شرکت ملی حفاری ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شرکت ملی حفاری ایران
نوعشرکت تابعه
صنعتخدمات نفت و گاز
بنا نهاده۱۹۷۹
دفتر مرکزیاهواز، ایران
محدودهٔ فعالیتخاورمیانه
مدیر عامل اجراییحمید رضا گلپایگانی
رئیس هیئت مدیرهحمید رضا گلپایگانی
محصولاتخدمات حفاری
خدمات سرچاهی
مالکشرکت ملی نفت ایران
تعداد کارکنان۱۶٫۰۰۰ نفر (۱۳۹۳)[۱]
وبگاه

شرکت ملی حفاری ایران، شرکت خدمات حفاری نفت و گاز ایرانی است، که در سال ۱۹۷۹ به عنوان یک شرکت تابعه از شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد. این شرکت هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۷۵ دستگاه دکل حفاری خشکی و دریایی،[۲] ناوگان گسترده‌ای از ماشین‌آلات ترابری و پشتیبانی، دستگاه‌های جانبی حفاری، تجهیزات اسیدکاری، سیمان‌کاری و لوله‌گذاری، بیش از ۹۰٪ درصد از خدمات مورد نیاز حفاری را برای شرکت‌های نفتی ایرانی فراهم می‌کند.[۳]

دفتر مرکزی شرکت ملی حفاری ایران در شهر اهواز قرار دارد و تمرکز اصلی آن بر ارائه خدمات حفاری به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت متن و شرکت نفت و گاز پارس است. هم‌اکنون حمیدرضا گلپایگانی مدیریت این شرکت را برعهده دارد.[۴]

تاریخچه[ویرایش]

دکل رجایی، متعلق به شرکت ملی حفاری ایران در خلیج فارس

شرکت ملی حفاری ایران در تاریخ ۱ دی ۱۳۵۸ تأسیس شد و فعالیت عملیاتی خود را با استفاده از ۶ دستگاه دکل حفاری آغاز کرد. این شرکت به لحاظ دامنه جغرافیایی، از بزرگترین شرکت‌های خدماتی شرکت ملی نفت ایران به‌شمار می‌رود، که خدمات خود را از حفاری چاه‌های اکتشافی حوزه عملیات شرکت نفت خزر در شمال کشور، تا حفاری میادین گازی تحت مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، در بخش مرکزی و غرب کشور، تا کلیه خدمات حفاری میادین نفت و گاز متعلق به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که در جنوب، غرب و جنوب‌غربی ایران مستقر می‌باشند، تا حفاری دریایی میادین نفتی مستقر در خلیج فارس، که مدیریت آن‌ها برعهده شرکت نفت فلات قاره ایران است، عرضه می‌نماید. این شرکت سابقه فعالیت در ۱۰ استان کشور، که امکان استحصال نفت و گاز وجود داشته باشد را دارد. شرکت ملی حفاری ایران هم‌اکنون با افزایش دستگاه‌های حفاری و توسعه خدمات فنی و مهندسی و با بهره‌گیری از بیش از ۱۸ هزار نفر نیروی انسانی، عملیات حفاری و خدمات فنی و مهندسی چاه‌های نفت و گاز را در ایران انجام می‌دهد.[۵]

ساختار سازمانی[ویرایش]

عملیات حفاری[ویرایش]

مدیریت عملیات حفاری، یکی از مدیریت‌های مهم و پایه‌ای شرکت ملی حفاری ایران است، که در عمل، وظیفه اصلی انجام حفاری را برعهده دارد و فعالیت خود را از سال ۱۳۵۸ با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد و اکنون دارای ۷۳ دکل حفاری است، که هر گونه عملیات حفاری در خشکی و دریا تا عمق ۶ هزار متر، در سازندهای سخت و پُرفشار را انجام می‌دهند.

ناوگان عملیات حفاری این شرکت، با بکارگیری ۷۰ دستگاه حفاری خشکی و سه دستگاه حفاری دریایی، به دو شاخه تقسیم می‌شود:

  • عملیات حفاری خشکی
  • عملیات حفاری دریایی

خدمات فنی[ویرایش]

مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران، تمامی خدمات فنی و مهندسی؛ از جمله سیمان‌کاری جداره‌ها، اسیدکاری، لوله‌گذاری چاه، نصب آویژه، چاه‌پیمایی و تکمیل چاه، آزمایش و تعیین میزان بهره‌دهی چاه، حفاری با هوا، تزریق نیتروژن، برنامه‌ریزی سرویس صنایع، لوله‌مغزی سیار و حفاری فرو تعادلی را، ارائه می‌دهد.

خدمات جانبی[ویرایش]

مدیریت خدمات جانبی حفاری یا خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه، با هدف ارائه سرویس‌های فنی حفاری، در عملیات سیمان‌کاری، اسیدکاری، لایه‌آزمایی و تزریق نیتروژن تأسیس شده‌است. این بخش از شرکت ملی حفاری ایران، بزرگترین ارائه‌دهنده خدمات فنی حفاری در ایران می‌باشد. ناوگان عملیاتی اداره کل خدمات سیمان، اسید و آزمایش چاه؛ با استفاده از ۷۰ دستگاه پمپ تراک سیمان و اسید، در بخش‌های عملیاتی از واحدهای زیر تشکیل شده‌است:

امور مهندسی[ویرایش]

مدیریت امور مهندسی، با هدف نظارت، راهبری عملیات حفاری و خدمات فنی وابسته، بهره‌برداری از فناوری روز و کسب استانداردهای جهانی در صنعت حفاری، تشکیل شد. مدیریت مهندسی، یکی از کانون‌های مهم صنعت حفاری در بخش مطالعات مهندسی و استراتژیک است. مهندسی و برنامه‌ریزی سیال و سیمان، مهندسی و برنامه‌ریزی عملیات حفاری در خشکی و دریا، مهندسی کالای حفاری، مهندسی و برنامه‌ریزی اسیدکاری چاه‌های نفت و گاز، مهندسی و طراحی آزمایشگاه‌های حفاری، پژوهش و توسعه، همچنین ارائه خدمات رایانه‌ای از طریق این مدیریت سازماندهی می‌شود.

اکتشاف[ویرایش]

مدیریت اکتشاف شرکت ملی حفاری ایران تا به امروز ۱۱۰ حلقه چاه اکتشافی، حفاری نموده‌است، که در این بین می‌توان به چاه‌های اکتشافی حفر شده در میدان نفتی پایدار غرب، میدان نفتی دارخوین، میدان نفتی هفتکل، میدان نفتی عسلویه شرقی، میدان گازی گشوی جنوبی، میدان نفتی جفیر، میدان گازی شانول، میدان نفتی رامین، میدان آزادگان و میدان پارس جنوبی اشاره کرد.

مدیریت ارشد[ویرایش]

اعضای اصلی و علی‌البدل (ذخیره یا جایگزین) هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران از افراد زیر تشکیل شده‌است.[۶]

نام جایگاه در هیئت مدیره سمت سازمانی
حمیدرضا گلپایگانی عضو اصلی و رئیس هیئت مدیره مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران،که ازنظرنیروهای ارکان ثالث یکی ازبدنامترین مدیران عامل این صنعت میباشد
بابک زنگنه عضو اصلی هیئت مدیره مدیر برنامه ریزی تلفیقی
مهران مکوندی عضو اصلی هیئت مدیره معاون مدیر عامل
مهدی نکونام عضو اصلی هیئت مدیره مدیر امور حقوقی و پیمانها
سعید سلطانی نوروزی عضو اصلی هیئت مدیره مدیر امور مالی
سید رضا علوی عضو علی‌البدل هیئت مدیره رئیس امور ایثارگران
شهرام شمی پور عضو علی‌البدل هیئت مدیره معاون مدیرعامل در امور فنی و مهندسی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «۳۸۶۰ نفر نیروی ارکان ثالث جذب شرکت ملی حفاری ایران می‌شوند». شانا. ۳ مهر ۱۳۹۱.
  2. «تعداد دستگاه‌های فعال شرکت ملی حفاری به ۷۵ رسید». ایرنا. ۲۷ آذر ۱۳۹۴.
  3. «سهم ۶۷ درصدی شرکت ملی حفاری در حفاری چاه‌های خشکی کشور». شانا. ۹ شهریور ۱۳۹۴.
  4. «شرکت ملی حفاری پس از تحریم به قدرتی بزرگ در خاورمیانه تبدیل می‌شود». خبرگزاری مهر. ۱۹ مرداد ۱۳۹۴.
  5. «طرح دولت برای خصوصی‌سازی در شرکت ملی حفاری ایران». نفت نیوز. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷.
  6. «اعضای هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران». پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی حفاری ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]