خزر در شمال کشور، تا حفاری میادین گازی تحت مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، در بخش مرکزی و غرب کشور، تا کلیه خدمات حفاری میادین نفت و گاز متعلق شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، که در جنوب، غرب و جنوب‌غربی ایران مستقر می‌باشند، تا حفاری دریایی میادین نفتی مستقر در خلیج فارس، که مدیریت آنها برعهده شرکت نفت فلات قاره ایران است، عرضه می‌نماید. این شرکت در مجموع در ۱۰ استان کشور، که امکان استحصال نفت و گاز وجود داشته باشد، فعالیت می‌کند. شرکت ملی حفاری ایران هم‌اکنون، با افزایش دستگاه‌های حفاری و توسعه خدمات فنی و مهندسی و با بهره‌گیری از بیش از ۱۶ هزار نفر نیروی انسانی، عملیات حفاری و خدمات فنی و مهندسی چاه‌های نفت و گاز را، در خاورمیانه انجام می‌دهد.[۶]

ساختار سازمانی[ویرایش]

عملیات حفاری[ویرایش]

مدیریت عملیات حفاری، یکی از مدیریت‌های مهم و پایه‌ای شرکت ملی حفاری ایران است، که در عمل، وظیفه اصلی انجام حفاری را برعهده دارد و فعالیت خود را از سال ۱۳۵۸ با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد و در حال حاضر دارای ۷۵ دکل حفاری است، که هر گونه عملیات حفاری در خشکی و دریا تا عمق ۶ هزار متر، در سازندهای سخت و پُرفشار را انجام می‌دهند.

ناوگان عملیات حفاری این شرکت، با بکارگیری ۵۴ دستگاه حفاری خشکی و ۸ دستگاه حفاری دریایی، به سه شاخه تقسیم می‌شود:

  • عملیات حفاری خشکی
  • عملیات حفاری دریایی
  • پشتیبانی حفاری و تعمیرات

خدمات فنی[ویرایش]

مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران، تمامی خدمات فنی و مهندسی؛ از جمله سیمان‌کاری جداره‌ها، اسیدکاری، لوله‌گذاری چاه، نصب آویژه، چاه‌پیمایی و تکمیل چاه، آزمایش و تعیین میزان بهره‌دهی چاه، حفاری با هوا، تزریق نیتروژن، برنامه‌ریزی سرویس صنایع، لوله‌مغزی سیار و حفاری فرو تعادلی را، ارائه می‌دهد.

خدمات جانبی[ویرایش]

مدیریت خدمات جانبی حفاری یا خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه، با هدف ارائه سرویس‌های فنی حفاری، در عملیات سیمان‌کاری، اسیدکاری، لایه‌آزمایی و تزریق نیتروژن تأسیس شده است. این بخش از شرکت ملی حفاری ایران، بزرگترین ارائه‌دهنده خدمات فنی حفاری، در ایران می‌باشد. ناوگان عملیاتی اداره کل خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه؛ با استفاده از ۷۰ دستگاه پمپ تراک سیمان و اسید، در بخش‌های عملیاتی، از واحدهای زیر، تشکیل شده است:

امور مهندسی[ویرایش]

مدیریت امور مهندسی، با هدف نظارت، راهبری عملیات حفاری و خدمات فنی وابسته، بهره‌برداری از فناوری روز و کسب استانداردهای جهانی در صنعت حفاری، تشکیل شد. مدیریت مهندسی، یکی از کانون‌های مهم صنعت حفاری در بخش مطالعات مهندسی و استراتژیک است. مهندسی و برنامه‌ریزی سیال و سیمان، مهندسی و برنامه‌ریزی عملیات حفاری در خشکی و دریا، مهندسی کالای حفاری، مهندسی و برنامه‌ریزی اسید کاری چاه‌های نفت و گاز، هماهنگی و تحقیق دربارهٔ انتخاب مناسب‌ترین روش‌ها، بکارگیری ماشین‌آلات در صنعت حفاری، هدایت پروژه‌ها، مهندسی و طراحی آزمایشگاه‌های حفاری، پژوهش و توسعه، همچنین ارائه خدمات رایانه‌ای از طریق این مدیریت سازماندهی می‌شود.

اکتشاف[ویرایش]

مدیریت اکتشاف شرکت ملی حفاری ایران تا به امروز ۱۱۰ حلقه چاه اکتشافی، حفاری نموده است، که در این بین می‌توان به چاه‌های اکتشافی حفر شده در میدان نفتی پایدار غرب، میدان نفتی دارخوین، میدان نفتی هفتکل، میدان نفتی عسلویه شرقی، میدان گازی گشوی جنوبی، میدان نفتی جفیر، میدان گازی شانول، میدان نفتی رامین، میدان آزادگان و میدان پارس جنوبی اشاره کرد.

امور مالی[ویرایش]

مدیریت امور مالی، تهیه و تنظیم بودجه، برآورد قیمت جهت حضور فعال در مناقصات داخلی و بین‌المللی، تنظیم صورت‌های مختلف مالی، پیگیری مطالبات، پرداخت حقوق و دستمزد، بازبینی مستمر و صورت‌برداری دوره‌ای از اموال شرکت و حفظ سرمایه‌های شرکت را انجام می‌دهد.

خدمات رفاهی[ویرایش]

مدیریت خدمات رفاهی شرکت ملی حفاری ایران، در زمینه ارائه خدمات لجستیک و پشتیبانی، ترابری، تأمین مواد غذایی کمپ‌های عملیات حفاری، بازسازی ساختمان‌های مسکونی کارکنان و خدمات مخابراتی فعالیت می‌کند. مدیریت خدمات رفاهی از معاونت‌ها و ادارات زیر تشکیل شده است:

مدیریت ارشد[ویرایش]

اعضای اصلی و علی‌البدل (ذخیره یا جایگزین) هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران از افراد زیر تشکیل شده است.[۷]

نام جایگاه در هیئت مدیره سمت سازمانی
رکن‌الدین جوادی رئیس هیئت مدیره مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
حیدر بهمنی نایب رئیس هیئت مدیره مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران
محمد حسن عباسی دبیر هیئت مدیره دبیر مجمع
محمد عالمی عضو اصلی هیئت مدیره مشاور مدیرعامل
علیرضا کلانتر هرمزی عضو اصلی هیئت مدیره مدیر امور مالی
محمدرضا تاکایدی عضو اصلی هیئت مدیره قائم‌مقام مدیرعامل
علیرضا لایجی عضو علی‌البدل هیئت مدیره معاون مدیر عامل
مهران مکوندی عضو علی‌البدل هیئت مدیره مدیر عملیات حفاری

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]